EET a množství přenesených dat

bmann

EET a množství přenesených dat
« kdy: 27. 07. 2020, 09:43:09 »
Ahoj,

máte někdo statistiku kolik je potřeba na EET hlášení pro jednu účtenku? Jednoduchá varianta, jedna či dvě položky.
Jde mi o to jaký tarif s daty pořídit.

Případně jaký mobilní tarif používáte vy?

Nějaké srovnání spotřeby dat u přímo koupených pokladen a pokud nahraji aplikaci na mobil. U mobilu by hrozilo, že se sám bude někam připojovat.

Díky.
« Poslední změna: 27. 07. 2020, 09:45:06 od Petr Krčmář »


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #1 kdy: 27. 07. 2020, 12:03:22 »
Pořídit tarif, kde se data účtují v co nejmenším objemu, tj. např. Kaktus, který má účtování po 100 kB. Případně Twist s účtováním sice po 1 MB, ale zase za směšnou cenu: https://www.eet-nejlevneji.cz/datove-sim-karty-2/twist-sim-karta-online-predplaceny-internet-kredit-200-/

TakyPatrik

Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #2 kdy: 27. 07. 2020, 12:15:05 »

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #3 kdy: 27. 07. 2020, 12:49:40 »
Jestli to má být reklama na GoMobil, tak OK. Ale jinak moc nechápu, proč dávat 75,-Kč měsíčně za 150 MB dat a ještě být na paušálu, když výše uvedený odkaz nabízí předplacenku za 36,-Kč a těch dat rovnou 500 MB (a navíc zde není ani limit jednoho měsíce, nýbrž kalendářního roku nebo do vyčerpání dat, pak SIM vyhodit a dát novou, resp. při dobíjení této SIM je za 100,-Kč těch dat 220 MB).

bmann

Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #4 kdy: 27. 07. 2020, 15:56:06 »
O Kaktusu uvažuji. Údajně vlastní přenost dat pro EET by měl být minimální.
Akorát mám obavy, když použiji nějakou aplikaci na Androidím telefonu, aby pak ty data nežral vlastní systém a to se pak prodraží.

Tipoval bych, že pokud koupím hotovou pokladnu, tak by nemusela nikam nic posílat kromě EET.


Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #5 kdy: 27. 07. 2020, 17:00:42 »
S androidem to bude diametrálně odlišné. Nějaké EET tam vůbec nemusíte řešit, protože 99% přenosu bude systém a aplikace.

TakyPatrik

Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #6 kdy: 27. 07. 2020, 17:53:10 »
Jestli to má být reklama na GoMobil, tak OK. Ale jinak moc nechápu, proč dávat 75,-Kč měsíčně za 150 MB dat a ještě být na paušálu, když výše uvedený odkaz nabízí předplacenku za 36,-Kč a těch dat rovnou 500 MB (a navíc zde není ani limit jednoho měsíce, nýbrž kalendářního roku nebo do vyčerpání dat, pak SIM vyhodit a dát novou, resp. při dobíjení této SIM je za 100,-Kč těch dat 220 MB).
GoMobil je mi u zadeke, ale vyjelo mi to jako 4. výsledek na googlu, hned po velké trojce která ale nabízí hlavně celá pokládní řešení a nikoliv jen samotné tarify. Tazatel řeší množství přenesených data, a podle GoMobilu asi tech 150MB na měsíc stačí pro EET. O ceně nebyla v dotazu řeč a jestli bude podnikatel řešit nějaké desetikoruny měsíčně, pak bych se šel radši přihlásit na pracák. A měnit SIM kartu každý rok abych ušetřil opět desetikoruny?

Jestli bude mobil sloužit pouze na EET, tak prostě ostatní aplikace odinstaluj.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #7 kdy: 27. 07. 2020, 21:41:58 »
Nevidím žádný rozumný důvod cpát někomu zbytečně byť jenom desetikoruny měsíčně navíc. A výměna SIM je zcela triviální věc. Přičemž bylo jasně uvedeno, kolik dat a za kolik lze dostat, takže GoMobil z toho rozhodně nevychází nijak dobře.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #8 kdy: 28. 07. 2020, 00:21:05 »
máte někdo statistiku kolik je potřeba na EET hlášení pro jednu účtenku? Jednoduchá varianta, jedna či dvě položky.
Na položkách to nezávisí, posílá se jen souhrnná částka. Tady je ukázka z roku 2017, pokud se to nezměnilo, tak to vychází na 14 kB na jednu účtenku. https://www.abclinuxu.cz/blog/vejsplechty/2017/4/paradox-babisovy-zloterie#48 Pokud bys to přes něco proxoval, šlo by to ještě srazit odhadem tak na čtvrtinu, pro začátek nepřenášet to stále stejné XML furt dokola (mění se v něm jen pár věcí) a TLS handshake nahradit předem domluveným klíčem.

Případně jaký mobilní tarif používáte vy?
Mně se naštěstí EET netýká, ale mám obdobné případy pro dohled - data ze senzorů, heartbeat a občas SSH pro management. A na to je buď Twist Online (200 Kč/rok, 0.4 Kč/MB, účtováno po 1 MB) nebo Kaktus (50 Kč/rok, 1 Kč/MB, účtováno po 100 kB).

U ostatních tarifů, které tu lidé píší, si zjisti, jestli to, že je v ceně 150 MB, neznamená, že každé připojení ti započne účtovat nový megabajt; případně si zjisti, jestli můžeš být připojený od rána do večera a celý den po těch 14 kB za účtenku čerpat ten jeden započatý megabajt.

jestli bude podnikatel řešit nějaké desetikoruny měsíčně, pak bych se šel radši přihlásit na pracák
Výtečně, mohl bys mi posílat nějaké ty desetikoruny měsíčně? Číslo účtu: 2101352178/2010, můžu ti vystavit fakturu, pokud budeš chtít.

Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #9 kdy: 29. 07. 2020, 07:51:06 »
Ahoj,

máte někdo statistiku kolik je potřeba na EET hlášení pro jednu účtenku? Jednoduchá varianta, jedna či dvě položky.
Jde mi o to jaký tarif s daty pořídit.

Případně jaký mobilní tarif používáte vy?


Kdysi jsem si naprogramoval program pro eet. Cela komunikace pro jednu účtenku = 1 hlášení vč. odpovědi je max 5-8 kB (tvz SOAP request + SOAP response). Počet položek nehraje roli protože posíláš komplet cenu a nikoliv seznam věcí. A tarif jsem nepožíval protože to byla normální desktop aplikace pro Windows.

Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #10 kdy: 29. 07. 2020, 08:02:49 »
Bylo by možné ten program nějak získat?

Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #11 kdy: 29. 07. 2020, 10:54:35 »
Tak zase bezte hlavne volit STBurese, at mate takove starosti, za koblihu v Praze dum.......

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #12 kdy: 29. 07. 2020, 12:57:18 »
Samotná účtenka je relativně malá (třeba 1kB), víc najednou jich jde poslat asi jen fakt rychle za sebou v rámci jednoho spojení - jinak musí vyjet účtenka a předat zákazníkovi, než začně platit další spojení se spíš zavře :) Docela to nafukuje TLS - navázat, domluvit šifrování, stáhnout certifikát. To už bude reálně 5-10kB na jeden dotaz s účtenkou. S plánovaným vynucením TLSv1.2 to ještě může růst (nepředpokládám, že je nový protokol jednodušší-efektivnější).

Každopádně nejvíc to ovlivní OS, na kterém to běží, viz taky výše. Pokud je to Android, iOS nebo Windows, je třeba počítat i s pravidelnýma aktualizacema OS a aplikací (min. prohlížeč) - které mají klidně stovky MB měsíčně, upgrade na novou verzi Androidu má klidně 1,5GB. Tj. pod 1GB bych dneska nešel - a nebo jen na hw pokladně bez OS. Jinak třeba TM občas nabízí 1GB k twistu na rok za polovinu, tj. s bonusem za dobití to vychází cca 35 Kč/GB/měs. - o menší cenu už se IMHO nemá cenu ani snažit :) Plná cena je asi 70 Kč/měs., což taky není až tak hrozné.

Re:EET a množství přenesených dat
« Odpověď #13 kdy: 29. 07. 2020, 13:25:12 »
Tak zase bezte hlavne volit STBurese, at mate takove starosti, za koblihu v Praze dum.......
Podnikatel, který má povinnost mít EET, nemusí Bureše volit (dokonce se dá říct, že ho naprostá většina ani nevolí). Ale bohužel nic jiného, než to EET provozovat, mu prostě nezbývá.