Ovlivní spam status emailu špatná reputace IP adresy vázané na stejnou doménu?

Mám doménu, na ní email přes mojedomena.seznam.cz (jen jedna, moje, schránka) a A záznam míří na můj VPS, na kterém je web s pouze několika statickýma stránkama.
Občas moje zprávy padají ostatním do spamu.
Zkoušel jsem zadat doménu do mxtoolbox.com, vidím tam, že IP té VPS LISTED na seznamu BARRACUDA ("poor reputation", bez detailů) a SORBS SPAM (37  Spam entries z roku 2017, tj. asi dva týdny po startu VPS). Nevím jak k tomu došlo, ale jsem vše, jen ne kompetentní admin, takže je možný, že mi na VPS něm žije něco, co nemá.
Nicméně, záleží vůbec na tomto? Jakým způsobem může ovlivnit reputaci jiný záznam, než MX?
A měl by někdo tip pro BFU "admina", jak se ujistit, že na mém serveru nežije co nemá, případně jak zjistit co se konkrétně děje a jak moc má cenu se tím zabývat?
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Mne by zajimalo i to, zda muze reputaci / pridani na list ovlivnit i nejaky RIPE zaznam.
Napr. mam od providera /29 range, ktery ma status ASSIGNED PA. A napr. Symantec opakovane zalistovava s poznamkou 'The host is unauthorized to send email directly to email servers.' A to i pres existenci spravnych PTR, DKIM, SPF, DMARC, ...
Pomohla by zmena na ALLOCATED PA? Muze o takovou zmenu ISP pozadat nebo by musel pouzit jiny range? Priznam se, ze o RIPE mam velmi male povedomi.

Při odesílání e-mailu je z hlediska reputace IP adresa to nejdůležitější. Na doménu ji můžete převést přeložením reverzního DNS záznamu (který ale není povinný – „měl by“ existovat, ale nemusí). Doména je pak ještě v e-mailové adrese, k té můžete zjišťovat MX záznam, ale ten vůbec existovat nemusí nebo nemusí vést na IP adresu, ze které se e-mail odesílá.

Spravovat poštovní server vůbec není jednoduché a nemyslím si, že je to pro někoho, kdo sám píše, že se v tom nevyzná. Už samotná konfigurace, aby to správně fungovalo a neobtěžovalo okolí nevyžádanými e-maily není jednoduchá. A pak do toho přijdou požadavky různých nekompetentních adminů, které nejsou nikde napsané a obvykle nedávají smysl, ale když je nesplníte, e-maily od vás se jim nedoručí. Požadavky jako že v reverzním DNS záznamu nesmí být číslo, že MX záznam musí vést zpět na odesílajícího klienta apod.

L..

Blacklisty se neřídí žádnou normou, přidávání na ně je zcela na libovůli jejich správců. Jinak co se týče VPS, tak často blacklistují rovnou celý rozsah adres, takže na něm můžeš být, aniž bys udělal cokoli špatného.

Žádný poštovní server neprovozuju, takový šílenec fakt nejsem, ten je vedený u seznam.cz a na jejich servery míří MX záznam. Na onu blokovanou adresu mého VPS míří pouze A záznam domény.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Na onu blokovanou adresu mého VPS míří pouze A záznam domény.
To nemůžete vědět. Odkaz klidně může být v nějaké doméně, o které vůbec nevíte.

Nicméně pokud je vaše IP adresa na blacklistu, nějaké domény bych neřešil, nejsou podstatné. Podstatná je ta IP adresa. To, že se dostala na blacklist před dvěma roky, nikdo neřeší. Dokud nepožádáte o její odstranění, na blacklistu zůstane. Když požádáte o odstranění, určitě po vás budou chtít vědět, co jste udělal pro to, aby spam z dané adresy nechodil. A možná ještě také stojku na uších a úpis vlastní krví nebo co já vím, co si vymyslí. Také bacha na to, pokud byste požádal o odstranění z blacklistu a pak se tam znovu dostal – to se pak s vámi správce blacklistu nejspíš už ani nebude bavit.

Nebo také můžete za odstranění z blacklistu zaplatit, to je předpokládám hlavní business model jejich provozu. On je vůbec provoz blacklistů hodně podobný ransomware, akorát blacklisty jsou bůhvíproč považovány za legální a ransomware za nelegální.