RB433AH jako domácí router

RB433AH jako domácí router
« kdy: 01. 06. 2020, 10:38:07 »
Vážení diskutující, prosím o radu.

Plánuji upgradovat domácí router, v současnosti nějaký starý TP-Link.
Problém je, že jsem škudlil a mělo by to být za půl darma. Našel jsem v okolí za 300kč RB433AH. Používal bych jej s openWRT.
RB433AH   Atheros AR7161   680 MHz 128MB RAM   64MB NAND, 3x mini-PCI

Otázká zní, má to ještě smysl? Je to přes deset let stará deska. Papírově ty parametry vypadají dobře. Alternativní kandidáti (za podobné peníze) s:
RT-AC51U   MediaTek MT7620A 580 MHz   64MB RAM, 16MB NAND

Nebo nemám vymýšlet pitomosti, plácnout se přes kapsu a koupit pořádný router třeba za dvojku a mít deset let klid?

Anebo naopak, mám jít full retard a nějaký ze starších notebooků, které mi bylo líto vyhodit, pasovat na server, smířit se s vyšší spotřebou a nechat routovat jej? Rovnou by se z něj stal malý NAS, takže část z toho kanónu na vrabce by byla využita.

Bydlíme v rodinném domě, takže není problém s rušením v okolí. 2.4 je kompletně volná. K internetu taky nejsem připojen žádnou závratnou rychlostí. Hlavní důvod k upgradu je stabilita, která je u současného řešení mizerná.

Díky za rady. Rada nevymýšlej hovadiny, je taky platná.


ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RB433AH jako domácí router
« Odpověď #1 kdy: 01. 06. 2020, 11:30:50 »
Spíš bych to vzal jinak - jestli dobře chápu, tak je problémová stabilita připojení kvůli tomu, že pokrýváte celý RD jedním AP a v místech se špatným signálem (zcela logicky) padá připojení. Nicméně to výměnou zařízení zásadně nevylepšíte, signál bude opět degradován překážkami a vzdáleností.

Pokud jsou tedy problémem pády kvůli ztrátě spojení, začal bych spíše mířit směrem k nějakému MESH zařízení, než zase singl router.

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RB433AH jako domácí router
« Odpověď #2 kdy: 01. 06. 2020, 11:39:06 »
Jinak pokud je problém se stabilitou zařízení jako takového (problémový FW), tak valná většina TP-LINKů podporuje alternativy DD-WRT či OpenWRT. Sám mám zkušenost se starým TP-LINKem (model teď už z hlavy nevím, ale byla to ještě stará hranatá bílá kisna s černým předkem), který s originálním a značně zastaralým FW se sekal a dost hřál. Hodil jsem na něj DDWRT  a najednou se i na dotek citelně snížila teplota a zařízení jsem používal ještě 1,5 roku, než jsem tam dal modernější náhradu. Fungovalo zcela spolehlivě.

Re:RB433AH jako domácí router
« Odpověď #3 kdy: 01. 06. 2020, 12:58:46 »
Jinak pokud je problém se stabilitou zařízení jako takového (problémový FW), tak valná většina TP-LINKů podporuje alternativy DD-WRT ...
Díky, za tip. Na tom routeru už DD-WRT běží. Nahrál jsem jej tam asi před rokem, když jsem chtěl podporu IPv6. Bohužel, router má tak malou paměť, že IPv6 nepodporuje. Kvůli té paměti, tam běží i starší verze DD-WRT, která se ještě vešla. Ostatně, to je jeden z důvodu proč chci též upgradovat.

Co se týče pokrytí, v tom (myslím si) problém nebude. Router je ve středu domu, takže celé obývané patro pokryje. A pokud funguje, tak všude naměřím hodnoty v pořádku. Ale nevylučuji, že se tam může dít nějaká magie. Každopádně výpadky se dějí i na kabelu i u notebooku v dohledové vzdálenosti.

Výpadky se ale objevují především při streamování (HBO GO, Netflix) Youtube je paradoxně docela v pohodě. Posledně jsem z rozezlení, že nefunguje stream, dal stahovat torrent. Někde po 3gb, rychlost začala klesat až úplně k zemi. Po restartu routeru zpátky na 20mbps.

Tď už nepodezřívám providera, ale můj router. (Ostatně, na sektoru kde jsem pověšen je pár klientů. Koukal jsem se přes winbox, kolik najde v okolí mikrotiků a bylo jich tam jenom pár. )

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RB433AH jako domácí router
« Odpověď #4 kdy: 01. 06. 2020, 13:32:47 »
U toho 10 let starého RB433AH bych počítal, že bude chtít vyměnit kondíky na desce, vysychají a pak se RBčko seká. Dále nepřehládnout, zda je to v krabičce a s nějakou osazeeou wifi kartou, jinak cena může stoupnout. Taktéž zvážít, zda 3 Ethernet 100 Mbps porty celkem stačí.


ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RB433AH jako domácí router
« Odpověď #5 kdy: 01. 06. 2020, 14:05:45 »
Ok, tak to chápu. Nicméně v tomto případě bych se vyprdl na nějaká zařízení s x-letým stářím, a prostě pořídil nějaký solidnější router. Buď nějaký lepší TP-LINK a dal si na něj WRT, nebo osvědčený Mikrotik. Vybíral bych dle potřebných parametrů.