VDSL bez modemu

Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #15 kdy: 22. 10. 2020, 16:49:34 »
Citace
Bezny IT smrtelnik ma jedny RJ45 kleste pro 8p konektor.. tak bych videl ten CETIN jako vyhodnejsi, ne?
Běžný smrtelník by si asi neměl dělat kabel pro propojení s telefonní zásuvkou. :) Ovšem pro výměnu 1:1 starého modemu v bridgi za nový Zyxel VMG4005 z volného prodeje nemusí běžný uživatel dělat nic.

A pro bondovanou variantu je CETINí varianta povinná.


Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #16 kdy: 22. 10. 2020, 17:02:10 »
Ovšem pro výměnu 1:1 starého modemu v bridgi za nový Zyxel VMG4005 z volného prodeje nemusí běžný uživatel dělat nic.
Má VMG40005 nějakou výhodu oproti nějakému jinému VDSL modemu kolem tisícovky zapojenému jako bridge? Když nepočítám, že VMG4005 umí i profil 35b.

Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #17 kdy: 22. 10. 2020, 18:57:10 »
Oproti nekterym ma navic gigabitovy port. Muze mit lepsi parametry linky, ale to uz by bylo vhodne porovnavat s konkretnim modemem na stejne lince. Jinak je to spolehlivy modem, o kterem nevim, podobne jako nevim o Nokii F-010G-B.

Sat1

Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #18 kdy: 29. 10. 2020, 21:34:15 »
VDSL pouziva jinou linkovou vrstvu nez Ethernet, takze zapojit primo VDSL linku do Ethernetoveho portu nelze.
Vytocit PPPoE nad VLAN 848 lze, pokud budete mit DSL modem v bridgi, tj. bude fungovat jako mediakonvertor mezi VDSL linkou a Ethernetem. To umi napriklad CETIN Terminator, resp. jeho volne prodejna verze Zyxel VMG4005-B50A: https://www.patro.cz/zyxel-vdsl2-vmg4005-b50a-single-line-bridge-2/

Jako bridge dokaze fungovat i spousta jinych DSL modemu. Ten Vas zyxel mae v rezimu bridge nebo vytaci PPPoE?
Opravdu tento Zyxel funguje u nás, není to nahodou ta rakouská varianta, která má jinou modulaci, nebo co to bylo jinak a u nás se nechytal? Na jedné firmě si teď usmysleli, že chtějí internet od O2 a já se chci za každou cenu vyhnout tomu smartboxu.
Tak mohu potvrdit, tento modem u nás funguje a oproti šílenému smartboxu od O2 dosahuje i větších rychlostí.

Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #19 kdy: 29. 10. 2020, 22:56:23 »
Prozradte jakych. :)


Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #20 kdy: 31. 10. 2020, 15:36:58 »
Oproti CETIN variante se lisi hlavne konektorem (6p4c varianta z volneho trhu resp. 8p4c z distribuce CETINu).

Bezny IT smrtelnik ma jedny RJ45 kleste pro 8p konektor.. tak bych videl ten CETIN jako vyhodnejsi, ne?

Zdravím, já bych šel určitě do Terminátora od CETINU. Zatím ho mám sice jen pár měsíců, ale jak uvádí, že je vyladěný přímo na jejich síť, tak to bude asi pravda. Nemám s ním za tu dobu žádné problémy a všechno funguje jak má.

rr-zz

Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #21 kdy: 01. 11. 2020, 10:52:34 »
Dohadujete se tu o blbostech a tazatel se tu už neobjevil ..  klasika...  :)
Tenhle jeho problém se zasekáváním modemu Zyxel se na 95% dá vyřešit přepnutím modemu do bridge a za to hodit jakejkoliv router kterej umí spojení přes PPPoE. Já mám za Zyxelem na několika místech Mikrotik a funguje to už roky skvěle bez jedinýho záseku nebo nutnosti ho restartovat. S rychlostí VDSL až 100/10.
Neni jedinej důvod vymejšlet jakýkoliv nákladný kokotiny když už funkční modem má a v bridge bude pravděpodobně fungovat bez problémů. Navíc je tu univerzální řešení..  když se změní připojení tak se jen do routeru zapojí něco jinýho.

Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #22 kdy: 01. 11. 2020, 11:56:39 »
Dohadujete se tu o blbostech a tazatel se tu už neobjevil ..  klasika...  :)
No jo, toho jsem si na Rootu taky mockrát všiml, že tazatel položí dotaz a už se neukáže. Čím to je?  :)

Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #23 kdy: 01. 11. 2020, 15:20:16 »
Ten Terminator od CETIN asi nie je bezne dostupny, ze?
To vyladenie pre ich siet moze byt pre pouzitie s VDSL na Slovensku problematicke?

Sat1

Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #24 kdy: 04. 11. 2020, 22:02:26 »
Prozradte jakych. :)
vzdalenost od DSLAMu cca 750m.
O2 smartbox v prumeru 28/10
ZyXel v prumeru 44/10

Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #25 kdy: 30. 10. 2021, 02:38:59 »
Oni maji v zyxelu zmatek v dokumentaci. V ni pisou, ze tohle je Annex A (nad PSTN) varianta a to, co dava CETIN, je Annex B (nad ISDN).
Ve skutecnosti ten zyxel u nas funguje (mam ho doma, koupil jsem ho po zkusenostech jinych zakazniku, kterym taktez funguje). Oproti CETIN variante se lisi hlavne konektorem (6p4c varianta z volneho trhu resp. 8p4c z distribuce CETINu).
Annex má význam jen pro ADSL, pro VDSL profily je irelevantní. Takže v situaci, kdy by měl někdo linku s ADSL modemem, který by chtěl vyměnit za vlastní Zyxel, nebude mu do přepnutí na ústředně na VDSL verze s Annex A fungovat.

Re:VDSL bez modemu
« Odpověď #26 kdy: 30. 10. 2021, 08:31:50 »
Diky za doplneni, je to tak.

Na ADSL nakonec staci pouzit Comtrend z druhe ruky za ~500 Kc, je pro ceskou sit celkem vyladeny.

(I kdyz by to melo fungovat, jeste jsem nevidel Terminator na ADSL lince. Vlastne jsem uz dlouho osobne nepotkal ADSL linku... 🤔)