Úprava češtiny v Ubuntu

Úprava češtiny v Ubuntu
« kdy: 07. 10. 2020, 14:27:51 »
Desítky s jejich agresivními aktualizacemi mě nedávno donutili přejít na ten váš Linux. Hrozně mě sere to vaše "Budiž", "zahodit změny" a tak. Kde se to dá upravit na "OK", "Cancel" a tak, nebo jak celej přiteplenej Linux přepnout do AJ?
Ubuntu 20.04.1 LTS 64 bit.


Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 07. 10. 2020, 14:48:10 »
nóó a googlit tě to nenapdalo?? hnedka jeden z prvních výsledků hele ;) ;)
se přiznej že sis přišel jenom zanadávat  ::) ::) ;D ;D ;) ;)

btw drtivá věčina z nás nemá s tim přitepleným ubuntím 'budiž' nic společnýho to si jako reklamuj někde jinde  ;D ;D ;) ;)
taky to je imho vlasnost toho jejich nějakýho gnome desktopovýho prostředí takže alternativní způsob jak se přiteplenýho 'budiž' zbavit možná je nainstalovat jiný to desktopový prostředí  ale tim si nejsem 100% jistá :) ;)
lidi postižený environmentálním žalem hele choděj za ekopsycholožkama hele 🤡 💆 🤡 💆

Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 25. 10. 2020, 01:40:44 »
Čemu to tolik vadí? Mě to přijde i trošku vtipné.
"A Bůh pravil... Budiž aktualizace!"

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 25. 10. 2020, 12:43:40 »
Desítky s jejich agresivními aktualizacemi mě nedávno donutili přejít na ten váš Linux. Hrozně mě sere to vaše "Budiž", "zahodit změny" a tak. Kde se to dá upravit na "OK", "Cancel" a tak, nebo jak celej přiteplenej Linux přepnout do AJ?
Ubuntu 20.04.1 LTS 64 bit.

Prepnout z CZ do EN je otazka par kliknuti v Nastaveni systemu... opravdu to tam nevidis?

Pri zustani na CZ si relozit to samozrejme muzes, ale dle zpusobu vyjadrovani to bude asi nad tve schopnosti ;-) :
- lokalizace je rozdelena dle zamereni a/nebo konkretnich programu v /usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES
- je tam v binarnich formatu gettext s priponou *.mo
- kde je nejake slovo muzes najit:
Kód: [Vybrat]
grep -i budiž /usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/*- prevod z mo do textoveho formatu "po":
Kód: [Vybrat]
msgunfmt soubor.mo -o soubor.po- preklad zmenis ve svem oblibenem textovem editoru (nebo pouzijes primo nastroj na preklady: poedit)
- prevedes zpatky po do mo:
Kód: [Vybrat]
msgfmt soubor.po -o soubor.mo (v pripade pouziti poedit to prevadi sam)
- nahradis puvodni soubor mo tvojim upravenym:
Kód: [Vybrat]
sudo cp -a /cesta/k/upravenemu/souboru.mo /usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES
akorat pristi aktualizace balicku kterej ten soubor obsahoval, tvoje zmeny prepise, nekdy pomuze nahrat upravenej do /usr/local/share/locale/cs/LC_MESSAGES kam balicky nesahaj a cesty v /usr/local jsou nadrazene, nekdy ale program to ignoruje... zaroven takto prijdes o pripadne opravy lokalizace z aktualizovaneho balicku...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 25. 10. 2020, 12:43:56 »
btw drtivá věčina z nás nemá s tim přitepleným ubuntím 'budiž' nic společnýho [...]
ja teda kdyz sem obcas/vyjimecne delal preklad, tak OK jedine jako Budiž ;-) a priteplenost v tom neni, naopak tento preklad pochazi z minuleho tisicileti kdy byl pouzivan v Lokalizaci na Amize = pritelkyne ;-)


Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 25. 10. 2020, 13:39:29 »
No, mě teda kdysi sraly spíš widlácké věci jako "Hlasitost C:" a podobně, ale když teda trváš na stupidních anglismech místo českých termínů, používaných a osvědčených už v době, kdy Widle ještě neměly češtinu vůbec, tak to zkus prosadit tady: https://wiki.ubuntu.cz/loco Také se k nim můžeš přidat a místo zbytečného remcání udělat něco užitečného pro komunitu a svojí oblíbenou distribuci, protože ten Linux je teď také tvůj. Buď jeden z nás.

Mimochodem, to co popisuje k3dAR se také dá udělat skriptem automaticky, po každé aktualizaci. Veškeré potřebné znalosti najdeš například tady na Rootu, v seriálech vydávaných už dlouhé roky.

Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 25. 10. 2020, 13:53:48 »
Desítky s jejich agresivními aktualizacemi mě nedávno donutili přejít na ten váš Linux. Hrozně mě sere to vaše "Budiž", "zahodit změny" a tak. Kde se to dá upravit na "OK", "Cancel" a tak, nebo jak celej přiteplenej Linux přepnout do AJ?
Ubuntu 20.04.1 LTS 64 bit.

Já bych doporučil mírně zvýšit dávkování. Případně pak návrat k Windows.

Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 25. 10. 2020, 14:34:37 »
btw drtivá věčina z nás nemá s tim přitepleným ubuntím 'budiž' nic společnýho [...]
ja teda kdyz sem obcas/vyjimecne delal preklad, tak OK jedine jako Budiž ;-) a priteplenost v tom neni, naopak tento preklad pochazi z minuleho tisicileti kdy byl pouzivan v Lokalizaci na Amize = pritelkyne ;-)
nóó tak aspoň víme vodkuď se to 'budiž' jako bere ;D ;D ;) ;)
btw google trnaslator strašně překvapivě překládá 'ok' jako................................................ ok hele ;D ;D
lidi postižený environmentálním žalem hele choděj za ekopsycholožkama hele 🤡 💆 🤡 💆

Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 25. 10. 2020, 14:43:37 »
No, mě teda kdysi sraly spíš widlácké věci jako "Hlasitost C:" a podobně, ale když teda trváš na stupidních anglismech místo českých termínů, používaných a osvědčených už v době, kdy Widle ještě neměly češtinu vůbec, tak to zkus prosadit tady: https://wiki.ubuntu.cz/loco Také se k nim můžeš přidat a místo zbytečného remcání udělat něco užitečného pro komunitu a svojí oblíbenou distribuci, protože ten Linux je teď také tvůj. Buď jeden z nás.

Mimochodem, to co popisuje k3dAR se také dá udělat skriptem automaticky, po každé aktualizaci. Veškeré potřebné znalosti najdeš například tady na Rootu, v seriálech vydávaných už dlouhé roky.
Nechci vám moc kazit představy, ale Windows měly češtinu ve verzi 2.11 (někdy 89/90), měli jsme to na HP 286 s PageMakerem. V unixové světě se čeština objevila (snad) v SCO OpenDesktop o něco později, a tam byly kouzelné dialogové boxy: Zrušit soubor? Tlačítka: Zrušit a Zrušit (jedno evidentně potvrzení operace - tedy zrušení souboru, druhé ve smyslu zrušené operace samotné). Windows do dialogů prosadily OK a Storno - i když možná až W95, na WfW3.11 se už nemám kde podívat, o těch 2.11CZ nemluvě.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 25. 10. 2020, 17:33:17 »
Nechci vám moc kazit představy, ale Windows měly češtinu ve verzi 2.11 (někdy 89/90), měli jsme to na HP 286 s PageMakerem. V unixové světě se čeština objevila (snad) v SCO OpenDesktop o něco později[...]
Podpora Lokalizace v Amize byla od Workbench 3.0 v 1992, uz si nepamatuju a tezko dohledat, kdy vznikla CeskaLokalizace (nasel sem jen dobovej clanek z 1994) , jen si vzpominam ze Ceskych bylo nekolik a v jedne bylo Budiž, v druhe trapne OK ;-)

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 26. 10. 2020, 12:43:21 »
...Hrozně mě sere to vaše "Budiž", "zahodit změny" a tak. Kde se to dá upravit na "OK", "Cancel" a tak, nebo jak celej přiteplenej Linux přepnout do AJ? ...

To Linux neumí - doporučuju zůstat u widlí.