Vybudování vlastní optické přípojky

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #15 kdy: 21. 08. 2020, 10:17:23 »
Citace
díky za reakce, DSLAM mám vzdálený 110m, páteřní síť optiky na hranici pozemku a metalický kabel na pozemku (metalika k původnímu ojektu, nyní v demolici)
Tak ten si určitě nechte, resp. napojte ho do nově stavěného RD; vybudování optiky může trvat delší dobu než samotná stavba RD a do té doby je určitě lepší VDSL 250/25 než nic.

Citace
Pohopil jsem správně, že i kdyby se realizovala optika do domu (přípojka), tak bude snaha napojit RD na ten DSLAM?
Tohle hodně záleží na tom, jakou konkrétní technickou realizaci by CETIN zvolil. Možná přímo do karty v DSLAMu, možná jen na optický kabel, který vede k DSLAMu (budou tam nejspíš nějaká rezervní vlákna). Možná na optickou spojku/komoru, která může být někde poblíž v zemi.

Citace
Dále jsem si odnesl, že na tu optiku můžu na pár desítek let zapomenout :)
Nestahoval bych kalhoty tak brzy. Pokud jste ochoten zaplatit těch 100-150kKč za připojení a domluvíte se s CETINem, bude to spíš v jednotkách měsíců až let.


Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #16 kdy: 21. 08. 2020, 11:05:29 »
Ještě tu padla jedna otázka.
Citace
Kde se pak muze pohybovat moznost konektivity? 1G - 10G? a cenove na mesic?

V případě FTTH pro domácnosti staví CETIN GPON síť, ta je aktuálně gigabitová (resp. 2,5 Gbit/s down, 1,25 Gbit/s up). Na stejném vlákně jde zprovoznit desetigigabitový GPON (jedna z jeho variant), který umí až symetrických 10 Gbit/s, nebo i budoucí rychlejší PONy.

Reálně nabízené služby nevyužívají potenciálu technologie naplno - maloobchodní tarify (mass-market, tj. pro koncové zákazníky a za pár stovek měsíčně) jsou (zatím ještě) 20/2, 50/5, 100/10, 250/25, 500/50 a 1000/100. Je tam tedy prostor k růstu. Ceny tarifů do 250/25 Mbit/s jsou obvykle shodné s VDSL službou, služba 1000/100 je za nějakých 800-1000 Kč/měsíc (podle operátora).

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #17 kdy: 23. 01. 2021, 21:57:31 »
Ozivim tohle tema.

Zda se, ze se ledy hybou. S CETINem jsem absolvoval nekolik mistnich setreni, aby nasledne (cca. 6 mesicu od prvniho kontaktu) skutecne prisla realizacni firma, propojila trasu (v mem pripade byly v ceste volne trubky, temer se nekopalo), zafoukla mikrotrubicky do existujicich HDPE trubek a kabel do jedne mikrotrubicky. Z ustredny mi tak vede vlakno az do rodinneho domu. Zatim je to bez aktivni sluzby, zmena se musi projevit v systemech CETINu - ale je to stavene tak, aby na tom bezel klasicky retailovy GPON (tj. sluzba 1000/100 za 800 Kc). Neni tedy pravda, ze by tyhle sluzby CETIN vubec nerealizoval. Spis je jen slozite se s nimi na realizaci domluvit.

Cenovka (formou prispevku na realizaci) bude v rozmezi zminenem v jednom ze svych predchozich prispevku. Na konecne vycisleni jeste cekam.

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #18 kdy: 23. 01. 2021, 22:51:52 »
Díky za info. Já to budu zkoušet taktéž, DSLAM je doslova přímo před barákem a je opřený o plot pozemku (plně vlastním), takže by to mohlo být o řád levnější... :) Teď se snažím dohledat koho kam vlastně kontaktovat, mapu mi poslali...

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #19 kdy: 26. 01. 2021, 23:11:38 »
Díky za info. Já to budu zkoušet taktéž, DSLAM je doslova přímo před barákem a je opřený o plot pozemku (plně vlastním), takže by to mohlo být o řád levnější... :) Teď se snažím dohledat koho kam vlastně kontaktovat, mapu mi poslali...
Ozvěte se na e-mail zrychlujemecesko@cetin.cz. Tam vám napíšou, jak je realizace možná i odhad ceny.


Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #20 kdy: 01. 02. 2021, 19:20:45 »
Tak tam me vypekli :)

Citace
Dobrý den,
na uvedenou optickou síť se bohužel momentálně není možné napojit, jelikož tato síť slouží pouze k napájení DSLAMu a posílení služeb vedených z tohoto rozvaděče po telefonním vedení.
V případě zájmu o připojení internetu pomocí klasického vedení a dosažení tím rychlosti připojení až 250/25 Mb/s se prosím obraťte na Vámi zvoleného operátora.

no hlavně, že ten DSLAM vidím z okna kuchyně :) asi tam hodit ten GPON modul by bylo moc drahé kvůli jednomu člověku. Hlavně, že chtějí přidat kdoví kolik přípojek každý rok, tady měli jednu ultra levnou a lehkou možnost :(

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #21 kdy: 02. 02. 2021, 11:51:45 »
Škoda, ale asi bych trval při realizaci přípojky metaliky přihodit si do výkopu zafukovačku... a mít to tak futureproof (v hodnotě cca 10Kč/m) v nejhorším se bude jednat o marnou investici v řádek stakorun...

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #22 kdy: 03. 02. 2021, 08:30:38 »
U Cetimu je základ, dostat se k nějakému projekťákovi co ty sítě opravdu dělá a má přehled. Často jsou to chlapi s pragmatickým přístupem. Já se k němu dostal náhodou, když jsem při žádosti o vyjádření k sítím, nabídl Cetinu zatažení kabelové rezervy do sloupku v novém plotě. Ozval se projekťák, sloupek sice nevyužili, ale nabídl mi, že když si k té kabelové rezervě natáhnu kabel, tak mě připojí na DSL.

PanVP

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #23 kdy: 03. 02. 2021, 12:41:13 »
Tady nastala zajímavá situace.

CETIN se, dost možná/pravděpodobně/asi/jedna paní povídala zakousl do svého vlastního ocasu a točí se v kruhu.
Znáte ten obrázek s dinosaurem, jak se šťourá v puse?
Doplňte tam text "Pokud lidem dotáhnu 10 Gbit domů optikou, budou mi firmy platit za 1 Gb přípojky 50 000,- měsíčně?"

To je základní otázka, která tu nastala.
Odpověď je zřejmě "Ježiš marjá, proboha, jen ne změnu, jen ne rychlou optiku za pár stovek"

Takže svět okolo jde do vlákna, ale v ČR to nejde.
Koukněte se na cenu u tohoto 10 Gb internetu.  https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/swiatlowod

Výstup: Optických přípojek se bojíme, že nám seberou zákazníky, co platí megadardy za firemní připojení.
CETIN se snaží prorazit hlavou zeď s jejich "Terminátorem", kdy spojením dvou mizerných linek vznikne jedna rychlejší mizerná.

Budoucnost je skutečně v optice a 10 Gb síťích pro náročné uživatele a 2.5 Gb sítích pro běžné domácnosti.
Svět odchází od MPLS, což je opět megakšeft, no a směřuje k SDWAN. SDWAN je další důvod, proč se firmy bojí rychlých optik.

Mimochodem, tohle je velké téma třeba pro Němce, kteří mají "jen" 1 Gb přípojky, ale mají pocit, že zastarávají.

Ale nebojte se, "Všem stačí pomalý internet a 640kb ram!"  ;D

A k čemu by - trdlu z montovny- byl rychlý internet?
« Poslední změna: 03. 02. 2021, 12:46:48 od PanVP »

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #24 kdy: 03. 02. 2021, 14:16:15 »
Tak že by každé "trdlo z montovny" potřebovalo domů gigabit, to dost pochybuju. Je tady ještě jiný důvod pro optiku - spolehlivost a garantovatelná šířka pásma, což se o prastarých telefonních rozvodech říct nedá. Co se týká toho strachu ze ztrát peněz od firemních zákazníků, tak tam se pořád ty ceny pro jednotlivce vs. firmy dají rozlišit třeba různým SLA, případně tak nějak uměle negarantováním plné přenosové rychlosti - nějakou formou agregace nebo tak.

PanVP

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #25 kdy: 03. 02. 2021, 15:40:46 »

Ale to je přesně ono.
Zatímco Poláci, Maďaři a o Němcích ani nebudu mluvit, tu rychlost nabídnou i ňoumovi, který to nepotřebuje, my s tím "šetříme", asi aby Internetu neubylo. Podle mého názoru by, konkrétně vám, mělo bohatě stačit 512kbps/64kbps, protože JÁ vím nejlíp, co je pro vás nejlepší. Na čtení diskuzí a nějaké matlání pár řádků v pythonu, což můžete udělat přes SSH, je víc luxus a rozežranost. A to nejhorší, co by mě mohlo potkat je, že byste si doma snad provozoval nějaký server, protože proč ho dávat do housingu.

AD "umělé" ořezávání typu SLA, tam to nejde, protože jak by jedni začali nabízet 10/2.5/1 Gbitové přípojky, prostě by si stačilo koupit dvě od různých poskytovatelů a SD-WAN by vám za mnohem menší peníze udělala lepší práci než MPLS za  mega ročně.  SD-WAN právě obchází problémy s SLA, fakticky "počítá" s tím, že se přípojky musí přepínat.
V ČR rychlý internet prostě vůbec nikdo nechce.

Naopak za hranicemi se rychle rozšiřuje.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #26 kdy: 03. 02. 2021, 16:39:30 »
Budoucnost v optice na poslední míli není, protože ji prostě nikdo nezaplatí. Výstavba je natolik drahá, že by i cena pro koncáky musela být na takové úrovni, že zákazník nebude mít zájem a raději sáhne po levnějších bezdrátových variantách typu LTE, 5G v 3,7 GHz apod., které navíc operátoři nabídnou prakticky ihned a netřeba čekat, až se kdesi cosi vyprojektuje, schválí, vykope, položí a pak po X letech konečně zafoukne a připojí. A takové ty výkřiky do tmy, že T-Mobile, O2 apod. kdesi připojí optikou pár domů, to slouží čistě k marketingu, o žádném plošném pokrývání se vůbec neuvažuje. Tyto firmy mají zájem především na bezdrátu a získání co největšíhio počtu klientů v co nejkratším čase.

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #27 kdy: 03. 02. 2021, 16:55:47 »

To jsme se asi úplně nepochopili. Já samozřejmě jsem pro co nejširší dostupnost kvalitního připojení, úplně ideálně tou optikou. Pouze jsem chtěl naznačit, že asi zdaleka ne každý to reálně potřebuje. Ruku na srdce, většina provozu do domácností bude něco jako facebook/youtube/netflix/něco podobného a na to stačí podstatně tenčí linka. To je vše. No a v tom s těmi firemními přípojkami asi máš pravdu, ale stejně ty obavy nechápu, dřív nebo později se najde někdo, kdo tu optiku nabízet začne.

Budoucnost v optice na poslední míli není, protože ji prostě nikdo nezaplatí.
Samozřejmě, že je, nebo aspoň klidně by být mohla. Jde jen o to myslet trochu do budoucna a pokud se někde kope kvůli čemusi silnice, je třeba udělat přípravu na optiku. U rodinných domů je to trochu horší cenově, ale u bytových domů není co řešit. Jestli ale takhle někdo někde přemýšlí (místní samosprávy), to nemám tušení.

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #28 kdy: 03. 02. 2021, 17:38:07 »
LTE/5G zase vynucují operátorské routery, které mají hrozný firmware a omezenou funkcionalitu)
Ono i hodně poskytovatelů optiky používá shit techniku. Ve firmě jsme řešili denně zamrznutí jejich hovno routeru. Když jsem zjistil, co používají za OLT, tak jsme koupili routerboard, oni to dle návodu přenastavili a od té doby je klid. Mikrotik GPON sice hodně topí, ale když se chladí, tak je stabilní (ale možná už to nějak pořešili, taky byl o dost dražší).
« Poslední změna: 03. 02. 2021, 17:40:05 od kotelgg »

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #29 kdy: 03. 02. 2021, 18:02:07 »
Operátor byl nadšenej, že to funguje, ale když viděl cenu routeru+sfp, tak řekl, že většina zákazníků to nezaplatí a radši bude týdně resetovat router.