CETIN - optika do bytu

CETIN - optika do bytu
« kdy: 05. 06. 2020, 12:48:47 »
S výborem SVJ v našem bytovém domě v Praze začal komunikovat sub-sub-dodavatel CETINu ve stylu: je potřebné modernizovat zastaralé telefonní dráty ve vašem domě, bylo by zbytečné se tomu bránit.  Na stole ale není žádná oficielní nabídka nebo projekt, jen kusé informace. Komunikace probíhá s výborem SVJ.
Výboři se mnou konzultují, o co vlastně asi jde. Pochopil jsem, že půjde o přivedení nového optického kabelu do domu a o gigabitové optické přípojky do bytů. Předpokládám, že do bytů se do podomítkové krabičky místo telefonního kabelu zatáhne stávajícími trasami a husími krky optická přípojka z rozvaděče v budově.

Máte prosím někdo s touto akcí CETINu zkušenost? Ať už v bytovém domě nebo rodiném domku. Zajímalo by mne např:
 • skutečně se v bytě optika přitáhne na místo původní tlf. zásuvky? Což by bylo ok, žádná zedničina
 • jaká zásuvka/konektor se v bytě instaluje? Uvítám i katalogové označení nebo fotku.
 • jaký optický patchcord je použit pro připojení na transceiver v zákaznickém routeru/switchi, jak moc je to mechanicky zranitelné? (zásuvka nízko nad podlahou)
 • a konečně, jak se prodraží internetové připojení lidem, kterým nyní zcela stačí nižší ADSL tarify? Nebo jinak, je v nabídkách optiky na zrychlujemecesko.cz nějaký operátor s optikou od CETINu?

Děkuji.


Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #1 kdy: 05. 06. 2020, 15:09:26 »
jak to dela ceti nevim, ale kdyz nam zavadela poda do bytu optiku (GPON) tak jen vedle dveri provrtali pidi otvor, tim optiku protahli, do bytu dali krabicku ONT a jen pak svarili ten opticky kabel. neporadek nulovy jen trochu prachu z provrtani pidi otvoru.

Jose D

 • *****
 • 702
  • Zobrazit profil
Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #2 kdy: 05. 06. 2020, 15:35:57 »
..
Praha 9 ? :)

jojo, my do toho jdeme. Obhlídku už u  vás dělali?

Citace
skutečně se v bytě optika přitáhne na místo původní tlf. zásuvky? Což by bylo ok, žádná zedničina

naprosto pochybuju, pokud už tam nemáte natahané a průchozí trubky. Samo se nikam nic neprotáhne. U nás to protáhnou společnými prostorami, kde pro tento typ instalací máme připravené (z rekonstrukce) šachty. Kdo bude chtít, tomu se v připravených místech provrtají do bytu.

Na zbytek neumím odpovědět, ještě se to nerozjelo.. ..zeptej se toho technika při obhlídce. Může nabídnout i možnost zakončit to v technické místnosti a vyvést to nahoru existující infra.
« Poslední změna: 05. 06. 2020, 15:37:44 od Jose D »

Jose D

 • *****
 • 702
  • Zobrazit profil
Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #3 kdy: 05. 06. 2020, 15:42:16 »
EDIT: zadokumentujte si stav oddělení požárních úseků..

Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #4 kdy: 05. 06. 2020, 19:20:58 »
Je a bude to velka akce, na P10 uz taky oslovuji SVJ.

Realizaci zatim moc neni a asi se budou lisit dum od domu.

Ceny tarifu na optice jsou shodne jako tech na VDSL, z velkych ji nabizeji VF a O2, TM nikoli.


Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #5 kdy: 05. 06. 2020, 21:50:20 »
Děkuji vám za reakce. Jsme na P5. Shoda ceny za optický i VDSL tarif je pro mne příjemnou novinkou.

V mezičase jsem ještě trochu googlil, a začínám se dostávat do obrazu.

Rozvody v domě typu GPON. Tím jsem si v zahajovacím příspěvku nebyl jistý. Přičemž ONT se umisťuje hned za vstupní dveře bytu. Tak jest psáno v dokumentech CETINu.

Osobně z toho umisťování mám smíšené pocity. Optický gigabit do bytu určitě ano, ale...
Odhaduji, že se CETIN nebude snažit recyklovat stávající trasu do "středu" bytů, ačkoliv konkrétně v našem domě by se mohlo dařit do horizontálního trubkového rozvodu místo tlf. kabelu zatáhnout jiný kabel. Ale chápu, CETIN (resp. sub-sub-dodavatel) si nebude přidělávat práci, má své standardní postupy. Poblíž zádveří u nás nemusí být ani elektrická zásuvka pro napájení ONT. Sekat v bytě (a na chodbách) do zdi, do vestavěných skříní, štukovat, malovat, to asi těžko. Živě to vidím na zprasení domu instalačními lištami. A jak zákazník dostane ethernet kabel od ONT dál do bytu? To už je jeho problém, ať si poradí.

Jsem zvědav, jak se to bude v reálu vyvíjet. A ještě jednou děkuji.

M_D

 • ***
 • 218
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #6 kdy: 06. 06. 2020, 09:30:36 »
Je třeba se na to dívat ještě tak, že tou zásuvkou se snaží ukončit distribučí kabel na prvním bezpečném místě v bytě. Pokud by ten kabel táhli někam do středu, tak jej musí umístnit nějak tak, aby se nedal poškodit (do zdi, minimálně do lišt). Když dám koncovou zásuvku u vchodových dvěří, tak si pak ONT klidně můžu dát až do středu bytu a jen se propojí paktřičně dlouhým patchcordem se zásuvkou. Když mi ten patchcord překousne pes nebo utrhnou spratci, tak ho jen vyměním a jedu dál. Pokud by to byl teprve kabel jdoucí k zásuvce, tak potřebuji svařečku a spoustu dalších blbostí na opravu.
Jinka, CETIN se probral i v řadě jiných míst velikosit okresního města (30k obyvatel) a budují GPON ke koncákům.

Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #7 kdy: 06. 06. 2020, 17:40:04 »
Ahoj, co se týče tahání optiky v bytových domech. Oni nemají jak tahat a recyklovat nějaké průchody, které neznají a ani nemají jak. Tahá se kabel s mnoha vlákny ve stoupačce na chodbě, kde je vedení elektřiny, zvonků .... V každém patře kabel naříznou a vytáhnou patřičný počet optických vláken, které nějak zakončí. Když někdo chce optiku, kabel se navaří/napojí a dotáhne někam do bytu. CETIN asi za první zeď (možná i dále?). Poda nemá problém dále, technik veze 10 - 15m (nejsem si přesně jist) otickej kabel, kterej má navařenej konektor jen z jedné strany, aby se vrtala co nejmenší díra. Nikdo to jinak nepotáhne. Aby využili stávající "použitelný?" rozvod, mnohonásobně by se to prodražilo a ještě si k tomu představte, že někdo bude rekonstruovat a kopne do svazku optiky vedoucí skrz byt. To se potom nedá rozumně opravit.

Hyp

Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #8 kdy: 06. 06. 2020, 18:15:25 »
Nevím, jak je přesně aktuální stav, ale myslím si, že v minulosti byl problém, kdo vlastně vlastní rozvody při případné změně poskytovatele či napojení na stávající rozvody či připojení bytu od jiného poskytovatele. Proto bych doporučil ohlídat i toto

Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #9 kdy: 06. 06. 2020, 22:08:58 »
Co se vlastnictví týče, tak Poda tvrdí, že natahané kabely (tedy ty na chodbě) nejsou její vlastnictví, respektive že je můžete kdykoliv odstranit. Upřímně tomu moc nevěřím. U ostatních to je vždy vlastnictví toho, kdo to natáhl (T-mobile, CETIN, ...) a vždy s nimi musíte jednat... dle mého v tom bude i něco okolo telekomunikačního vedení, které je "chráněné zákonem". (Prosím neberte mě úplně za slovo). Nicméně v do kabelu v bytě Vám principiálně kecat nesmějí.

M_D

 • ***
 • 218
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #10 kdy: 06. 06. 2020, 23:04:32 »
Vlastnictví vnitřního telekomunikačníhoi rozvodu uvnitř obytných domů sjednotila pár let zpět stavební legislativa na roveň s ostatními druhy instalací = tvoří společnou součást domu a o jejich využité rozhoduje vlasntík domu. Pokud toto nemá nastat, tak součástí smlouvy o výstavbě/instalaci musí být vyslovná pasáž zabraňující přechodu do společné části domu, pak je rozvod v majetku toho, kdo to osazuje. Toto mají velcí telko operátoři obvykle správně ošetřeno.
Možnost využítí existujícího vnitřního rozvodu řeší zákon o elektornických komunikacích a zákon o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací. Pro vnitřní rozvody uvnitř domu platí, že je jejich majitel musí dovolit využít jinému telko operátorovi. Nicméně v praxi bude kolikrát jednodušší si udělat rozvod nový vlastní. :-)

Re:CETIN - optika do bytu
« Odpověď #11 kdy: 07. 06. 2020, 09:09:36 »
Zkušenost z realizace na Praze 2:

 - pánové jsou dobře samostatní
 - na začátku se s vedoucím domluví kudy půjde prostup do domu, kolik bude přípojek, kde budou ukončeny + souhlasy vlastníků a další administrativní věci
 - pak naběhne parta lidí a za 2 dny byl činžák hotový
 - uklidí po sobě a snaží se vše vrátit do původního stavu (včetně vymalby)
 - u nás to měli celkem jednoduché, protože využili existujících průchodek v rámci domu, takže vrtání a kopání bylo relativně málo
 - optiku ukončují v krabičce u vchodových dveří (u nás z vnější strany - takže do bytů ani nevstoupili)
 - instalace do bytů se pak bude řešit jednotlivě, až při zřízení jednotlivých přípojek

Celkem to byl projekt na 3-4 dny.