Interní IPv6 a domény ve veřejném DNS

M_D

• 127
    • Zobrazit profil
Re:Interní IPv6 a domény ve veřejném DNS
« Odpověď #15 kdy: 25. 05. 2020, 20:24:44 »
A pokud používají službu subjektu, který je schopen začít celou doménu dropovat proto, že v ní potkal pár 10.x.y.z, tak doména dokáže zmizet pro slušnou řádku přípojek (pokud využívají DNS od svého operátora).
Mohl byste být konkrétní, kdo něco takového dělá?
Z ISPíka kolega nevyrazil, koho konkrétně používá. Díval jsem se, že v Česku je vidět cca 3 až 5 firem, co tu nabízí takováto profi DNS řešení jako službu. A jak jsem pochopil, dostat se na u nich na DNS blacklist je ještě jednodušší, než na mail SPAM list.
Nejvíce je asi vidět Whalebone.

« Odpověď #16 kdy: 25. 05. 2020, 21:31:46 »
Z ISPíka kolega nevyrazil, koho konkrétně používá. Díval jsem se, že v Česku je vidět cca 3 až 5 firem, co tu nabízí takováto profi DNS řešení jako službu. A jak jsem pochopil, dostat se na u nich na DNS blacklist je ještě jednodušší, než na mail SPAM list.
Po pravdě by mne víc zajímal ten ISP. Že někdo nabízí hloupou službu, to je jeho věc. Ale že to někdo kupuje a kazí tím internetovou přípojku svým zákazníkům, to by měla být pořádná ostuda.

Nejvíce je asi vidět Whalebone.
Ježišmarjá, jen jsem tam vlezl, vyskočil na mne popup kde je mimo jiné tohle: „A přináší vám DNS dodatečný zdroj příjmu?“ To ještě navíc unášejí neexistující domény?

Před pár lety jsem si říkal, že by to chtělo vytvořit blacklist SMTP serverů, které používají nesmyslné antispamové ochrany, a e-maily jim vůbec nedoručovat, když o ně nestojí. Zdá se, že by to takový blacklist chtělo i pro DNS resolvery, kde by to navíc účinkovalo velice rychle.

M_D

• 127
    • Zobrazit profil
« Odpověď #17 kdy: 26. 05. 2020, 21:35:59 »
Daný ISP je už historie, respektive pohlcen firmou Starnet a nahrazeno jejich službami. Ta je asi jedna z mála, co provozuje vlastní plné resolvery.
Jinak podobné služby používá hodně ISP. Těch, co si to řeší ve vlastní režii, tak ubejvá. Pár nejmenších to řeší redirectem na Google a spol. Ty větší přestává bavit se o svoje rekurzory starat, tak skočí na nějakou takovou nabídku.
Apropo, třeba u O2 tomu familiárně říkají "pračka DNS". Aspoň dle slov technika, s kterým jsme něco řešili (a dle jeho slov je to nasazeno jen na rezidentní zákazníky, ne na business linky).
Whalebone asi neexistující fomény neunáší, to jsem nepostřehl. Spíše tím blábolem chce naznačit, že když služba nevydělává, tka ji za malý bakšiš můžou nakoupit jinde, než se s ní dřít.
Ale tohle je už dost jinde od původního dotazu...