Větrák notebooku se chová „líně“

Hamparle

 • ****
 • 365
 • junior developer ucho
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Větrák notebooku se chová „líně“
« kdy: 20. 09. 2020, 11:47:14 »
Nevíte, kde by mohl být problém u notebooku Dell E7250 (15W TDP i5)? Větrák se dle mého názoru nezapíná a nevypíná tak, jak by měl, běží když nemá a když by běžet měl, tak neběží. Klidová teplota je 37°C a v klidovém stavu běží noťas bez větráku.
- Když například spustím videokonverzi - akci na 8 minut při zatížení procesoru na 13W, tak větrák by teoreticky měl začat běžet hned (ne na základě teploty, která třeba prvních 20 sekund bude pod 49°C, ale na základě velké spotřeby - tak mi to přijde aspoň inteligentní) a ne až dosáhne po 2 minutách 78°C.

Navíc se větrák roztočí jen v nízkých otáčkáh (čísla neřeknu, ale poznám to podle hluku)
Naopak  někdy se stane, že při běžné práci na internetu (když se ohřeje jen na 50°C, semtam se pustí menší video, prohlíží se běžné stránky, takové zatížení na na půl plynu, do 7W CPU) se občas spustí větrák a jede z něj studený vzduch klidně i 10 minut a je uplně jedno, že má  45°C a je to uplně zbytečné. Vysvětlení by to v krajním případě bývalo mělo, kdyby notebook předtím se hodně ohřál(na 70°C a víc) a tedy "sepnulo chlazení" a kvůli nějaké možné implementaci triggerů pro zapnutí a vypnutí větráku by zapomněl se vypnout. (Jako kdyby tam byl blbě nastavený Schmittův klopný obvod s příliš vysokými thresholdy, konkrétně dolní mez, kdy se větrák má vypnout). Jenže takhle hodně se ten notebook neohřál, takže mým pohledem ani nebyla splněna podmínka pro zapnutí větráku. A uplně odmýšlím, že přece rozumnější je rozhodovat zda má větrák běžet či nemá kromě aktuální teploty, historie teplot i momentální spotřebu(i historii spotřeb) za nějakou smysluplnout dobu (10s až 2 minuty)

Možná ty čísla (watty, teploty) přesně nesedí, ale chtěl jsem ilustrovat 2 extrémy. Že se větrák zapne až při 75°C když už 2 minuty je 100% cpu load a za druhé že se v celkém klidovém režimu zapne větrák  (možná i třeba oprávněně po 55°C), tak se nevypne když je cpu totálně studený.Kde toto řízení probíhá ? BIOS ,controller větráku(System managent), driver intelu v OS nebo samotný OS (Windows 7?)
« Poslední změna: 20. 09. 2020, 18:26:59 od Petr Krčmář »


k3dAR

 • *****
 • 2 866
 • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Větrák notebooku se chová "líně"
« Odpověď #1 kdy: 20. 09. 2020, 14:18:57 »
pokud to mas v W7 tak si neco najdi sam, pro GNU/Linux bych zkusil nainstalovat/nastavit userspace demona:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Fan_speed_control#Dell_laptops