Čím nahradit Arch?

Michal Privoznik

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #15 kdy: 29. 05. 2011, 10:46:06 »
rolling release- ja to chapu tak, ze se prubezne do neho pridavaj nove verze programu, takze kazdy den aktualizujes.
on to chce tak aby si jednou za rok stahl novpua verzi systemu, ktera bude mit 600mb, nebude nejaktualnejsi, ale bude odladene.
gentoo je rolling...

Rozmyslam, co ti brani vykonat 'emerge --sync && emerge -uDNav world' raz za rok. Gentoo ta vobec do update nenuti. Vobec nekrici, nic. Nechapem: "... takze kazdy den aktualizujes." Ano, medzi nami Gentooistami su ludia co updatuju raz-dva krat denne. Ale je to kazdeho slobodna vola.


Kuba

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #16 kdy: 29. 05. 2011, 10:49:02 »
No dobře, začínám věřit, že Gentoo by těmto požadavkům mohlo vyhovět přinejmenším lépe než Arch, ale asi bych si musel trošku pohrát s nastavením verzí. A taky nevím, jestli by mi ta kompilace za to stála. Pochybuju, že bych často upravoval parametry kompilace, takže by se z toho stala spíše zdržovačka než výhoda. Co jsem si tak pročítal, předkompilované balíky v komunitě asi nejsou až tak oblíbené a sice tu bylo pár pokusů, ale moc se to neujalo.
a co Sabayon Linux? vychází z Gentoo ale není nutné kompilovat a funguje "out of box".

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #17 kdy: 29. 05. 2011, 11:58:20 »
Michal Privoznik: více věcí:
* Přijdu o minoritní aktualizace (vč. bezpečnostních), což je např. u Firefoxu celkem závažné.
* Pořád je to někde jinde. To bych dostal aktuální a třeba ne tolik otestované balíky, byˇjen jednou za rok, což je ve srovnání s Debianem trošku jinde.

Kuba: Vypadá to zajímavě, ale je prý založen na Gentoo testing, což už až tak dobře nevypadá. Ale předtím jsem zkoušel pohledat nějakou předkompilovanou Gentoo distribuci, ale nenašel jsem.

#: Ke kombinaci novějších verzí se staršími: Ano, chápu. Ale je to asi jak kde. V případě Catalystu vím, o čem mluvíš (tam jsem na Archu od určité verze taky radši stopnul updaty Calatystu a musel jsem nechat ignorovat balíčky z Xorgu a radši jsem pak kašlal na aktualizace kernelu, "dokud to drží pohromadě"). Typicky chci ale napřklad novou verzi Firefoxu (3.6/4.0 byla výjimka kvůli jednomu rozšíření) a dalších end-user programů, kde to až tolik vadit nemusí. U Firefoxu by mohl být problém snad jen s novější verzí XULRunneru (obecně by byl problém u knihoven, u kterých má některý balíček omezení maximální verze), ale to, tuším, nějak fungovalo i na Archu.

Mordae: Na RPMFusion jsem se díval a třeba Catalyst jsem tam nenašel a, tuším, o HotSpotu se vyjádřili, že ho tam nechtějí. Ale pokud to neumí ten pinning, tak se Fedoře asi radši vyhnu.

radek

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #18 kdy: 29. 05. 2011, 16:56:57 »
michal: ty me vubec nechapes.... tady jde o to ze se vida za jedna verze a poradne otestovana. u gentooo chrli verzi hned co vyjde a neni to poradne otestovany a tudiz muze byt min stabilni jak distro co je vydavano xkrat do roka. rolling jen pokud chces nejnovejsi verze... starou verzi si vubec nepomuzes, bo na ne prdi uplne.

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #19 kdy: 30. 05. 2011, 09:48:47 »
Tak jsem se dál díval a porovnal jsem Firefox u těchto distribucí:
* Debian - tam se třeba vykašlali na verzi 3.6. Mohu si volit mezi 'superstable' 3.5 a novou 4.0 - zdroj packages.debian.org/search?suite=all&section=all&arch=any&searchon=names&keywords=iceweasel
* Gentoo - tam jsem to ne zcela pochopil: packages.gentoo.org/package/www-client/firefox

Gentoo púsobí dojmem, jako by udržovali 3.6 a 4.0. Ale několik vynechaných meziverzí vypadá trošku divně. A ornačení 'r' taky neznám.


trubicoid2

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #20 kdy: 30. 05. 2011, 10:04:14 »
no jestli te v gentoo zajimaji jenom bezpecnostni updaty, tak na to je specialni programek glsa-check, ten opravuje jenom chyby tykajici se bezpecnosti a vse ostatni necha byt

a s verzema firefoxa je to takto:

firefox: 3.6.12 3.6.16-r1 3.6.17 ~4.0.1-r1
firefox-bin: 3.6.16!m!s 3.6.17!m!s ~4.0.1!m!s

takze stabilni je aktualne 3.6.17, testing je aktualne 4.0.1-r1, pricemz je mozny nainstalovat i treba 3.6.12

ty r* je oznaceni mensi zmeny balicku v ramci gentoo, cim vetsi cislo, tim opravenejsi balicek

a firefox-bin je masked, ale muzes si ho povolit

o_O

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #21 kdy: 30. 05. 2011, 10:49:45 »
* Debian - tam se třeba vykašlali na verzi 3.6. Mohu si volit mezi 'superstable' 3.5 a novou 4.0...
O cem to tu pisete proboha?? :o
Na debianu lze mit a provozovat soucasne 3.6.17 FF a take nejnovejsi Iceweasel, treba tim, jak uz nekdo psal, ze si individualne do stable nainstalujete i jine - testing/unstable aplikace!

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #22 kdy: 30. 05. 2011, 11:19:42 »
jen k tomu gentoo podotknu, že některé balíčky mají své předkompilované varianty, (openoffice apod.) což je i případ toho firefox-bin, který teda tvrdě zamaskovaný není (testovací balíčky jsou zamaskovány pomocí ~arch, rozbité balíčky jsou označeny [M]) (to !m jen informuje, že se nebudou stahovat zdrojáky)

o_O: v sidovi je 3.5.19, v experimentalu 4.0.1, takže z oficiálních repozitářů ff 3.6 asi sotva seženeš

o_O

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #23 kdy: 30. 05. 2011, 11:34:44 »
 ;D
...to je ale zvlastni, ze mam 3.6.17 FF (a nabizel mi upgrade na 4.x ale zatim nechci :P) a puvodni/orig. iceweasel na Debianu stable soucasne spolu a oba v pohode funguji... :)
Jen na zacatku bylo potreba nastavit cesty k profilum, at se mezi sebou neperou :)


Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #24 kdy: 30. 05. 2011, 12:46:47 »
Zdravim,

Vite, mas docela zajimave pozdavky, ale udelas si s nimi docela peklo.

Rad bys mel starsi stable verze programu, ale taky rad aktualni - a zde se dostanes docela do problemu, protoze nektera nova verze bude chtit novejsi verzi nejake knihovny a budes muset updatovat i tu, zatimco starsi verze jinych programu s ni treba nepojedou/balik nebude proti ni kompilovany. To je dost dulezita vec, kterou by sis mel uvedomit. Nejsem si moc jisty, jestli to je dobry pristup. Nize to lip vysvetlim.

Co se tyce Gentoo, nikdo tu poradne nezminil, ze je stable a testing. V testingu jsou nove veci hned po vydani, ve stable starsi verze a podle nazvu stable :) Ja osobne pouzivam testing (momentalne Gnome 3 z gnome overlay) a nemam nejmensi problem s nicim (ano, obcas se vyskytne problem ze nejaky maly update nejde hned zkompilovat...ale to je testing...tak co, zkompiluju to zitra kdy uz je to opraveno). Vzhledem k tomu, ze tam ke kazdemu programu mas na vyber nekolik verzi, urcite si vyberes. Ale tu muze nastat problem, co jsem psal vyse....pokud povolis nejake aplikaci novejsi verzi, muze ti zacit brecet, ze tuhle a tuhle knihovnu potrebuje novejsi a roztacis kolotoc. Ale to neni problem, zkompilujes to a pustis revdep-rebuild, ktery kontroluje, jestli nejaky update klicove knihovny neznicil nejakou aplikaci, pokud ano, najde ji a da moznost ji rekompilovat proti nove verzi te knihovny. A tady je problem no.2...stare verze proti nove jit kompilovat nemusi, protoze nova ma klicove zmeny a stary program hold na to neni delany. Stejny problem budes mit s binarni distribuci, akorat ze si tam budes neco hledat a prekompilovavat mnohem sloziteji. A ja bych se asi radeji zastrelil. :)
V Gentoo taky muzes mit vice verzi jedne aplikace najednou. Vetsinou to maji ruzne majoritni verze knihoven a majoritni verzi DE, ale mozne je to i u aplikaci...ovsem defaultne to az na par vyjimek neni. V takovem pripade se vezme ebuild dane aplikace do lokani portage a prepise slot na dalsi hodnotu a tim mas moznost mit paralelne nainstalovane dve a vice ruznych verzi jedne aplikace....

Takze abych to shrnul, nejlepe je bud jet stable distra se starsimi verzemi (ubuntu, debian, fedora, gentoo stable....) nebo novymi (arch, debian testing, gentoo testing...) a pokud chces mixovat, tak jedine Gentoo, protoze pripadne problemy tam vyresis mnohem snaze. A hlavne, neni nad to mit kompilovany system primo na svuj pocitac bez zbytecnych veci na vic a ver, ze je to poznat :)

Co se tyce Catalystu, tak nejvetsi problem jsou spis samotne ovladace, ktere jsou hrozny brak :)

uterak

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #25 kdy: 30. 05. 2011, 12:53:37 »
V Debiane mozes mat aj firefox 6, len netreba tolko trollovat a namiesto vypytovania sa bludov, mozes vyskusat aj sam najst pre teba dolezite veci...

http://mozilla.debian.net/


Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #26 kdy: 30. 05. 2011, 14:24:47 »
o_O: A máš tam aktualizace? Co vím, tak tam dříve místo FF 4.0 byl FF 3.6 a s vydáním FF 4.0 asi úplně zalomili FF 3.6 a soustředí se už jen na 3.5 a 4.0. (Na oldstable jsem se nedíval.)

Jo, takže ry r* je vlastně něco podobného jako -* v Archu. V Archu je první vydání balíčku např. 4.5.0-1, druhé 4.5.0-2 atd, v Gentoo je první vydání pouze 4.5.0 a druhé by bylo 4.5.0

Ten glsa-check taky vypadá zajímavě.

Jinak, v Gentoo například nainstaluju Firefox z řady 3.6 a updaty pak budou pro 3.6, dokud bude podporovaná, pokud nezvolím ručně novější verzi? Toto jsem zatím moc nepochopil a nepodařilo se mi to najít.

uterak: Díky, zajímavé. Ale chtěl jsem znát spíše princip vydávání. Firefox to sice řeší, ale ostatní věci ne.

Jinak, na kolik času cca vyjde pravidelná údržba systému? Dejme tomu, že bych měl Openboxový desktop, k tomu aplikace z Gnome (berou si odtud mnoho závislostí), něco na Pythonu, pár vývojových nástrojů a pár běžných aplikací (Firefox, Thunderbird, MPlayer, ...)

Co se týče kompilace, nevidím to jako až takovou výhodu, radši použiju předkompilovanou verzi tam, kde to půjde. Hlavně u často se měnících věcí. Do vyhazování zbytečností z jádra se mi až tak moc nechce, leda pomocí sktirpu, který by proscannoval hardware a přednastavil kernel.

trubicoid2

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #27 kdy: 30. 05. 2011, 14:35:41 »
Jo, takže ry r* je vlastně něco podobného jako -* v Archu. V Archu je první vydání balíčku např. 4.5.0-1, druhé 4.5.0-2 atd, v Gentoo je první vydání pouze 4.5.0 a druhé by bylo 4.5.0

jo, jestli myslis to druhe myslis 4.5.0-r1

Jinak, v Gentoo například nainstaluju Firefox z řady 3.6 a updaty pak budou pro 3.6, dokud bude podporovaná, pokud nezvolím ručně novější verzi? Toto jsem zatím moc nepochopil a nepodařilo se mi to najít.

jestli reknes "emerge firefox", tak se ti nainstaluje stable 3.6.17
jestli v souboru /etc/portage/package.keywords napises radek www-client/firefox ~amd64, tak se ti nainstaluje 4.0.1-r1

a jestli napises "emerge =www-client/firefox-3.6.12" tak ...

automaticky update pomoci "emerge -uvDN world" ti pak bude davat nejnovejsi stable nebo nejnovejsi testing, pokud jim to nezakazes v /etc/portage/package.mask

jinak posledni glsa-check pro firefox je z konce roku 2007, asi predpokladaji, ze si ho budes upgradovat sam

quote author=Vít Šesták (v6ak) link=topic=2328.msg18560#msg18560 date=1306758287]
 Do vyhazování zbytečností z jádra se mi až tak moc nechce, leda pomocí sktirpu, který by proscannoval hardware a přednastavil kernel.
[/quote]

v gentoo je genkernel, ale nepouzivam ho, jenom na initrd :) podle me ale nescanuje HW, ale podle prepinacu posklada jadro

o_O

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #28 kdy: 30. 05. 2011, 14:55:19 »
V Debiane mozes mat aj firefox 6, len netreba tolko trollovat...
:D Souhlas.
http://mozilla.debian.net/
[/quote]Ten odkaz ukazuje IMO jen na Iceweasel.

Mit na Debianu s Iceweasel i cisto-ciste firefox, to chce trochu kuchteni ::)

Bud si jej nainstalujes pomoci bash skriptu (ja bash jeste zatim moc neumim :-[ ) nebo si jej spustis jako lama (jako treba ja ;D) - stahnes a udelas si jej jako portable. Jen pak se ale vyplati spoustet kazdy zvlast (FF i Icew.) s jinym/jejich profilem.

FF se da stahnout treba odsud:

skripty:https://www.privacyfoundation.de/wiki/PortableLinuxApps
full komplety:http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases

#

Re: Čím nahradit Arch?
« Odpověď #29 kdy: 30. 05. 2011, 18:15:48 »
Citace
Ten glsa-check taky vypadá zajímavě.
Bohuzel glsa je ve stavu rozkladu, takze na to bych nesazel (rozumej nikdo se o to momentalne poradne nestara).
Citace
Jinak, v Gentoo například nainstaluju Firefox z řady 3.6 a updaty pak budou pro 3.6, dokud bude podporovaná, pokud nezvolím ručně novější verzi? Toto jsem zatím moc nepochopil a nepodařilo se mi to najít.
Dost zalezi jestli je aplikace slotovana nebo ne, FF napriklad neni, takze ve chvili kdy prejde verze 4 z testing do stable, tak by se ti nainstalovala verze 4. Toto chovani (jako cokoliv jinyho) de samozrejme ovlivnit v konfiguraku, kde si nastavis napr maskovani vseho >FF4 a pak zustanes na 3.6.
Citace
Jinak, na kolik času cca vyjde pravidelná údržba systému? Dejme tomu, že bych měl Openboxový desktop, k tomu aplikace z Gnome (berou si odtud mnoho závislostí), něco na Pythonu, pár vývojových nástrojů a pár běžných aplikací (Firefox, Thunderbird, MPlayer, ...)
Z myho pohledu, pokud bys updatoval jednou mesicne, tak to vidim na 15 - 30 min (pro stable vetev s mixem par aplikaci z testing), do kterych pocitam precteni elogu, jestli se tam nepise neco zvlastniho a nasledny provedeni ukonu, ktery tam pisou - samozrejme nepocitam machine time. Jinak v pripade nakyho major updatu (napr v posledni dobe baselayout1 --> baselayout2+openrc to samozrejme zabere casu vic, ale toto byl extremni pripad komponent, ktery maji na starost init skripty a start systemu a stava se jednou za x let - nicmene neni uplne vyjmecnej viz hal vs udev etc ...).