Domový vrátnik po optike

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Domový vrátnik po optike
« kdy: 19. 05. 2020, 22:25:13 »
Nedávno bola dlhšia diskusia o vedení "ethernet" káblu v zemi v súvislosti s ochranou proti blesku.

Zaujímalo by ma, či má niekto odporúčanie/skúsenosť s optickým pripojením dverového vrátnika. Teda nejaký audiotelefónik na bránke pred domom. Viem, že optické mikrofóny existujú (napr http://www.optoacoustics.com/medical/fomri-iii/features ), ale neviem nakoľko sú dostupné, alebo nahraditeľné v domácich podmienkach. Obdobne je potrené ešte preniesť signál na "otvor bránku" event-u.

Napájanie predpokladám buď privedeným "230V" rozvodom v zemi s bezpečným prevedením, alebo malý PV panel a batéria (alebo len dobíjateľná batéria menená podľa potreby).

Dĺžka by bola v jednom prípade cca 25 metrov medzi budovou a bránkou a v druhom prípade cca 130 metrov.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Domový vrátnik po optike
« Odpověď #1 kdy: 20. 05. 2020, 15:21:58 »
Mikrotik s OpenWRT, SFP portem do kterého dáš optický transceiver, USB a webkamera/IP kamera. "Otvor branku" = LEDky se dají softwarově rozsvěcet, tak to připoj na to jako GPIO.

Re:Domový vrátnik po optike
« Odpověď #2 kdy: 20. 05. 2020, 16:32:21 »
Mikrotik s OpenWRT, SFP portem do kterého dáš optický transceiver, USB a webkamera/IP kamera. "Otvor branku" = LEDky se dají softwarově rozsvěcet, tak to připoj na to jako GPIO.

Do trubky hodis kombinovanej kabel optika/metalika (sklo + dva napajeci draty) a nebo dva samostatny - optickej  metalickej kabel. Bud to budes resit jak je napsano vyse pres mikrotik a trochu si zabastlis , nebo pujdes do hotovyho reseni ciste na optice.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domový vrátnik po optike
« Odpověď #3 kdy: 20. 05. 2020, 20:27:46 »
Mikrotik s OpenWRT, SFP portem do kterého dáš optický transceiver, USB a webkamera/IP kamera. "Otvor branku" = LEDky se dají softwarově rozsvěcet, tak to připoj na to jako GPIO.

Do trubky hodis kombinovanej kabel optika/metalika (sklo + dva napajeci draty) a nebo dva samostatny - optickej  metalickej kabel. Bud to budes resit jak je napsano vyse pres mikrotik a trochu si zabastlis , nebo pujdes do hotovyho reseni ciste na optice.

Mate prehlad o nejakom hotovom rieseni? Mne sa dari najst len veci tohoto typu: https://www.arcelect.com/fiber_optic_multiplexer_analog_voice_inputs.htm

Na druhje strane, aj toto vypada pekne https://www.eleccircuit.com/diy-fiber-optic-intercom/ Len by som sa musel vratit na strednu skolu a par veci si zopakovat :D (a mat "more" casu)

TakyPatrik

Re:Domový vrátnik po optike
« Odpověď #4 kdy: 21. 05. 2020, 08:32:00 »
Ti ajťáci, zejména linuxáci, se musí hrozně nudit, že furt řeší takovýhle koniny a ještě si to komplikují zbytečnými problémy, jako je ochrana před bleskem a podobně. A do toho se ještě musí topit v penězích.

Překvapuje mě, jakou prioritu má v životě ajťáka blbej zvonek u dvěří. Kolik lidí denně k vám chodí, že je potřeba nasazovat takováto komplexní řešení?

U normálních lidí to dnes funguje nějak podobně:
1) Rodina má klíče
2) Známí (a všeljací kurýři) mají mobil
3) Ostatní (podomní prodejci, spamměři a podobná chátra) ať mi vylížou pr*el

Jestli opravdu někdo potřebuje podobný systém a zároveň má potřebu to řešit na rootu, možná je nejlepším řešením si najmout vrátnýho.


luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domový vrátnik po optike
« Odpověď #5 kdy: 21. 05. 2020, 09:59:52 »
Ti ajťáci, zejména linuxáci, se musí hrozně nudit, že furt řeší takovýhle koniny a ještě si to komplikují zbytečnými problémy, jako je ochrana před bleskem a podobně. A do toho se ještě musí topit v penězích.

Překvapuje mě, jakou prioritu má v životě ajťáka blbej zvonek u dvěří. Kolik lidí denně k vám chodí, že je potřeba nasazovat takováto komplexní řešení?

U normálních lidí to dnes funguje nějak podobně:
1) Rodina má klíče
2) Známí (a všeljací kurýři) mají mobil
3) Ostatní (podomní prodejci, spamměři a podobná chátra) ať mi vylížou pr*el

Jestli opravdu někdo potřebuje podobný systém a zároveň má potřebu to řešit na rootu, možná je nejlepším řešením si najmout vrátnýho.

Spominane riesenie j korektne. Osobne som ale zamerany skor na riesenie a planovanie veci dopredu. Napriklad kus nemam rad predlzovacky. Take naplanovanie zasuviek v byte nam trvalo asi 8 hodin cistej prace (3 izbovy byt). Ano, 95% ludi by sa ani nezamyslelo nad tym, ze treba nieco planovat... Niekto sa nezamysla ani nad tym, ze vychovavat dieta je mozne "rozumne", niekto sa nezamysla, ked prechadza cez cestu,... je vela veci. Ja napriklad optimalizujem aj to, kedy vyhodim smerovku na dialnici, aby ten za mnou, co ma obieha nemal pocit, ze mu "skocim" do usmevu, ked planujem pockat az prejde...

V kazdom pripade dakujem za nazor. Mne osobne pri Vasom rieseni by chybala moznost od postarky dat mi vediet, ze ma daco do vlastnych ruk...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Domový vrátnik po optike
« Odpověď #6 kdy: 22. 05. 2020, 00:02:07 »
Do trubky hodis kombinovanej kabel optika/metalika (sklo + dva napajeci draty) a nebo dva samostatny - optickej  metalickej kabel. Bud to budes resit jak je napsano vyse pres mikrotik a trochu si zabastlis , nebo pujdes do hotovyho reseni ciste na optice.
Cože? Když už tam potáhneš to napájení, tak můžeš data taky táhnout normální ethernetem přes STP/FTP kabel, tu výhodu galvanického oddělení nemáš…