Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv

Re:Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv
« Odpověď #45 kdy: 10. 09. 2020, 10:44:24 »
Já tu mám WAN wifi 25/10 a jestli se CETIN konečně rozhoupe k akci a za naše peníze mě a sousedovi dotáhnou kabel, tak budu mít VDSL 100/10. Jsme na vesnici, nic tu není, jen to nestabilní wifi.

Ještě bych rád zkonzultoval firewall. Mám ho nastavený z defaultu a jen přidané pravidlo pro přístup na NVR. Je to takhle v pohodě? Jak jsem psal, mezi VLANy nejde ani pingnout ani se připojit, což je kýžený stav, akorát já nic takového nenastavoval, byli to bratři Ono a Samo. :-)


Re:Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv
« Odpověď #46 kdy: 10. 09. 2020, 10:48:27 »
Uf, to je záludná otázka :).
Funkční firewall je na pár řádků, dobrý firewall je na víc přemýšlení.
Jestli se to chcete naučit, tak Vám můžu posílat postupně střípky svých zkušeností, ale přiznám se, že nemám tolik možností to napsat a poslat jako hotové řešení.

Re:Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv
« Odpověď #47 kdy: 10. 09. 2020, 11:15:27 »
Nechci, aby to znělo blbě, ale učit se to ani moc nechci :-) Spíš set&forget, protože tak by to dopadlo i s tím učením-když to pak léta nebudu potřebovat.

Re:Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv
« Odpověď #48 kdy: 10. 09. 2020, 11:41:31 »
Nechci, aby to znělo blbě, ale učit se to ani moc nechci :-) Spíš set&forget, protože tak by to dopadlo i s tím učením-když to pak léta nebudu potřebovat.

Tak to se omlouvám, ale takovou práci v diskusích bych považoval za ztrátu času. Jestli to má smysl, tak jedině někomu předat znalosti. Pokud to potřebujete jen vyřešit, tak si někoho najměte :). Nic ve zlém.

Re:Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv
« Odpověď #49 kdy: 10. 09. 2020, 11:46:02 »
Všechno výše uvedené i neuvedené (firewall, VRF) by myslím vydalo na velmi zajímavý článek :).


Re:Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv
« Odpověď #50 kdy: 10. 09. 2020, 13:17:31 »
Napíšete ho? 😉

Re:Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv
« Odpověď #51 kdy: 10. 09. 2020, 14:05:33 »
Na to bohužel nemám (zejména pak s Mikrotikem) dostatek zkušeností, aby to za něco stálo :(.

Re:Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv
« Odpověď #52 kdy: 10. 09. 2020, 17:06:40 »
Nechci, aby to znělo blbě, ale učit se to ani moc nechci :-) Spíš set&forget, protože tak by to dopadlo i s tím učením-když to pak léta nebudu potřebovat.

Tak to se omlouvám, ale takovou práci v diskusích bych považoval za ztrátu času. Jestli to má smysl, tak jedině někomu předat znalosti. Pokud to potřebujete jen vyřešit, tak si někoho najměte :). Nic ve zlém.

Jo, v pohodě. Já jen, že třeba to FW pravidlo na přístup na NVR vygooglil, ale kdybych teď potřeboval to samé, musel bych to googlit znova.

Nechcete o tom Vy napsat ten článek, co zmiňoval Uwe.filter? ;-)

Re:Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv
« Odpověď #53 kdy: 10. 09. 2020, 17:09:12 »
Nechcete o tom Vy napsat ten článek, co zmiňoval Uwe.filter? ;-)

Na to mám málo znalostí, a Mikrotik se liší model od modelu (co mu svědčí), takže takový článek by akorát přispěl do změti smetí, co už na internetu je. Chtělo by to odborného oponenta, který by redigoval. Nikoho takového neznám.

Re:Menší RD - nastavení VLAN k izolování návštěv
« Odpověď #54 kdy: 10. 09. 2020, 17:14:14 »
třeba by věděla redakce Rootu?