Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?

Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #15 kdy: 07. 07. 2020, 20:57:46 »
někdy si na pošty zavolat/zajít jestli tam pro tebe něco nemají

Jak tohle funguje v praxi ve větších městech? Musím obvolávat všechny pošty (třeba 10) v okolí nebo stačí na jednu, kde se bába podívá do té DOSové aplikace a řekne mi, na který pošty si mám zajet posbírat balíčky?

K nám rutinně doručují balíčky 3 pošty, výjimečně dalších asi 5, je to loterie. Nastávají veselé situace, kdy mě výzva hozená do schránky vyšle na Poštu 1, kde mi paní oznámí, že balíček se nachází na Poště 4, která má v ten den už zavřeno; druhý den znovu jedu do města na Poštu 4, kde převezmu balíček a paní mi ještě dodá, že na Poště 1 mi už dva týdny leží zásilka, tak jedu opět na Poštu 1... a tak dále.


Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #16 kdy: 08. 07. 2020, 00:13:37 »
Tyjo, u nás v ne úplně malém městě naštěstí máme svoji spádovou rozvozovou poštu, takže je vcelku jasné, kde případně balík fyzicky hledat. Ačkoli je taky pravda, že tuším listovní zásilky vozí jiný rozvoz, než "obchodní balíky" (TM) (EMS?). Což chápu tak, že pošta kromě klasických listonošů má jako prakticky "paralelní organizaci" ještě parcel service...

Přikládám dva screenshoty z trackerů. Mám jedinou zkušenost s dopravou z Číny během COVIDu. A nebylo to z Aliexpressu, ale myslím, že je to nakonec relevantní.

V pondělí 13.ledna jsem zadal na allpcb.com výrobu nějakých plošáků. No a v pátek 17.1. byly hotové, ale oni to o pár hodin nestihli odeslat před čínskými prázdninami (prázdninami k oslavě nového roku) - na které všichni v sobotu odjeli. Zbytek je historie, prázdniny se protáhly z jednoho týdne na dva, další asi dva týdny se pracovalo-nepracovalo... a já pozoroval oficiální křivku nákazy a čekal, kdy se něco pohne. Nakonec 22.2. byla moje zásilka konečně předána dopravci. Naštěstí allpcb.com posílají zásadně s minimálním trackingem, konkrétně jsem platil 9 USD za službu operátora HK Post, která zřejmě mapuje na EMS nebo co.

Takže jsem v trackeru parcelsapp.com sledoval, jak mi čínská/hongkongská pošta asi 3x po sobě (v různých dnech) tvrdí, že to odeslala do ČR, a pak je měsíc ticho. Dokonce tam tuším původně byly vidět zmínky, že to visí na Guangzhou Airport. Což jsem chápal přesně jak praví předřečníci: v té době byly zrušené prakticky veškeré lety mezi Evropou a Čínou - a pošta tradičně létá v podpalubí linek pro přepravu osob. Jediný kdo létal, bylo DHL, které má svoje vlastní nákladní letadla. Trochu mi vrtalo hlavou, že by to sem snad za pár dnů dojelo i vlakem, no ale to by asi bylo nesportovní... prostě jsem to bral tak, že to nejspíš leží na veliké hromadě někde v provizorním skladu (hangáru) na letišti v Číně.

Zároveň mám informaci od agentury Jedna Paní Povídala, že to taky mohlo pár dnů strávit u nás v ČR. Na hromadě někde ve skladu České pošty (nebo čím) - protože díky COVIDu těch balíků spíš přibylo než ubylo.

Jakmile Česká pošta zásilku oficiálně naskenovala na příjmu, už se s tím něco dělo. Poslední dva hopy jsou velké depo v Ústí a místní doručovací pošta. Podle trackeru se zdá, že se to pokusili rozvézt napřed přímo z "velkého" depa, a protože nás nezastihli, tak to uložili na místní poště - realita je ale spíš taková, že to z velkého depa dovezli rovnou na místní poštu a udělali si fajfku o nezastižení. Protože jsem měl tracker, tak jsem to pozoroval málem v přímém přenosu. Nemá cenu říkat, že se u nás nezastavila ani dodávka z velkého depa (ve všední den v pracovní době), ani balík nepřinesla místní doručovatelka (která je u nás jinak každý den) - popravdě jsem ji možná předběhl. Obtelefonoval jsem obě pošty, velice věcně a v přátelském duchu jsem si nechal vysvětlit, že na rozvoz z velkého depa momentálně vychází asi 300 adres denně na auto, což prostě logisticky není možné - a na místní poště to bude podobné. Aspoň že to děvčata zvládají vydat na přepážce, a to bez fronty. Mám pro ně pochopení, přinejmenším pro řadové pošťáky, dělají svoji práci nejlíp jak umí, oni za to nemohou, že je jich málo, ještě se po nich vedení vozí... Pokud se nepletu, místní DPD/PPL mají v předvánočním blázinci 50-60 adres denně na auto (možná jsem zaslechl extrémy až 80) a to o fous nestíhají ani na trasách po krajském městě, kde od jednoho příjemce ke druhému to mají pár minut. (V tomto smyslu chudáci šoféři na štrekách po venkově.) To říkám pro srovnání, co to znamená 300 adres denně na auto.

Ten můj kartónek dorazil pěkně žvejklý, ale paní na přepážce jsem při převzetí nijak netrápil, jenom jsem zkontroloval, že dva maličké paklíky plošáků uvnitř nedošly úhony, a protože i tohle se zadařilo, nesl jsem si ten zázrak domů s úsměvem.

BTW tracker čínské / hongkongské pošty jsem moc nepochopil. S velkou dávkou snahy se k nějakému trackeru dá doklikat přes oficiální weby - ale nakonec líp fungujou nezávislé trackery třetích stran, které zřejmě mají k jednotlivým poštovním společnostem přístup skrz nějaké API... viz např parcelsapp tracker, ze kterého je jeden z mých screenshotů.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #17 kdy: 08. 07. 2020, 06:54:15 »
Tak to jsou taky dobrý srandy no :/ Na poště jsem byl osobně několikrát a nic tam není, takže nezbejvá než doufat.

Jinak to, že pošta má akorát za úkol "strčit balík do schránky a nebo improvizovat," je dobrá sviňárna. Kdysi se mi několkrát stalo, že mi obrovskej balík za třeba 1-2k,- jen tak visel ze schránky a kdokoliv ho mohl v baráku vzít. Naštěstí se tak nestalo. Tohle je na vraždu.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #18 kdy: 08. 07. 2020, 07:20:18 »
...
Nicméně i u takhle označených balíků mi třeba vůbec nedorazily. Od dubna tam mám u pár položek toho 'last mile carrier' a dodnes nic nedošlo. Kdyby to byl jeden paket, jsem ticho, ale už jich je asi 8.
...

Mě zatím přišlo všechno. Většinou jim to trvá 30-60 dní. Někdy kolem března,dubna se to zpomalilo a trvalo to těch 60 dní. To jak byla pořádná karanténa. Teď se to zase zrychlilo tak na těch +-40 dní. Taky se mi stalo, že když přišel mail "Package arrive to you coutry" tak než se to ke mě dostalo tak to zabralo dalších 14-20 dní.

Jinak když balíček nedojde tak ho reklamuj. Mě nedošel a tak jsem tu objednávku reklamoval a peníze mi vrátily. On totiž ten obchod byl už zrušený. Bych tipl, že ten Aliexpress to má vyřešený tak, že pokud nepotvrdíš přijetí balíčku tak asi nezaplatí tomu obchodu.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #19 kdy: 08. 07. 2020, 09:08:27 »
Já nakupuju přes Ebay, ale mám to podobně. Jsou balíky, co přišly normálně za měsíc, ale pár věcí stále nepřišlo a je to už tři měsíce. Často jde o dolarové položky, kdy to až tak nehrotím (tak jako tak jsem nákupem v Číně už ušetřil majlant, takže takový ztráty beru), ale měl jsem tam i něco za 20 dolarů a tam jsem se domluvil s prodejcem na vrácení peněz. Podle tacking ID to zůstalo někde v Malajsii, další update už nebyl...


Fiber

Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #20 kdy: 08. 07. 2020, 09:34:48 »
Mně se teď 2krát stalo, že mi balíček objednaný z Číny došel z Jerevanu (???).
Mimoto se mi stalo, že nedávno objednané zboží mělo v historii napsáno „Shipment cancelled“, což mě zlehka vyděsilo, takže jsem napsal soudruhu prodejci, který mě lámanou angličtinou ujistil, že je všechno v pořádku a že mám radostně očekávat doručení zásilky. :/ Tak nevím.
To se mi stalo u 2 balíků. U jednoho mi řekli, že se zásilka asi ztratila a posílají znovu (přiložili i nové číslo). Zásilka ještě nedorazila.
U druhého mi podrobně vysvětlili, že došlo k nějakému zpoždění ve skladě a proto se jeví doručení jako zrušeno, dali mi nové číslo a zásilka již došla.

Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #21 kdy: 08. 07. 2020, 10:40:20 »
Pokud vám píše aliexpress "shipment cancelled" tak okamžitě otevřít dispute a vrátí vám prachy. Číňan se vás snaží objebat - stalo se mi to už mockrát. Oni vygenerují číslo u pošty,  dají ho do systému aliexpressu, označí balíček jako odeslaný a všichni jsou spokojení. Ale fyzicky tam ten balíček nedonesou. No a teď už běží nějakých těch 90dní doba na to doručení. Pokud si toho nevšimnete a balíček jakože přijde (po těch 90dnech) tak si ani nemůžete pak už stěžovat.  Párkrát jsem se snažil číňanovi napsat (to ale nedoporučuju) a někdy dal nový číslo a někdy se vymlouval tak dlouho, než jsem otevřel dispute, jelikož očividně natahoval dokud nevyprší ten časový limit pro doručení.

Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #22 kdy: 08. 07. 2020, 11:24:47 »
Moja skusenost je taka, ze vsetko chodi. Sice niekedy trva 3 mesiace ale pride.

- Co sa tyka shipment cancelled tiez sa mi to stalo, pisal som predajcovi a poslal mi nove cislo zasielky a vsetko prislo.
- Dokonca raz sa mi stalo, ze mi neprisiel balik po 3 mesiacoch, otvoril som Dispute, vratili mi prachy a za tyzden mi balik prisiel.
- A raz sa mi stalo ked som otvoril dispute, ze mi odpisal predajca nech ho zavriem, ze mi predlzia "protection" ale ze "disputes" nicia ich biznis pretoze tie baliky naozaj realne vzdy posielaju.

Takze z mojho pohladu treba byt trochu ustretovy, ti cinania tam makaju za 2 dolare na hodinu a tak netreba zbytocne otvarat disputes a ziadat spat prachy, lebo na 99 percent vzdy vsetko pride.

Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #23 kdy: 08. 07. 2020, 12:18:58 »
Souhlas s jednou věcí: když to někde vázne, začít dotazem a diplomaticky. Měl jsem v minulém roce dva balíky z DX, oba se trochu zadrhly, jeden nakonec došel, u druhého prodejce odpověděl "aha, to se nám předevčírem vrátilo, neprošlo to nějakou bezpečnostní kontrolou při vývozu" (dva RTLSDR dongly?) ...a napodruhé v klidu a docela i rychle.

Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #24 kdy: 08. 07. 2020, 12:23:18 »
Za celá léta co kupuju z Číny mi nepřišel jeden-dva balíky. Jinak vždy všechno dorazilo. Někdy sice s obtížemi, ale dorazí. Poslední dobou pozoruju trend, kdy balík z Číny odejde, tváří se že dorazil do země určení a najednou dostane třeba litevské číslo a vesele jede bez cla dál. Takže Číňani už asi obcházejí budoucí zrušení výjimky z cla do 22€.
Nebo se mi stalo, že balík dostal číslo, tracking se tvářil že je balíček v tranzitu a po měsíci a půl najednou dostal nové číslo a tracking šel úplně od znovu.

Dokud nevyprší ochrana na AliExpresu, tak se moc nevzrušuju, teprve těsně před jejím koncem začínám otevírat spor...

Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #25 kdy: 08. 07. 2020, 13:01:26 »
Nejstarší balík, který nepřišel, je z 24.4., ten je ale zrovna ode dneška podle trackingu ČP v republice.
Tři balíky z 27.4. přišly během 3-8 týdnů.
Tři balíky z 2.5. přišly během 3-6 týdnů.
Ze čtyř balíků z 25.5. zatím jeden přišel, jeden dorazil na zásilkovnu (mám otevřený dispute), jeden je prý přes týden v Diesburgu a jeden je neznámo kde.

Jeden balík z 27.4. prodejce označil za odeslané s falešným trackingem (Já si toho nevšiml) a po pár týdnech mi napsal, ať pls zruším tu objednávku jako "don't need the item anymore" (Což stejně nemůžu po tom, co je v systému jako odeslaná), že to přestali kvůli COVIDu vyrábět a že jiný důvod zrušení "is bad for them". Pak po mě chtěl, abych potvrdil přijetí, že pak mi určitě peníze vrátí. Dispute prošel rychle.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #26 kdy: 08. 07. 2020, 13:52:37 »
Pokud vám píše aliexpress "shipment cancelled" tak okamžitě otevřít dispute a vrátí vám prachy. Číňan se vás snaží objebat - stalo se mi to už mockrát...

Musím přiznat, že jejich vztahy neznám - posílá a komunikuje prodejce, dispute řeší Aliexpress a vymáhá z obchodníka? Nebo jak je to? Nevím. Proto není jedno, jakým způsobem je nedostatek řešen.

- Dokonca raz sa mi stalo, ze mi neprisiel balik po 3 mesiacoch, otvoril som Dispute, vratili mi prachy a za tyzden mi

Mně se tuším jednou stalo, že prodejce chtěl zrušit dispute, že klasicky špatná reklama, a že mi vrátí prachy. Vrátil mi h***o, z**d jeden čínský. Naštěstí to bylo za pár, ale vidět, že mnoho prodejců jsou pěkná pakáž. To jde koneckonců poznat i ze způsobu, kterým točí vystavené zboží, dokud má dobré hodnocení, pak zrušit a znovu pod jiným číslem.

Takze z mojho pohladu treba byt trochu ustretovy, ti cinania tam makaju za 2 dolare na hodinu a tak netreba zbytocne otvarat disputes a ziadat spat prachy, lebo na 99 percent vzdy vsetko pride.

Tak to pozor, osud nějakých číňanů je mi úplně u otvoru - starají se snad oni o můj osud?!

Dokud nevyprší ochrana na AliExpresu, tak se moc nevzrušuju, teprve těsně před jejím koncem začínám otevírat spor...

Takhle to můžu zkusit, akorát čekat zbytečně 2 měsíce, abych pak zjistil, že to soudruzi neposlali, se mi moc nechce. Takže radši zrušit (cancelled 18. 6.) a objednat od někoho jiného, protože tento prodejce je lemplem, možná i křivákem?

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #27 kdy: 08. 07. 2020, 14:17:27 »
Citace
Mně se tuším jednou stalo, že prodejce chtěl zrušit dispute, že klasicky špatná reklama, a že mi vrátí prachy. Vrátil mi h***o, z**d jeden čínský. Naštěstí to bylo za pár, ale vidět, že mnoho prodejců jsou pěkná pakáž. To jde koneckonců poznat i ze způsobu, kterým točí vystavené zboží, dokud má dobré hodnocení, pak zrušit a znovu pod jiným číslem.

Taky jsem se jednou u nějaké ptákoviny nechal napálit, ať neřeším dispute, že to ať zruším a vrátí mi peníze. Bylo to někdy z úplně prvních objednávek (a asi moje první dispute), takže jsem se v tom ještě moc neorientoval. Prachy samozřejmě nepřišly. Teď už to neřeším, žádné lítostivé breky jim nežeru. Pěkně oficiálně přes Aliexpress. Naštěstí jsem těch problémů neřešil moc.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #28 kdy: 08. 07. 2020, 14:43:08 »
Pokud vám píše aliexpress "shipment cancelled" tak okamžitě otevřít dispute a vrátí vám prachy. Číňan se vás snaží objebat - stalo se mi to už mockrát. Oni vygenerují číslo u pošty,  dají ho do systému aliexpressu, označí balíček jako odeslaný a všichni jsou spokojení. Ale fyzicky tam ten balíček nedonesou. No a teď už běží nějakých těch 90dní doba na to doručení. Pokud si toho nevšimnete a balíček jakože přijde (po těch 90dnech) tak si ani nemůžete pak už stěžovat.

To se mi stalo myslím jen jednou, napsal jsem proto dodavateli, co se děe. Ani se neobtěžoval odpovědět, tak jsem dal dispute, že balík je canceled. V tu ránu se ozval dodavatel, ať jsem tak hodný a dispute stáhnu, že to je nějaký renonc, který zjistí a napraví. Na to jsem pro změnu nereagoval já jemu, dispute vyřízen během cca 3 dnů v můj prospěch, peníze přišly zpět a balík samozřejmě nedorazil. Takže také doporučuji hlídat v jakém stavu zásilka, jinak okamžitě oficiálně dispute, peníze dorazí zpět.

TakyPatrik

Re:Aliexpress - česká pošta -> chodí vám balíky?
« Odpověď #29 kdy: 08. 07. 2020, 14:56:29 »
Aliexpress se za zákazníky v případě dispute nepostaví (číňan kryje číňana), narozdíl od eBaye. Zásilka se může jevit jako doručená, protože číňan není schopen použít dodanou adresu, takže to sice pošta někam dodala (zahodila), ale nikdo neví kam.

Radši nakupovat na Ebay - stejný zboží, stejný ceny. Lepší ochrana kupujících a hodnocení zde má vyšší váhu.

Poštovné zdarma volit jen v případě, že objednanou věc v následujících 6ti měsících nepotřebujete. Můžete totiž čekat na dodání tři měsíce a i když dostanate prachy zpět protože věc nedošla, budete muset čekat znovu jestli druhý pokus vyjde - a že ani ten vyjít nemusí. Čas jsou peníze, a čekat půl roku na blbost za pár dolarů, když mnohdy nevyplatí. To si radši ten samej šmejd, když ho potřebuju, koupím u nás za dvojnásobek a se zárukou.