Lokální domácí instalace ThingSpeak serveru - závislosti jquery-rails

Nedávno jsme si se známým postavili několik čidel (teplota, vlhkost, ...) a jejich hodnoty si posíláme na příslušné kanály na ThingSpeak.com. S přibývajícím množstvím senzorů nás chytla myšlenka zprovoznit si vlastní ThingSpeak server.
Něco jsem si načetl, něco teorie dohledal na webu:
https://esp8266-projects.org/2015/05/raspberry-pi-standalone-thingspeak-html/
https://diyprojects.io/install-thingspeak-ubuntu-16-04-lts/#.X3nalnXngaU

Žádný z nalezených postupů mě nedovedl do konečného cíle, ale po mnoha pokusech jsem se tomu alespoň přiblížil. Nyní jsem ve stavu, kdy "sudo bundle install" vyplivne toto (viz obrázek):
http://it.jeep59.cz/bundle-install.png

Odtud se už nehnu z místa... Mohl by mě někdo popostrčit dál? Jsem spíš pokročilejší BFU a s ruby, rails, jquery, gem, apod. se tady setkávám prvně.
Díky za rady.


ETNyx

Asi instalujete to co je v těch odkazech, tj. https://github.com/iobridge/thingspeak. Evidetně na to nikdo 5 let nesáhl, zde ponechám na Vás jestli je dobrej nápad to intalovat, takže se tam rozjeli závyslosti.

Konkrétně to chce nainstalovat 'activeadmin', kde není specifikována žádná verze jaká se má instalovat, takže to chce nainstalovat tu nejčerstvější verzi. A nejčerstvější verze chce zase 'jquery-rails' v nějaké verzi  ~4.2. Jenže vy specificky žádáte verzi 3.0.4.

Takže máte 2 možnosti buď vyžadovat starší 'activeadmin' nebo novější 'jquery-rails' viz: https://github.com/iobridge/thingspeak/blob/master/Gemfile, kdy starší 'activeadmin' může obsahovat chyby (to i ten novější no,...) a novější 'jquery-rails' zase může rozbít jiný věci,..

Vpravdě nejprve jsem šel otrocky krok za krokem z těch odkazů, včetně instalace starších verzí OS. To nefungovalo, tak jsem začal s aktuálními verzemi s tím, že se to chytne pomocí současných balíčků, které si své závislosti pořeší...
Ale asi to bude těmi direktivami v GemFile atd, netušil jsem, že když to sviští komerčně, že ty open source zdrojáky to nebudou vývojově nějak reflektovat...
Myslel jsem, že provozovat to na vlastním nemusí být od věci pro malé instalace. Ale asi to nikdo neřeší.  Zkusím si s tím ještě chvíli hrát a uvidím. Další učení... :-)
Když to bude nad moje schopnosti, zůstaneme závislí... :-(


ETNyx

Na právě proběhlém online LinuxDays byly přednášky na podobné témata, pro inspiraci se můžete kouknout https://youtu.be/GYv37DKh2ZU?t=15807 a hned za ní je další a vlastně před ní taky,.. V té první používá https://www.openhab.org/ na githubu je celkem slušnej provoz okolo toho, třeba by se Vám to líbilo.

Sám podobný hračky neprovozuju, takže jestli je to dobrý/špatný neporadím.
« Poslední změna: 05. 10. 2020, 09:48:35 od ETNyx »

Jose D

  • *****
  • 889
    • Zobrazit profil
Když to bude nad moje schopnosti, zůstaneme závislí... :-(
A co takhle použít nějakou méně obskurní platformu?
Kolega výše už zmiňoval openHab, máme tady Grafany, influxdb, prometheusy, HomeAssistanty..

Posílat data přes HTTPS a následně grafovat lze dnes fakt kde-čím, na to není třeba explicitně instalovat nějaké 5-let staré slepence neaktuálního kódu..


openHab mě zaujal, ale máme už asi 30 zařízení založených na ESP8266 (teplo, vlhko, napětí baterek, serva, relé, ...) a tak nám trvalo, než jsme se to naučili. A teď vidina, že to budeme překopávat... Ale asi to bude rozumná volba do budoucna. Díky za nasměrování.

Hledej kombinaci Docker / Domoticz / Node-RED / ESPEasy / Tasmota. Nejdřív ze všeho ale nauč Rpi4 fungování z USB3 disku ať nemusíš co týden přehazovat sd karty. Kdyby něco tak rád poradím.

Žádnou kartu co týden přehazovat nemusí.
Jedu Domoticz na Rpi2 už čtvrtým rokem a měnil jsem jen jednou poté, co energetici po vichřici opakovaně nahazovali vedení a nedařilo se jim.
Klasická instalace bez nějakého "tunění" ohledně zápisů na SD.
Pro jistotu mám na krabičce s RPi přilepený klon karty a aktualizace provozních dat Domoticzu ze zálohy je pak otázkou chvíle.
Karty obyč, tuším SanDisk.
Každou minutu přichází mimo jiné údaje o 21 teplotách, spotř. energii podlahového topení a jeho stavu v 8 místnostech.
Takže těch zápisů za rok do databáze Domoticzu je docela dost.

Všichni výrobci mají pro paměťové karty řadu Industrial, které mívají MLC čipy, ECC, wear leveling, větší rozsah teplot atd.

Bugsa

  • ***
  • 125
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Na vypínače a zásuvky běžících na ESP8266 používám FW Tasmota, u speciálních věcí svůj FW. Komunikuji přes MQTT s Mosquitto serverem běžícím na RaspberryPi. Logika a grafy v Node-RED.

Z mojí zkušenosti odchází karty (spíš FS) při použití špatného zdroje. Při použití originál zdroje a Log2Ram to funguje bezchybně několik let. Problém TechnikaToma lze řešit nějakou UPS.