Nastavenie bootovania konkrétneho systému (.efi) vo virtuálke (virt-manager,KVM)

Viem že vo virtualboxe som to nastavil tak, že som nasmeroval bootovanie na konkrétny .efi súbor.
Jestli to správně chápu, tak ty máš pro obě Ubuntu jeden .efi soubor, takže ve Virtualboxu by ti to nasměřování na .efi soubor nepomohlo.

ja.

Daj ho do poolu default, s poolom nvram nič nerob.

Mlocik97

• 333
  • In love with Linux
    • Zobrazit profil
Viem že vo virtualboxe som to nastavil tak, že som nasmeroval bootovanie na konkrétny .efi súbor.
Jestli to správně chápu, tak ty máš pro obě Ubuntu jeden .efi soubor, takže ve Virtualboxu by ti to nasměřování na .efi soubor nepomohlo.

Netuším, ale viem že som to vo virtualboxe mal vyriešené nejak, a myslím že to bolo práve cez .efi. Pamätám si že pred tým som mal niečo podobné riešené keď som mal d vdualboote ešte Linux a Windows stejným spôsobom inštalované, a vtedy som mal v BIOSe možnosť nabootovať GRUB, priamo Ubuntu a priamo Windows. Skúsim sa pozrieť do BIOSu a poviem čo tam mám za položky.

Pamätám si že pred tým som mal niečo podobné riešené keď som mal d vdualboote ešte Linux a Windows stejným spôsobom inštalované, a vtedy som mal v BIOSe možnosť nabootovať GRUB, priamo Ubuntu a priamo Windows.
No to jo, protože v tomto případě jsou v EFI partišně 2 adresáře:
/EFI/ubuntu
/EFI/Microsoft
a v každém adresáři je soubor *.efi, ale nyní máš jen jeden adresář a to /EFI/ubuntu ve kterém všechny *.efi vedou na jediný Grub.

Není nějaká možnost v Ubuntu, aby každá z těch dvou instalací používala vlastní adresář v /EFI (tzn. samostatný Grub)? Když by např. Ubuntu č. 1 používalo Grub a Ubuntu č. 2 rEFInd, tak by mělo každé Ubuntu svoje *.efi, ale už by to nebylo tak friendly.

_Jenda

• 476
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
Môžeš ma presnejšie nasmerovať ako ten súbor vytvoriť?
Vyrobíš soubor s nulama (head -c $(( 100*1000*1000 )) /dev/zero > soubor), vyrobíš v něma partition typu EFI VFAT (to si inspituj tím existujícím) (cfdisk soubor, kpartx -a soubor, mkfs.vfat /dev/mapper/loopXp1, mount /dev/mapper/loopXp1 /mnt/foo), do oddílu zkopíruješ ty EFI soubory (cp /boot/něco.efi /mnt/foo) a případně i grub podle toho jak to máš konkrétně nastavené.