Ahoj rád bych se tady informoval o možnostech a typech spolupráce na pracovním trhu IT v rámci ČR a nejbližších zemí. Potřeboval bych si vytvořit lepší povědomí o plusech a mínusech daných forem spolupráce a vůbec zjistit různé důležité informace ohledně práce.
Poprosím ostatní o doplnění, případně o opravení a dovysvětlení. Rád bych aby tento thread byl k užitku IT lidem jelikož mám pocit, že firmy mají informačně navrch a zneužívají tohoto postavení, díky předem.
Níže popíšu jako nováček své dosavadní omezené zkušenosti s IT pracovním trhem V ČR.
1) Formy spolupráce dle práva/účetnictví
a) HPP
b) IČO
c) právnická osoba
2) Typy firem dle forem spolupráce
a) firma, korporát - it pracovník zde pracuje na přímo HPP/IČO
b) digitální agentura - umbrella term pro všechny (většinou menší) firmy, které nabízí IT outsourcing zpravidla právě korporátům, klient fakturuje digitální agentuře, ta následně svým it pracovníkům (IČO)
c) bodyshop agentura - tento typ zpravidla nabízí
a) headhunter - dohození it pracovníka dané firmě (většinou korporát) s tím že pracovník pracuje "přímo" (!) pro korporát. (HPP/IČO)
b) nabízí podobný outsourcing jako digitální agentura s tím rozdílem, že it pracovnící jsou onsite u klienta, ale klient fakturuje bodyshop agentuře, ta následně svým it pracovníkům (IČO)
d) čistý "freelance" - tedy ve vaší režii dodáváte konečnému klientovi či agentovi
3) Rozdělení firem dle "business modelu" (na čem firma vydělává)
a) Firmy jejichž core revenue je z IT produktů - zde dále rozdělení na B2C (zákazník je domácnost, typicky vyzžívá produkt ke konzumaci), B2B (zákazník je právnická osoba, typicky využívá produkt ke svému podnikání) (tlak může být variabilní, nicméně v průměru nižší, než u c) jelikož vás typicky nemůžou jednoduše vyhodit nahradit, tak jako v případě c)
b) Firmy jejichž core revenue není z IT, to slouží pouze jako doplňková věc - B2C, B2B (typicky malý tlak, a pohoda)
c) Firmy jejichž core revenue je "poskytování lidských zdrojů" - toto je typicky digitální agentura, bodyshop agentura (klient fakturuje za hodinovku agentuře, agentura tlačí na it pracovníka, ten má za úkol podávat co nejvyšší výkon - tlak na hodinovku a výkon)
4) Formy spolupráce z pohledu finančního ohodnocení, benefitů a karierního růstu (z pohledu financí)
a) Korporát - většinou relativně nízky nástupní plat HPP, slušné benefity, možnost karierního růstu, v rámci 2-5 let možnost transferu na lead/manažerskou pozici a "změnu" práce, nevýhoda jsou projekty typu "umývaní mrtvol" - staré legacy projekty, kde se hrabete v příšerném zvěrstvu. Ve většině případů pouze možnost HPP, nikoliv IČO.
b) malá/střední firma IT focused- většinou mírně lepší "nástupák", ale relativně nízky strop oproti korporátu, pokud se nestanete klíčovým zaměstnancem, v tom případě dostanete adekvátní peníze za kotel práce a zodpovědnosti s tím, že si můžete více diktovat podmínky spolupráce ve stylu home office, remote apod - oproti korporátu více práce, odpovědnosti za stejné peníze ale flexibilnější podmínky. Jeden projekt.
c) digitální agentura - entry level pro IT, nízké (v přepočtu na superhrubou mzdu nejnižší) nástupní peníze, relativně nízké senior level peníze, pokud na sebe nenaberete spoustu práce navíc - typicky pro juniory, kteří sezde ohřejou a jdou do korporátu nebo malé firmy na medior, senior úrovni - je zde velké riziko projektů, není nezvyklé, že dostanete 5 letý projekt na kterém se vystřídalo 5 firem a 20 programátorů.
d) bodyshop agentura - typicky využívána korporáty na umývaní mrtvol, je zde ale možnost vydělávat "prakticky" nejvíce peněz za čisté programování (ne polomanažerskou práci, techlead apodobně) - jste typicky najati na IČO jako senior v C#/Java za 100-150+ (banky apod).
5) Kde se inzeruje práce a kde najít práci
a) jobs.cz - většinou korporáty, většinou ne IT, ale i IT focused
b) startupjobs.cz - většinou digitální agentury, občas menší firmy
c) linkedin.com - většinou bodyshop agentury, také korporáty
d) ostatní sociální sitě - většinou digitální agentury
Díky za případnou opravu, názory. Kdyby vás napadlo, že jsem na něco zapomenul, poprosím o doplnění.
Otázka do diskuse - kde by měl dnes hledat medior se 4 lety praxe práci za slušné peníze?