Jak dopadl vývoj RIM OS 10?

Jak dopadl vývoj RIM OS 10?
« kdy: 29. 11. 2020, 21:53:34 »
Ahojte chcem sa opýtať ako dopadol vývoj RIM OS 10. Ešte sa niekde používa, alebo jeho vývoj BB úplne zastavil? Kedysi som mal jedno zariadenie s týmto OS od Blackberry vlastne ho ešte mám niekde odložené aj keď baterka je už asi pokazená, resp polofunkčná.

Ten OS mi prišiel ako zaujímavá alternatíva k Androidu. Užívateľské rozhranie bolo veľmi pekné prívetivé dotykové. A pod kapotou to malo zaujímavý podvozok: Unixový OS QNX mikrojadrom a s rôznymi vymoženosťami, ktoré nemá Linux ani Windows a konkurovať mu z časti môže len Mac OS. Dá sa tento OS niekde stiahnuť. V poslednej dobe sa hrám s rôznymi ARM boardmi dalo by sa niečo také na nich rozbehnúť?

Napríklad teraz mám v pláne urobiť jeden audiosystém s elaktrónkovým zosilovačom chcem tomu spraviť dotykový display a tam by sadol takýto systém s dotykovým ovládaním ako riť na šerbel. Prípadne poradte ešte nejaký iný zaujímavý OS alebo dotykové rozhranie na linux. Linux je síce fajn ale taký Raspbian alebo Armbian sa na ovládanie prstami moc nehodí.
« Poslední změna: 30. 11. 2020, 09:07:47 od Petr Krčmář »

M_D

• 181
    • Zobrazit profil
Re:RIM OS 10
« Odpověď #1 kdy: 29. 11. 2020, 22:27:00 »
K 31.12.2019 OS 10 asi definitivně zařízli. Poslední telefon na tom OS uvedli na jaře 2015 (BB Leap) a další už jsou na Androidu. Škoda, také mi OS10 vyhovuje a řeším kam se hnout z dodělávajícího BB Classic.

« Odpověď #2 kdy: 29. 11. 2020, 22:46:12 »
K 31.12.2019 OS 10 asi definitivně zařízli. Poslední telefon na tom OS uvedli na jaře 2015 (BB Leap) a další už jsou na Androidu. Škoda, také mi OS10 vyhovuje a řeším kam se hnout z dodělávajícího BB Classic.

Ďakujem za odpoveď. Škoda mohli ten OS dať k dispozícii aspoň, pre arm dosky, idem napísať do Blackberry že či ten OS nechú dať k dispozícii aspoň pre komunitu nadšencov. Aj keď pochybujem že mi odpíšu :D Lebo je to naozaj pekný moderný OS s designovo pekným rozhraním.

« Odpověď #3 kdy: 29. 11. 2020, 22:58:39 »
Ahá tak pozerám že nie som prvý koho to napadlo https://forums.crackberry.com/general-blackberry-news-discussion-rumors-f2/make-bb-os-os-10-open-source-1168675/  :D

Problém je s tým že OS QNX je stále používaný :/ takže môj nápad bol veľmi naivný.

« Odpověď #4 kdy: 29. 11. 2020, 23:43:22 »
Nic s QNX se ven nedostane, ani kdyby peklo zmrzlo. Ani jsem nevěděl, že to teď vlastní BlackBerry.

QNX v embedded má podobné jméno, jako Oracle v IT. Na prvním místě prachy, NDA, svázat zákazníky, až potom možná nějaká technologie. Používá se to v různých mission critical věcech včetně automotive, i když je to na ústupu (z FOSS je často vidět FreeRTOS, neb má certifikace, a stále víc Linux).

« Odpověď #5 kdy: 30. 11. 2020, 22:39:04 »
Nic s QNX se ven nedostane, ani kdyby peklo zmrzlo. Ani jsem nevěděl, že to teď vlastní BlackBerry.

QNX v embedded má podobné jméno, jako Oracle v IT. Na prvním místě prachy, NDA, svázat zákazníky, až potom možná nějaká technologie. Používá se to v různých mission critical věcech včetně automotive, i když je to na ústupu (z FOSS je často vidět FreeRTOS, neb má certifikace, a stále víc Linux).

Vďaka za informácie. Hej kúpilo to BB už cca 6-7 rokov dozadu. Urobili tomu vlastnú dotykovú grafickú nadstavbu a predávali to ako BB 10 OS (predchádzajúce verzie BB OS neboli postavené na QNXe) dali sa s tým kúpiť aj telefóny (Blackberry Z10 a Q10 a aj nejaký Blackberry tablet). Ja som mal Z10. Pri ďalšej generácii - BB Passporte už bolo na výber či chcete QNX alebo Android. A pri ďalších modeloch už bol k dispozícii len Android. Takže svoj OS v mobilných zariadeniach postupne pochovali. Ovládanie bolo trošku zvláštne všade sa používali gestá. Teraz keď som si po rokoch nabil a zapol Z10 tak mi chvíľu trvalo kým som si spomenul ako sa to ovláda.

mhepp

Re:Jak dopadl vývoj RIM OS 10?
« Odpověď #6 kdy: 01. 12. 2020, 21:44:03 »
Ahoj, pokud chceš dobré dotykové rozhraní, tak se zkus kouknout na lvgl: https://lvgl.io