Nákup Wi-Fi AP s PoE

Nákup Wi-Fi AP s PoE
« kdy: 23. 10. 2020, 10:41:20 »
Dobrý den,
uvažuji nad vylepšením wifi signálu v rodinném patrovém domě. Potřeboval bych poradit jaký AP koupit, případně jestli neřeším blbosti a nebo jestli to má řešení.

Infrastruktura je primárně na kabelech, takže počítače jsou v pohodě, ale s tím jak jsou děti doma, mi přestává stíhat wifi pro videokonference, protože děti mají tablety.

Od mého ISP je wifi anténa, fungující jako router (MikroTik RouterBoard RB SXT Lite5 Outdoor), kde spojení k němu je velmi dobré (ověřeno). Kabel od routru jde do centránlního switche a z něj v přízemí mám starý router s WIFI4 a do 1NP mám druhý starý router s WIFI5. Oba routry jsou v režimu bridge.

Měl jsem routry obráceně, ale nakonec jsem dětem nahoru musel dát ten výkonější. Tím jsem to zatím vyřešil.

Trošku mě dráždí, když přecházím mezi patry, že nefunguje roaming a jestli jsem to dobře pochopil tak od WIFI6 už by to mělo fungovat, nicméně takové koncové zařízení zatím nemám, nyní to řeším, tak že každy android zařízení má aplikaci na přepínání, s malým spožděním to funguje.
Slyšel jsem o technologii MESH, ale to je zatím drahé a podle mě tím, co výrobce, to jiný standard tak to v čase umře, bude to nahrazeno třeba WIFI6, takže se mi to nechce kupovat.

A co bych chtěl vylepšení získat?

- potřebuju opravdu jen AP, žádný router, switch s DHCP aj.
- wifi AP, aby byly na POE, pokud bude dobrá cena bez POE tak to přežiju, je to z toho důvodu že se switch na noc vypne, tak by se vypla i wifi, ale to umím udělat přes selenium z raspberry, takto mi to nyní funguje
- rád bych vyřešil roaming, tak aby to nemusela řešit koncová zařízení a pokud to opravudu umí WIFI6, tak klidně s nákupem počkám, v tom stavu jakém to je jsem schopen žít


Jsou jiná řešení?

Předem děkuji za pomoc.
« Poslední změna: 23. 10. 2020, 10:58:58 od Petr Krčmář »


tap

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #1 kdy: 23. 10. 2020, 11:23:23 »
Pred krátkym časom, som nahradzoval TPLink 1043 prvej generácie, kombináciou Edgerouter X SPF a UNIFI AC AP Lite, dom je pripojený rovnako RB STX Lite5 ale v režime bridge, takže router musím mať ja. Ľutujem len jedno, že som to neurobil už dávno.

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #2 kdy: 23. 10. 2020, 12:06:38 »
O tom Ubiquiti jsem uvažoval, ale nevím jestli to splní moje požadavky na roaming a jestli má smysl to kupovat a nebo počkat na podporou wifi6? A potřebuju dva nebo jeden?

Také na tyto otázky bych potřeboval pomoci odpovědět.

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #3 kdy: 23. 10. 2020, 12:22:12 »
O tom Ubiquiti jsem uvažoval, ale nevím jestli to splní moje požadavky na roaming a jestli má smysl to kupovat a nebo počkat na podporou wifi6? A potřebuju dva nebo jeden?

Také na tyto otázky bych potřeboval pomoci odpovědět.

Kolik mas zarizeni co Wifi6 podporuje? Jedno, zadne?

tap

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #4 kdy: 23. 10. 2020, 12:55:42 »
Nejaký roaming ubiquity má (https://help.ui.com/hc/en-us/articles/115004662107-UniFi-Fast-Roaming ) odporúčil by som kúpiť jedno AP, (nám v pohode aj to Lite presvieti z poschodia na prízemie, čo sa o pôvodnom TP-linku povedať nedalo) a keď to bude mať zmysel dá sa kúpiť ďalšie AP.


Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #5 kdy: 23. 10. 2020, 13:30:27 »
Kolik mas zarizeni co Wifi6 podporuje? Jedno, zadne?

Viz první příspěvek

nicméně takové koncové zařízení zatím nemám

Asi mi je jasné co na toto odpovíte. Tak ještě jinak za kolik se dá vylepšit wifi, aby to splňovalo moje požadavky.
Pokud by wifi 6 dokázala vyřešit moje požadavky, tak teď žádný zařízení nemám a nákup bych odložil. Pokud to vyřešit nedokáže tak o nákupu mohu uvažovat nyní a je něco co to dokáže vyřešit nyní?

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #6 kdy: 23. 10. 2020, 13:34:22 »
Nejaký roaming ubiquity má (https://help.ui.com/hc/en-us/articles/115004662107-UniFi-Fast-Roaming )

To vypadá už na dobrou cestu. Ta ubiquity se spolu pak umí domluvit, když to bude řídit router Mikrotik? Ptám se že to nemám jak vyzkoušet, asi vezmu od alzáka dva budu si s tím hrát a do 14 dnů se rozhodnu co s tím.
« Poslední změna: 23. 10. 2020, 13:36:37 od h4kuna »

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #7 kdy: 23. 10. 2020, 13:42:19 »
Ještě mě zajímá, má smysl řešit WPA3? Je to jen software upgrade, tzn v čase na ubiquity přijde aktualizace nebo je budu muset vyhodit a koupit nový? A asi nemá smysl doma mít jedno AP s WPA2 a jedno s WPA3? Jde mi o to že to pravděpodobně všechno budu kupovat 2x.

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #8 kdy: 23. 10. 2020, 14:11:22 »
Nejaký roaming ubiquity má (https://help.ui.com/hc/en-us/articles/115004662107-UniFi-Fast-Roaming )

To vypadá už na dobrou cestu. Ta ubiquity se spolu pak umí domluvit, když to bude řídit router Mikrotik? Ptám se že to nemám jak vyzkoušet, asi vezmu od alzáka dva budu si s tím hrát a do 14 dnů se rozhodnu co s tím.

Ano může to řídit Mikrotik, ik dyž je peší mít USG. Ale když to chete řešit Mikrotikem? MASH AP taky dělá jestli se nepletu ( tak stačí jakekoliv a jen ho správně nakonfigurovat)

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #9 kdy: 23. 10. 2020, 14:37:58 »
Ještě mě zajímá, má smysl řešit WPA3? Je to jen software upgrade, tzn v čase na ubiquity přijde aktualizace nebo je budu muset vyhodit a koupit nový? A asi nemá smysl doma mít jedno AP s WPA2 a jedno s WPA3? Jde mi o to že to pravděpodobně všechno budu kupovat 2x.

Zase, kolik zarizen to umi? Mimochodem zadny roaming nefunguje "jen tak" a je to docela komplexni problem a kazdy vyrobce to resi po svem..

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #10 kdy: 23. 10. 2020, 16:52:10 »
Čemu říkáte roaming? Pokud bude všude stejné SSID, měl by roaming fungovat automaticky. Takže v případě wifi v bridge režimu a s centrálním dhcp chodíte kam chcete a zařízení se připojují samy kam uznají za vhodné a mají stále stejnou IP. Nevýhoda je, že se připojují k AP dle vlastního uvážení (lze ovlivnit nastavením agresivity roamingu - občas to lze na klientovi nastavit).

Jinak základem je mít AP na patro a mít je umístěné centrálně v budově (resp. centrálně k místům užití wifi) a zohlednit vliv stavebních materiálů (železobeton, AL fólie... - IMHO nejlepší je to manuálně vyzkoušet). Dále použít vzájemně se nerušící kanály (je nutno proskenovat rušení jinými AP). Pokud se ta AP umí vzájemně domluvit, je to výhoda - to je plus pro hotová řešení, které by měla tyto problémy řešit jaksi integrovaně (Ubiquity). Ale nemá cenu si myslet, že pojede vše na 100% teoretické rychlosti. Se systémem MESH nemám zkušenost, ale pro rodinný dům mi to přijde kanón na vrabce. V nezarušeném prostředí se podle dá rodinný dům řešit slušně i nízkorozpočtově, zejména pokud se člověk vyhne nesmyslům jako různým 220V extenderům a pokud má ethernetovou páteř. Co má velký význam je umístění těch AP (s ohledem na vyzařovací charakteristiky), což je často největší oříšek vzhledem k možnostem domu (náročnost úprav nutných k umístění).

POE se dá řešit i POE injectorem.
« Poslední změna: 23. 10. 2020, 16:55:07 od Ondrej Nemecek »

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #11 kdy: 23. 10. 2020, 22:14:34 »
Čemu říkáte roaming? Pokud bude všude stejné SSID, měl by roaming fungovat automaticky. Takže v případě wifi v bridge režimu a s centrálním dhcp chodíte kam chcete a zařízení se připojují samy kam uznají za vhodné a mají stále stejnou IP. Nevýhoda je, že se připojují k AP dle vlastního uvážení (lze ovlivnit nastavením agresivity roamingu - občas to lze na klientovi nastavit).

Jinak základem je mít AP na patro a mít je umístěné centrálně v budově (resp. centrálně k místům užití wifi) a zohlednit vliv stavebních materiálů (železobeton, AL fólie... - IMHO nejlepší je to manuálně vyzkoušet). Dále použít vzájemně se nerušící kanály (je nutno proskenovat rušení jinými AP). Pokud se ta AP umí vzájemně domluvit, je to výhoda - to je plus pro hotová řešení, které by měla tyto problémy řešit jaksi integrovaně (Ubiquity). Ale nemá cenu si myslet, že pojede vše na 100% teoretické rychlosti. Se systémem MESH nemám zkušenost, ale pro rodinný dům mi to přijde kanón na vrabce. V nezarušeném prostředí se podle dá rodinný dům řešit slušně i nízkorozpočtově, zejména pokud se člověk vyhne nesmyslům jako různým 220V extenderům a pokud má ethernetovou páteř. Co má velký význam je umístění těch AP (s ohledem na vyzařovací charakteristiky), což je často největší oříšek vzhledem k možnostem domu (náročnost úprav nutných k umístění).

POE se dá řešit i POE injectorem.
Skvělej příspěvek! Jen bych komentoval to “centrální” umístění. Jde o to, aby signál řezal zdi víceméně kolmo.  Vzdálenost není tak důležitá, ale útlum Wifi je závislý na tloušťce překážky, tedy na úhlu, kterým jí signál prochází. Z rohu do rohu je to průser
« Poslední změna: 23. 10. 2020, 22:16:56 od FKoudelka »

Re:Nákup Wi-Fi AP s PoE
« Odpověď #12 kdy: 25. 10. 2020, 06:36:22 »
Čemu říkáte roaming? Pokud bude všude stejné SSID, měl by roaming fungovat automaticky. Takže v případě wifi v bridge režimu a s centrálním dhcp chodíte kam chcete a zařízení se připojují samy kam uznají za vhodné a mají stále stejnou IP. Nevýhoda je, že se připojují k AP dle vlastního uvážení (lze ovlivnit nastavením agresivity roamingu - občas to lze na klientovi nastavit).

Jinak základem je mít AP na patro a mít je umístěné centrálně v budově (resp. centrálně k místům užití wifi) a zohlednit vliv stavebních materiálů (železobeton, AL fólie... - IMHO nejlepší je to manuálně vyzkoušet). Dále použít vzájemně se nerušící kanály (je nutno proskenovat rušení jinými AP). Pokud se ta AP umí vzájemně domluvit, je to výhoda - to je plus pro hotová řešení, které by měla tyto problémy řešit jaksi integrovaně (Ubiquity). Ale nemá cenu si myslet, že pojede vše na 100% teoretické rychlosti. Se systémem MESH nemám zkušenost, ale pro rodinný dům mi to přijde kanón na vrabce. V nezarušeném prostředí se podle dá rodinný dům řešit slušně i nízkorozpočtově, zejména pokud se člověk vyhne nesmyslům jako různým 220V extenderům a pokud má ethernetovou páteř. Co má velký význam je umístění těch AP (s ohledem na vyzařovací charakteristiky), což je často největší oříšek vzhledem k možnostem domu (náročnost úprav nutných k umístění).

POE se dá řešit i POE injectorem.

Tohle jde u notebooků, kde to i jakž takž funguje, ale u android telefonů mi to nejde, ten se zuby nehty drží wifiny dokud ji úplně neztratí ač je už v dosahu silnější. Na těch routrech co mám jako AP žádná možnost roamingu není, na telefonech také ne proto to řeším aplikací co jsem psal v prvním příspěvku.

Jinak základem je mít AP na patro a mít je umístěné centrálně v budově (resp. centrálně k místům užití wifi) a zohlednit vliv stavebních materiálů (železobeton, AL fólie... - IMHO nejlepší je to manuálně vyzkoušet).
Jen panely mezi patry jsou železobeton jinak vnitřní příčky jsou Ytong.

Dále použít vzájemně se nerušící kanály (je nutno proskenovat rušení jinými AP). Pokud se ta AP umí vzájemně domluvit, je to výhoda - to je plus pro hotová řešení, které by měla tyto problémy řešit jaksi integrovaně (Ubiquity).
To jsem schopen zajistit. A prověřit

Ale nemá cenu si myslet, že pojede vše na 100% teoretické rychlosti.
Tomu rozumím, proto jsem šel primárně do kabelu a wifi se na noc vypíná, protože se nepoužívá v tomto čase.

Se systémem MESH nemám zkušenost, ale pro rodinný dům mi to přijde kanón na vrabce. V nezarušeném prostředí se podle dá rodinný dům řešit slušně i nízkorozpočtově, zejména pokud se člověk vyhne nesmyslům jako různým 220V extenderům a pokud má ethernetovou páteř.
MESH taky neznám, ale jak jsem psal, každý výrobce má svůj standard a tím je to dočasné řešení.

Co má velký význam je umístění těch AP (s ohledem na vyzařovací charakteristiky), což je často největší oříšek vzhledem k možnostem domu (náročnost úprav nutných k umístění).
Možnosti jsou mám v domě je 22 zásuvek.