Prasklý displej na telefonu - je lepší oprava nebo koupě nového telefonu?

Dobrý večer, před pár dny se mi stala nehoda při, které mi upadl mobil na chodník a rozbil se mi displej typ telefonu je Samsung Galaxy A50, a když jsem se koukal na ceny oprav displejů u těchto telefonů tak jsem zjistil, že nejlevněji v mém okolí stojí oprava 3000 Kč, proto bych se vás chtěl zeptat jestli stojí za to zaplatit 3 litry možná i více nebo je lepší si rovnou koupit nějaký nový levnější dotykáč?

Díky moc za radu.


TakyPatrik

U spotřebního zboží se většinou vyplatí jen oprava svépomocí či kamarádem s tím, že si potřebný díl seženeš sám. Cena práce často převyšuje hodnotu výrobku.

Cena nového A50 je kolem 7 litrů, takže pokud je zbytek v pořádku, oprava za 3 litry se pořád vyplatí.
Nebo si ho objednat za 20 dolarů z Číny a vyměnit sám.

Jestli jsem se díval správně, tak výměna displeje u těchto mobilů vyjde na cca 3000 včetně práce, tak si myslím, že se vyplatí nechat si jej vyměnit.

Jen detail: než ten mobil svěříš nějaké firmě, tak si ji zkus prověřit, jestli se jedná o seriózní firmu. Například servisdispleje je "firma", které bych nesvěřil do ruky ani lego skládačku (už jen na základě toho, že hodnocení jsou generována, na stŕance mi vyjelo hodnocení od stejného uživatele na dvě různé opravy ve stejný den a to vše 5 hvvězdiček). Ideální je, když ta firma má kamenou prodejnu/servis. A ještě lepší je, pokud ti daná firma řekne, že to udělá na počkání (například za 2-3 hodiny, nebo že si to můžeš osobně vyzvednout druhý den).

Nevím, jak moc je obrazovka rozbitá, ale pokud telefon není bez opravy použitelný, asi se oprava vyplatí. Srovnejme dva scénáře:

a. Telefon prodáte na náhradní díly. Tipoval jsem, že z toho získáte tak litr, a podle rychlého průzkumu ebay jsem asi nebyl úplně mimo: https://www.ebay.com/itm/Samsung-Galaxy-A50-Unlocked-64GB-Rainbow-No-Sims-Tray-Cracked-Screen-No-Power/164260799708?hash=item263eb4e4dc:g:OCMAAOSwIiRe82~f . Pokud tam ale máte jen malý ťukanec, situace může být jiná a někdo si může telefon koupit a používat s rozbitým displejem, za to pak asi bude ochoten zaplatit víc.

b. Telefon necháte opravit a následně prodáte. Opět můžete poslat cenu podle podobných inzerátů. Od ceny za prodej pak odečtete cenu opravy. Pokud telefon nelze otestovat a nevíte, jestli je rozbitý jen displej, přičtete si něco na toto riziko.

V obou případech: Můžete si započítat i váš čas, dobu bez telefonu apod.

Trochu problém může být, že ceny v zahraničí nemusejí vždy vypovídat o cenách v ČR. Ale ceny v ČR nemusejí být vždy k dispozici.

Z toho celého získáte odhad, která varianta je výhodnější. Dost možná B, ale těžko říct, neznám stáří ani celkový stav telefonu.

Pokud je levnější varianta B, je oprava jasná volba, ať už telefon plánujete dál používat, nebo prodat a koupit si něco levnějšího.

Pokud je levnější varianta A, hádám, že asi moc nebudete uvažovat o opravě, když zvažujete koupi něčeho levnějšího. Ale i tak by to pro někoho mohlo dávat smysl – pokud si třeba nechcete zvykat na jiný telefon.


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
ja jsem se vymeny taky nejprve bal, ale kdyz jsem si to parkrat vyzkousel tak ted uz to delam levackou.
staci trochu odvahy a trpelivosti a pujde to.

Já rodině u číňanů taky displeje měním sám (mám za sebou asi 5 kousků, nejčastěji Xiaomi), ale manželce nedávno odešel Samsung S7 a já ten telefon nedokázal otevřít ani podle návodů na YT - prostě jsem doma neměl dostatečně silnou přísavku. V servise pak stejně řekli, že odešla základová deska a nevyplatí se to.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Před nějakým rokem mi taky spadlo Šaomi na zem a display prasknul (to vám bylo hned). Display i s rámem na to stojí na Alibabě 400-500 Kč, ale mám strach to předělávat, aby to ještě někdy naběhlo. Vše je vevnitř lepené, žádné šroubky. Viděl jsem na Youtube, jak z toho telefonu nějaký ind rve části, a moc důvěry to ve mně nevzbudilo.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Před nějakým rokem mi taky spadlo Šaomi na zem a display prasknul (to vám bylo hned). Display i s rámem na to stojí na Alibabě 400-500 Kč, ale mám strach to předělávat, aby to ještě někdy naběhlo. Vše je vevnitř lepené, žádné šroubky. Viděl jsem na Youtube, jak z toho telefonu nějaký ind rve části, a moc důvěry to ve mně nevzbudilo.

jo lepene telefony to je vetsi drbacka, taky jsem pouzival ziletku a kudlu a docela drsne jsem to rozebiral, ale
kdyz si clovek neporusi dratky a neposkrabe elektroniku, tak se to nakonec povede.
no a pak se to zase poradne slepi, aby byla priste taky zabava.

vzdycky je to otazka ceny, ma to cenu nechavat opravit firme, nebo to radsi risknu sam, to je zakladni otazka.

Ktere telefony dnes nejsou lepene? Aspon jeden dil? To rozlepovani neco ceho se bojim vic jak SAPu ve firme.

rr-zz

rozbity sklo neni funkcni vada - pokud funguje dotyk tak na to nalep kryci sklo a dal ho pouzivej.
Vymena odbornou firmou je uz u A50 na hrane rentability.
Vymena svepomoci je peklo pokud nevis co a jak. Problem je praskly sklo+displej (jen sklo se nemeni, to je jeste vetsi opruz) casto bezpecne odlepit, ale hlavne je problem to nalepit zpatky..  puvodni samolepka uz nedrzi zpatky a to co dodaji cinani casto nelepi tak aby to bylo jako original a muze se to casem odlepovat - zvlast u kovovejch telefonu ktery spadly na zem - je skrivenej ram nebo zadni sasi a rovnej novej displej uz dobre nenalepis

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ktere telefony dnes nejsou lepene? Aspon jeden dil? To rozlepovani neco ceho se bojim vic jak SAPu ve firme.
pokud bys potreboval opravit neco jineho nez praskle LCD tak to beru, ale pokud mas praskle LCD, tak pri jeho odlepeni nevadi ze ho rozlames ;-) resil/resim ted s Nokia 7 Plus praskle "LCD", po sundani (vsech kousku) LCD uz bylo zbytek asi na 20 sroubku v pohode rozebiratelne, menil sem horni repracek, pridavnou dobijeci/anteno/mikrofon desku a pak to LCD za jine...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
[...] hlavne je problem to nalepit zpatky..  puvodni samolepka uz nedrzi [...]
nabodovat Lepidlo B-7000 ? ;-)

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
...To rozlepovani neco ceho se bojim vic jak SAPu ve firme.

Je to až tak zlé?

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
rozbity sklo neni funkcni vada - pokud funguje dotyk tak na to nalep kryci sklo a dal ho pouzivej.

Jo, tak to mám a funguje to bez problémů.