Monitoring poplasnych zprav v internetovych novinach?

Monitoring poplasnych zprav v internetovych novinach?
« kdy: 31. 05. 2020, 15:11:08 »
Potrebuju monitorovat poplasne clanky na BBC Economy a tak podobne. Obsahujici slova jako "recession" "depression" "crisis" "riot" a takove dalsi. Cilem je, mit rychly prehled o mnozstvi takovych clanku, aniz bych musel vsechen ten odpad v bulvarech procitat den co den. A ptam se tady, protoze jsem lenivy si to od zakladu vymyslet sam a tak se tu treba nekdo po trose brblani najde misto me.

Urcite to budu delat v Pythonu. Napadlo me vyuzit k tomu knihovnu pro RSS cteni zprav. Ale jeste nevim jak k tomu udelat vystup. Jestli si to necham posilat emailem, nebo v pripade prekroceni nejakeho tresholdu by se mi i poslala SMSska na mobil.

A az to budu mit, tak by to chtelo nejak otestovat. Ale nevidim moznost cist treba pres BBC nejake historicke clanky a pres RSS takova moznost podle me taky neexistuje.

Vystup po trose ladeni by mel byt jakysi koeficient tragicnosti soucasne atmosfery ve svete na stupnici 1 az 10.

Jak na to vyzrat?
« Poslední změna: 31. 05. 2020, 15:14:04 od PetrK »


Re:Monitoring poplasnych zprav v internetovych novinach?
« Odpověď #1 kdy: 31. 05. 2020, 15:41:52 »
Nasel jsem vycet negativnich anglickych slov:

https://www.enchantedlearning.com/wordlist/negativewords.shtml

Ovsem chybi v tom slova jako War, Crash.

Kdybych nasel takovych slovniku vice, mohl bych vyrobit takovy barometr nalady ve svete. Otazka ale porad je kde vydolovat data - chtel bych i historicka za poslednich 6 mesicu, abych si to mohl otestovat a videt nejaky graf.

Re:Monitoring poplasnych zprav v internetovych novinach?
« Odpověď #2 kdy: 31. 05. 2020, 16:00:37 »
Vystudovat nová média na Karlovce by mohlo pomoct ;-)

ajne

  • ***
  • 199
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Monitoring poplasnych zprav v internetovych novinach?
« Odpověď #3 kdy: 01. 06. 2020, 08:11:08 »
Já to vyřešil jednoduše - nečtu a nesleduju zprávy. Pokud něco stojí za to o tom dělat zprávy, tak do toho média vždy vloží a vytvoří svoji senzaci, takže důležité zprávy jsou vždy pokroucené k takovému obrazu, aby udělaly v lidech emoce (vztek, strach) a tím se staly sledovanými a diskutovanými (protože prachy za reklamu atp.). Pokud ta zpráva takovou úpravu neobsahuje, tak není důležitá, aby za to stála.

Takže jednoduše, když odfitrujete ze zpráv to co říkáte, zůstane vám leda výčet pár nedůležitých zpráv, který nikoho nezajímá.

Re:Monitoring poplasnych zprav v internetovych novinach?
« Odpověď #4 kdy: 01. 06. 2020, 09:07:37 »
Můžete kouknout přímo do huby pekla — Google Trends. Můžete nastavit metriku, nastavit si alert když překročí nějakou mez, a máte tam historická data. Nevím ale jestli v otevřené podobě/s API...