OSVČ, Německo a dva roky neplátce

OSVČ, Německo a dva roky neplátce
« kdy: 22. 07. 2020, 16:42:17 »
Zdravím,
mám asi průser a nevím co s tím. Dva roky dělám programátora pro  německou firmu jako OSVČ a nejsem registrovám jako plátce DPH.  Předtím jsem dělal pro USA, a nanapadlo mě že v EU se musím registrovat k DPH.

Nesnažím se podvádět, faktury by probíhaly v režimu reverse charge a platil bych na DPH nulu. Jsem ale prostě blbec.  Obrat mám pod milion a dělám paušály.

Nejsem si zcela jistý co s tím. Bojím se že budu doplácet půl mega na DPH. Zpětná registrace k DPH za dva roky a opravná daňová přiznání asi taky nebude nejjednodušší. Finančák zatím o ničem neví. Pohravám si s myšlenkou to prostě nechat plavat a registrovat se od dnešního dne.
« Poslední změna: 22. 07. 2020, 16:44:51 od lelek_holub »


Re:OSVČ, Německo a dva roky neplátce
« Odpověď #1 kdy: 22. 07. 2020, 17:06:10 »
faktury by probíhaly v režimu reverse charge a platil bych na DPH nulu.

Není to úplně pravda. Reverse charge můžete použít jen v určitých případech a klade to na Vás povinnost je posuzovat. Možná v konkrétním případě by to pravda byla, ale taky nemusela.

Druhou věcí je, že kdyby se jednalo o reverse charge, nemůžete vědět, jestli by DPH nemusel odvést příjemce (resp. jestli by mu vnikl nárok na odpočet). Do hry může na jeho straně vstupovat i koeficient DPH (tedy, že si smí uplatnit jen část DPH). Takže ve skutečnosti některý stát možná o DPH přišel, jen o tom nevíte.

Neustále se v EU řeší, že si země budou vyměňovat informace k odhalování úniků DPH. Není příliš jasné, na jaké úrovni to už funguje, případně, jestli se budou plnění dohledávat (párovat) zpětně. Je v tom trochu mela, protože jedni prosazují reverse charge a druzí one stop shop a navzájem si bojkotují nápady.

Na zbytek jste si (ne)odpověděl sám. Buďto to můžete risknout, nebo to začít řešit. Daň je vyměřitelná tři roky, ale k tomu ještě existuje trestní odpovědnost (promlčení je tuším pět let). V extrémním případě mohou začít řešit tu trestní rovinu, a pak je účinnou lítostí uhrazení daně. Takže reálně musíte počítat pět roků od termínu, kdy měla být daň vyměřena (od termínu přiznání k DPH). Opět, zaregistroval jsem, že naše současná vláda tlačí na finanční správu, aby i malé úniky předávala Policii (ale myslím, že se tak ještě neděje).

Re:OSVČ, Německo a dva roky neplátce
« Odpověď #2 kdy: 22. 07. 2020, 18:11:07 »
Najděte si finančního poradce, nejlepe se s ním domluvte, že Vám jejich firma bude řešit veškeré daně. Není to zas tak drahé, když si představíte, že se každou chvíli něco mění, tak to výjde levněji než pokuty a určitě Vám něco poradí. Určitě  vám poradí líp, než my tady na foru.

Připravte se na to, že každé tři měsíce budete odevzdávat tři formuláře, je to docela parodie ...




Re:OSVČ, Německo a dva roky neplátce
« Odpověď #3 kdy: 22. 07. 2020, 18:13:54 »
Najděte si finančního poradce,

Pozor, za daně nese (a může nést) odpovědnost jen daňový poradce, který je členem Komory daňových poradců. Pokud daně nezpracovává DP, nese si odpovědnost sám zadavatel.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:OSVČ, Německo a dva roky neplátce
« Odpověď #4 kdy: 22. 07. 2020, 18:30:49 »
Ad MS: Spravce dane evidentne vidi spousty informaci k registraci DPH cizich subjektu (zrejme pres neco na zpusob VIES), a kdyz deklarujete v souhrnku nejaka plneni ktera jsou "podezrela" (napr. prijemce plneni prestal byt platcem chvili po vasem plneni), tak se dozaduji informaci. Delaji to hromadne a centralne automatizovane, poslou vyzvu datovkou. Nebo zavola otraveny spravce dane at' mu to jen hodite do mailu. Rekl bych, ze nevidi to co cizi subjekty deklaruji ve svych "hlasenich", takze to neumi sparovat. Alespon ja teda neverim tomu, ze vsichni nasi zakaznici z EU to podaji, mame i drobne zakazniky, ti mozna ani netusi o nejake sve povinnosti to nekam uvadet.

Uplne si nedovedu predstavit jak to snadno napravit, protistrana evidentne nepocitala s tim, ze plneni je od platce DPH, takze by hlavne oni museli delat opravy sveho ucetnictvi, podle svych narodnich pravidel.

Podle meho nazoru je cesta zaregistrovat se k DPH alespon ted', pri registraci budou chtit videt nejake plneni, tak jim dat nejake bezpecne lokalni, a dal uz vystavovat spravne danove doklady. Nejspis budete mit vratky, tak pujdete rychle na kontrolu, s tim je taky potreba pocitat. Tim budete mit vyresene klidne spani do budoucna. Jak si vyresite minulost je uz na Vas, MS rizika popsal dobre (3 roky + 5/10 let trestni, pokud ale nevznikla statu skoda, tezko Vas obvini).

Pozor na jednu vec, danovi poradci pokud se nepletu maji povinnost "udavat" danove uniky (ne vsichni to ale delaji). Tyka se to i advokatu ... znamy mi rikal, at' se mu klidne sverim s tim, ze jsem nekoho zavrazdil, ale ne ohledne dani ;-)   

https://www.ceska-justice.cz/2019/04/tomas-sokol-mlcenlivost-neni-princip-uzitecny-advokaty-klienty/

« Poslední změna: 22. 07. 2020, 18:32:58 od mhi »


Re:OSVČ, Německo a dva roky neplátce
« Odpověď #5 kdy: 22. 07. 2020, 18:45:29 »
Jednalo by se o reverse charge, uz jsem to řešil s německou stranou. Je ale otázka jestli by finančák souhlasil v nějakém řízení.

Pokud dělám pro zahraničí nemusím mít lokalní obrat pro získání plátce.


Ještě ale nevím co udělám. Možná tuhle firmu nechám plavat a půjdu dělat pro místní.   

Re:OSVČ, Německo a dva roky neplátce
« Odpověď #6 kdy: 22. 07. 2020, 19:46:05 »
Jednalo by se o reverse charge, uz jsem to řešil s německou stranou. Je ale otázka jestli by finančák souhlasil v nějakém řízení.

To ano, ale reverse charge ovlivňuje jejich koeficient, a to už patrně nemůžete vědět, jestli se nedostane přes hranici, kdy budou muset snižovat odpočet procenty.

Českému finančáku to v podstatě může být jedno, DPH patří do Německa. Vadit by to mohlo především Německu.

Re:OSVČ, Německo a dva roky neplátce
« Odpověď #7 kdy: 22. 07. 2020, 22:21:51 »
1) Teď mě prosím opravte, ale konkrétní údaj částka+VAT ID se dnes odevzdává jen na (v tomto případě) české straně v hlášení VIES. Nejsem si vědom, že by na úrovni EU fungovalo obdobné hlášení, které by podávala protistrana, jež plnění přijala, aby tak vůbec mohlo docházet k párování (jako u KH v rámci ČR).

2) Nechápu, proč to tady ještě nikdo nezmínil, ale vy se v tomto případě nemusíte registrovat jako plátce DPH. Vy se musíte registrovat jako osoba identifikovaná k DPH. Nějaké vratky na DPH jsou úplně mimo hru, protože v rámci ČR se bude nadále chovat jako neplátce.

3) Lidi z českých FÚ v tomhle mají sami bordel. Víc mě udivuje, že si na chybějící VAT ID nestěžoval účetní na německé straně.

Moje osobní doporučení je tedy registrovat se jako osoba identifikovaná k DPH, což obnáší každý měsíc, kdy byla vystavena faktura do EU, podat souhrnné hlášení VIES a přiznání k DPH. (KH nikoliv!)

A jinak dělat jako nic. České FÚ nestíhají kontrolovat ani středně velké firmy, natož crcat se s nějakým IČařem.

Re:OSVČ, Německo a dva roky neplátce
« Odpověď #8 kdy: 23. 07. 2020, 00:15:58 »
Taky si myslim, ze se nemusis stat platcem DPH. Jen je potreba stat se onou identifikovanou osobou pro DPH. V praxi to znamena, ze dostanec DIC, ktere das do faktury kterou vystavujes do EU, plus tam das nejakou vetu, ze VAT si resi prijemce. Castka zustava stejna. A jak jiz nekdo napsal, kazdy mesic, kdys do EU fakturoval, je potreba poslat souhrny hlaseni o tom, do jake zeme EU bylo kolik fakturovano. Toto musi resit napriklad lidi, ktery maji penize z Adsense, protoze fakturujou do Irska... DPH si resi prijemce faktury v dane zemi - mozna by ses mel poptat te firmy jak to doted resili, ze jim nechybelo tvoje DIC.

Identifikovana osoba je popsana treba zde: https://www.jakpodnikat.cz/identifikovana-osoba-k-dph.php a asi ses ji mel stat do 15 dnu od prvniho plneni, takze pred dvema roky.

Btw. myslim, ze prijem ze zemi EU se nepocita do obratu pro povinne platcovstvi DPH. Cili, pokud vyfakturovals do nemecka 800k a do CZ 800k nemusis se stat platcem DPH i kdyz je soucet vetsi nez 1M.