Raspberry Pi 4 - boot ze SATA SSD

Raspberry Pi 4 - boot ze SATA SSD
« kdy: 25. 01. 2020, 19:08:22 »
Ahoj,
snazim se bootovat raspbian na RPi 4 ze 2,5" SATA SSD pripojeneho pres USB 3.0.

Stale se mi to vsak nedari.

Stahnul jsem si nejnovejsi raspbian a zapsal ho na SD kartu a na SSD.
U SSD jsem pres fdisk zmenil PARTUUID.
V cmdline.txt na SD karte jsem nastavil rootfs na PARTUUID SSD disku.
V fstabu na SSD jsem take opravil PARTUUID - rootfs je na SSD a boot na SD karte.
Jenze se mi nedari nabootovat - viz priloha.

Zkousel jsem hodne ruznych navodu, ale porad bez uspechu :-(
Tusite nekdo, kde delam chybu?

"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."


Re:Raspberry Pi 4 - boot ze SATA SSD
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2020, 19:18:39 »
nemůže najít boot, hledá ho na ssd, asi dej do fstabu ten na SD kartě?
taky je možné se vykašlat na uuid a normálně tam dát /dev/mmcblk0p1  /boot
a root=/dev/sda2 nebo něco takového, ale nemusí to pak fungovat při zapojení více usb disků

Re:Raspberry Pi 4 - boot ze SATA SSD
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2020, 19:22:10 »
Ja prave mam v fstabu rootfs na SSD a boot SD karte. Viz obrazek.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Re:Raspberry Pi 4 - boot ze SATA SSD
« Odpověď #3 kdy: 25. 01. 2020, 19:36:21 »
pokud vidím dobře, tak je to správně, nějak jsem to poprvé špatně viděl
zkus do fstabu dát /dev/mmcblk0p1

Re:Raspberry Pi 4 - boot ze SATA SSD
« Odpověď #4 kdy: 25. 01. 2020, 19:42:07 »
A nechcete zkusit postupovat podle někoho, komu to funguje?

https://www.tomshardware.com/news/boot-raspberry-pi-from-usb,39782.html


Re:Raspberry Pi 4 - boot ze SATA SSD
« Odpověď #5 kdy: 29. 06. 2020, 21:54:31 »
Nejlepší postup jak bez problémů rozběhat boot přes USB zařízení spočívá v updatu firmware na červnovou verzi (2020) a pak to jede hned a bez jakýchkoliv problémů (na RPi 4).
Netřeba žádných zdlouhavých nastavování, jen upgradnout firmware, naklonovat kartu například na SSD disk, vyjmou kartu a prostě nabootovat z disku připojeného přes USB :-)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 4 - boot ze SATA SSD
« Odpověď #6 kdy: 30. 06. 2020, 00:08:10 »
Pro začátek doporučuji naučit se psát ke všem položkám ve fstabu nofail a možná i x-systemd.device-timeout=10. Toho dementní defaultní nastavení systemd, kdy zarazí boot, nahodí síť, ale nenahodí sshd (!!!), mě už stálo několik fyzických zásahů.

Po té, co ti to s tímto nabootuje, ale boot nepřipojí, můžeš debugovat - ověřit, že to to partuuid vidí a tak. (lsblk, ls -l /dev/disk/by-něco)
Tohle je mimo, on už nabootoval (ve smyslu že to natáhlo a pustilo kernel) a skončil na mountování věcí z fstabu. S tím firmware nic společného nemá.

Re:Raspberry Pi 4 - boot ze SATA SSD
« Odpověď #7 kdy: 30. 06. 2020, 00:28:41 »
Právě že společného má a to dost, z původního vyjádření se mu nedaří boot vůbec.
Já s tím také chvíli "bojoval" a ejhle po aktualizaci červnového vydání bootloaderu v eeprom (už dokonce stab. verzi je podporován boot u RPi4 z USB) standardně to běhá naprosto skvěle a to bez nutnosti mít boot na SD kartě či kartu vůbec zasunutou a jakýchkoli nastavování PARTUID a operací v fstab

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 4 - boot ze SATA SSD
« Odpověď #8 kdy: 30. 06. 2020, 02:48:35 »
Právě že společného má a to dost, z původního vyjádření se mu nedaří boot vůbec.
Ne, je tam napsáno a přiložen screenshot, že to skončilo na selhání připojení /boot poměrně daleko v bootování systému.

Já s tím také chvíli "bojoval" a ejhle po aktualizaci červnového vydání bootloaderu v eeprom (už dokonce stab. verzi je podporován boot u RPi4 z USB) standardně to běhá naprosto skvěle a to bez nutnosti mít boot na SD kartě či kartu vůbec zasunutou a jakýchkoli nastavování PARTUID a operací v fstab
A jak kernel magicky pozná, na kterém zařízení je /boot, když mu to neřekneš? Není to spíš tím, že jsi zkopíroval kartu celou, včetně partuuid? (osobně to tak dělám taky, takže mám na všech zařízeních stejné partuuid, a nemusím to měnit)