Jak propojit bezdrátově dva domy?

Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« Odpověď #45 kdy: 03. 10. 2020, 10:19:54 »
Add to hádání o metalickém propojení: Prvně, psal o horách, takže než dojde na bouřku tak u venkovního převěsu 60 m klidně může skončit první zimu, až přijde pořádná námraza... Add blesk, klidně může nastat situace, že kabel v zemi je na tom hůře než převěs vzduchem. LukePole je asi štastný člověk, ale těch situací, kdy se hledá upálený kabel v zemi je víc než dost. Když blesk zasáhne zemi, tak pokud je v okolí v podzemí kabeláž/trubky, tak dochází k přeskoku (a často na větí vzdálenosti, než ve vzduchu - zem má menší izolační pevnost než vzduch), kdy běžně blesk přeskočí v zemi na rozvody 20 metrů daleko, občas se dá najít situace i 50 metrů, pak se po tom kabelu šíří na obě strany a doběhne až kam doběhne, někdy třeba o několik km vedle zase prozarí z kabelu ven. Situací na téma hledání takto zničených přeražených dalkových metalických tras je dost, zvláště v horách, když pak pomocí OTDR hledáte, kde se to stalo - na jedné straně kopce do kabelu, o kopec vedle z kabelu. Ano, přechodem masivně na optiku těchto problémů silně ubylo u telco rozvodů (ale i tam může nastat nevěřícno - příčinou byl připoležený vyhlédavací metalický kabel, blesk skočil na něj, teplo od přechoďáku ho přetavilo, ale s ním i chráničku a poškodilo to i optický kabel o pár cm pod ním, OK taková šance blesk:bagr je možná 1:10000). Samozřejmě platí, že po elektrickém vedení vám do baráku dorazí mnohem větší výkon, než po telefonu/ethernetu, ten kabel toho moc nesnese, ale i tak to stačí na odpálení dost elektroniky a někdy dost nenápadně - typicky se vlivem přepětí přes telefonní kabel doma oddělá ethernet port v routeru, ale DSL část je OK, najednou jen Ethernet blbne...
Tak to chudák Cetin, protože s takovou aby najal desetitisíce nových mechaniků a jenom opravoval ty údajně upálené kabely :D :D :D

Jinak drobnost - nadzemní vedení se dělají závěsnými venkovními PE kabely, takže po první zimě neskončí vůbec nic. Leda nějaký hlupák, co venku natáhne vnitřní UTP a ještě bez závěsného lanka, může skončit. Ale to je jeho problém :P


Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« Odpověď #46 kdy: 03. 10. 2020, 10:38:03 »
tazatel: Trošku se mi hlava zatočila ;D Ale všem děkuji za odpovědi a především za váš čas. Sem trochu laik, tak mám možná hloupé dotazy. Za rady k přepěťové ochrany děkuji. Poté co byl zřejmě modem vypálen po Rj11 - modem svítil, ale internet nedistribuoval, jsem pořídil ochranu Emos za 350,-. Možná moc levné, aby to fungovalo. Zatím se drží :D

Ale k věci. Shrnutí:
První dům: kombinace zařízení modem/router ASUS DSL AC55U -> POE->Ubnt Loco 5AC
Druhý dům-dvě patra: Ubnt Loco 5AC->POE-> Unifi LR(případně jiný router, ale asi bych byl pro stejný ekosystém). Nejprve bych to zkusil s jedním Unifi, třeba to 20cm železobeton propálí. Tady bych měl požadavek, aby Unifi umělo vysílat "soukromou" síť a oddělenou síť pro hosty na obou patrech, kvůli bezpečnosti - jedná se pouze o bankovnictví :D. Někde jinde jsem četl, že to Unifi umí, ale musí 24h běžet controller na serveru (nemám).  Nebo to jde i jinak? Pokud bych použil i druhé Unifi - pak bych koupil Router UBNT EdgeRouter X. Má oproti levnějšímu switchi jeden Poe a nemusel bych tak kupovat druhé POE pro druhé Unifi. Na tom Routeru by šlo případně nastavit dvě sítě - soukromou a síť pro hosty? Nebo to není dobré mít za sebou dva routery? Jestli vás napadá jiné řešení, rád uvítám.

Dále bych mezi těmi Loco 5AC měl spoj point to multipoint, abychse připojil i na zahradě a nemusel využívat další outdoor wifi. Pán mi tu psal, že se sníží rychlost - PtP - 80Mhz kanál, PtM-40Mhz. Je to nějak drastické? Teoreticky nemusí se jednat přesně o dva stejné typy proti sobě? Kdybych koupil třeba jeden Nano M5, kvůli druhému portu pro kameru. Samozřejmě obě 5Ghz.

Do přílohy přikládám aktuální zarušenost okolí (mé sítě jsou WIFI2 a 3). 5GHz - je čisté, žádná síť.  Pro příklad také ještě jednou schéma stávající sítě. Buď je špatně nastavená, nebo zlobí. Dnes ve 02:00 ve druhém domě přijímající signál z prvního. Rychlost z rychlost.CZ Download: 49Mbit/s, Up: 9 Mbit/s - jeden účastník připojený. Dnes v 08:35 Down: 8Mbit/s, Up: 0,89 Mbit/s - také jeden účastník připojený - pouze internet, ani videa). Ono to docela stačuje - tak se moc nechce investovat :D, ale bude se muset - je problém se síťí WIFI 3 (schéma v příloze), kdy se do ní noví účastníci nemohou připojit. Získávání IP Adresy -> nepodařilo se získat IP adresu. Pak musím síť internet 3 a 2 restartovat a funguje to.

Děkuji a přeji hezký víkend.
Hlavně nevymýšlet soustavně nějaké ptákoviny! Na propojení dvou domů buď dvě NS5 proti sobě v zapojené bridge nebo metalika UTP nebo optika. A všechno nechat routovat jedním routerem, zásadně ne router za routerem! Když už kvůli ničemu, tak aspoň bude možnost mít celou síť pod palcem z jednoho místa (nejspíš tam, kde se bude nastavovat i UniFi).
Použití více NS je otázkou jestli ano či ne, protože ta NS kdesi na zahradě bude mít jenom RJ45. Pokud to bude stačit, třeba čistě pro kameru, pak OK. Ale jak by to mělo sloužit pro signál třeba k mobilům nebo NB, tak stejně tam bude muset být další zařízení s WiFi, což je pak lepší řešit spíš extra UniFi jenom pro zahradu, než přes NS.

UniFi s oddělenou sítí je také nesmysl a internetové bankovnictví je dneska dostatečně zabezpečeno, aby ho šlo obsluhovat i z veřejných WiFi, natož z nějaké privátní.

Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« Odpověď #47 kdy: 03. 10. 2020, 23:56:19 »
Tak s tim mam dlouholete zkusenosti. Zacalo to, kdyz jsem se pred 14ti lety prestehoval  asi kilometr od prace. Hned prvni, co me napadlo bylo, pripojit se pres wifi. Takze koupil jsem 2 YAGI anteny, pripojil jsem ji ke dvema access pointum dLink, uz ani nevim typ. Zkusil jsem to, nefungovalo to. Anteny uplne na nic. Navic, kdyz jsem to rozdelal, jsem prisel na to, ze 50 Ohm koax byl pripojeny primo na dipol, bez jakehokoliv transfomatoru. Zkusil jsem to pripojit pres symetrizacni smycku, sice tohle funguje dobre na 75Ohm a ne na 50, ale zkusil jsem to. Nefungovlo to stejne.
Tak jsem koupil 2 paraboly, radove tak 40cm. Pripojil jsem to, jelo to. Jel jsem takhle asi 10 let, ale pak mi prestala stacit rychlost. Ty dLinky z roku 2000 jely v norme 802b, skutecne nic moc. Navic ta jedna antena, co byla na 5m stozaru spadla, protoze se pri vichrici vyrvala kotva a uz nebyla moc parabolicka.
Tak jsem vsechno vyhodil, nahradil jsem to Ubiquity. 2 anteny s integrovanymi access pointy, stale na 2.4GHz, ale alespon podle normy 802g, takze o kus rychleji.
Na ten kilometr to jede radove 5-7Mbps. Bohate to staci na telefonovani i na viber. Neni problem sledovat hd tv pres internet, ale pri spatnem pocasi to nekdy zadrhava. Ruseni je tady (dnes uz) pomerne velke, scan ukazuje desitky aktivnich access pointu (pred 14 lety jich bylo radove 8).
Takze zkusenosti jsou celkem dobre. Access pointy jsou v rezimu bridge, v routeru v praci je to pripojeno na extra ethernet, mam tuto sit oddelenou, ma svuj vlastni subnet. Musel jsem odizolovat DHCP, aby se moje domaci dhcp nesirilo do site do prace. Nez jsem na to prisel, delalo to pekny bordel. Stejne tak naopak - dhcp server z prace mi prirazoval nesmyslene adresy doma. Dve rules ve firewall vyresilo vsechno :-)
Rozhodne mi to za tech 14 let usetrilo tisice euro za telefonni pripojku.

Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« Odpověď #48 kdy: 04. 10. 2020, 00:46:34 »
Tak to chudák Cetin, protože s takovou aby najal desetitisíce nových mechaniků a jenom opravoval ty údajně upálené kabely :D :D :D
Pokud vim, tak ty telekomunikacni kabely maji na konci bleskojistky. Podstatne mohutnejsi nez jsou bezne ochrany elektronickych zarizeni, takze jsou schopne pohltit vetsi energii. Po bource se meni ve velkem, mysleno doslova, protoze jsou v drzaku, ktery jich obsahuje celou hromadu (uz si nepamatuji kolik). Protoze ty bleskojistky funguji tak, ze malou energii pohlti a funguji dal. Vetsi pohlti, ale za cenu vlastniho zniceni.

Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« Odpověď #49 kdy: 05. 10. 2020, 10:21:13 »
Důsledky atmosférické elektřiny jsem také viděl mnohokrát, ale nikdy ne do kabelu samotného...
Viděl jsem následky zásahu blesku do bloku domů kde bylo řetězově za sebou propojeno UTP 6 nebo 7 domů (počátky CZfree). Odešly všechny propojené switche, většina domácích routerů a většina zapojených síťovek. Plamenem nezahořelo nic, ale přepětí se nezastavilo na prvním switchy. V domě kam pravděpodobně šel zásah byly vyhozené jističe 230V. Hromosvody na všech domech. No, už je tam optika.

Hromosvodu neslouží jako ochrana proti přepětí, bocnimu svodu mimo hromosvod a naindukovani.
Hromosvod je ochrana nemovitosti proti fyzickému zničení / zahoreni zásahem blesku( velmi zjednodušené, nemusí se jednat o přímý zasah ).
Žádnou jinou ochrannou funkci hromosvod nemá, neměl a nikdy mít nebude.
Hromosvod nenahrazuje prepetove ochrany a ani umístění cenné technologie do faradayovy klece nebo pod zem.
Hromosvod též neřeší rozdíly potenciálu,  bludne proudy, shody od narušených sousedních vedení a já nevím co ještě.


Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« Odpověď #50 kdy: 05. 10. 2020, 10:45:50 »
Souhlas. Pokud je jen trochu možný kabel, tak se vyhnout bezdrátu, stůj co stůj.

A proc? Na 60m date 2×wAP60G a mate fulduplexni gigabit, s UPSkou to na uvedenou vzdalenost to bude mit 99,99%
« Poslední změna: 05. 10. 2020, 10:48:29 od neregistrovany »

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« Odpověď #51 kdy: 05. 10. 2020, 14:52:14 »
Tak to chudák Cetin, protože s takovou aby najal desetitisíce nových mechaniků a jenom opravoval ty údajně upálené kabely :D :D :D
Pokud vim, tak ty telekomunikacni kabely maji na konci bleskojistky. Podstatne mohutnejsi nez jsou bezne ochrany elektronickych zarizeni, takze jsou schopne pohltit vetsi energii. Po bource se meni ve velkem, mysleno doslova, protoze jsou v drzaku, ktery jich obsahuje celou hromadu (uz si nepamatuji kolik). Protoze ty bleskojistky funguji tak, ze malou energii pohlti a funguji dal. Vetsi pohlti, ale za cenu vlastniho zniceni.

Asi záleží, jaké kabely máte na mysli, ale neřekl bych, že zemní kabely vedoucí ke koncovým účastníkům se osazují bleskojistkami, aspoň ne běžně. Aspoň si na to z mých mladých spojařských let nepamatuji. Naopak bleskojistky (plus jiskřiště atd.) bývaly u vzdušných vedení, no a také samozřejmě na vojně, u polních vedení - ve skříni s bleskojistkami se ta vedení ukončovala.
Ono s těmi efekty drátů ve volném prostoru je vůbec legrace, třeba se statickou elektřinou. To vám takhle z volně nataženého drátu (antény) začnou lítat zničehonic dvou- a vícecentimetrové jiskry. Přitom je modrá obloha, jen vítr pofukuje.