Názory na javascriptový framework Svelte

Názory na javascriptový framework Svelte
« kdy: 27. 07. 2020, 09:41:35 »
Dělám v Reactu, ale konečně jsem se dohrabal vyzkoušet Svelte, o kterém každý říká, že je budoucnost ale nikdo ho nepoužívá. A popravdě se mi hodně zalíbil, řeší přesně to co potřebuju, ale nevnucuje mi X dalších konceptů, bez kterých se v Reactu neobejdu a netahá sebou celý runtime.. odpadá problém controlled vs uncontrolled a zalagované formuláře. Dokážu si ho představit jako výbornou volbu pro malé týmy, kde jsou jen fullstack programátoři a nemají prostor na učení Reactu, dokonce oproti Vue je učící křivka 0, dá se v něm dělat hned.

Používáte ho někdo na reálném projektu a narazili jste na nějaké problémy? Nepočítám to, že ještě není hotový (TS, SSR) a skoro žádný ekosystém. Mě se ten koncept líbí a podle mě má potenciál, co myslíte?

Jen nechápu, proč se třeba reaktivní blok kódu řeší vlastní syntaxí $: {} a ne třeba "fake" funkcí jako useEffect v Reactu, kterou by si přeložil kompilátor.
« Poslední změna: 27. 07. 2020, 09:44:14 od Petr Krčmář »


L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Názory na javascriptový framework Svelte
« Odpověď #1 kdy: 27. 07. 2020, 10:54:21 »
Já taky dělám v Reactu, na Svelte jsem se podíval kvůli tomu hype co kolem něj je a mě teda nenadchnul. Přijde mi to jako dost prasárna. Na nějaký menší projekt je to asi OK, ale větší projekt bych v tom dělat (a hlavně debugovat) nechtěl. Že si netahá runtime také není pravda, runtime je ten vygenerovaný kód.

Na Reactu se mi líbí právě jeho jednoduchost. Koncept, že komponenta je jednoduchá funkce je prostě geniální. Ale chápu, že pro lidi zvyklé prasit něco s plain JS / JQuery je ten paradigm shift na komponentově orientovanou aplikaci netriviální a Svelte má výhodu v tom, že tam mohou alespoň jednoduché aplikace dělat (skoro) jak jsou zvyklí.

Re:Názory na javascriptový framework Svelte
« Odpověď #2 kdy: 27. 07. 2020, 13:27:41 »
Já taky dělám v Reactu, na Svelte jsem se podíval kvůli tomu hype co kolem něj je a mě teda nenadchnul. Přijde mi to jako dost prasárna. Na nějaký menší projekt je to asi OK, ale větší projekt bych v tom dělat (a hlavně debugovat) nechtěl. Že si netahá runtime také není pravda, runtime je ten vygenerovaný kód.

Na Reactu se mi líbí právě jeho jednoduchost. Koncept, že komponenta je jednoduchá funkce je prostě geniální. Ale chápu, že pro lidi zvyklé prasit něco s plain JS / JQuery je ten paradigm shift na komponentově orientovanou aplikaci netriviální a Svelte má výhodu v tom, že tam mohou alespoň jednoduché aplikace dělat (skoro) jak jsou zvyklí.

Resi to vykonostni problem Reactu v nekterych pripadech. S odsudky bych si pockal, za prasarnu byl ve sve dobe oznacovan i React.