Sparse ext4 image uložený na Windows NTFS

Sparse ext4 image uložený na Windows NTFS
« kdy: 18. 05. 2020, 13:11:54 »
Zdravim,v praci chtiac nechtiac pouzivam Windows. Vo VMware mam nainstalovany Linux. Z linuxu zdielam niektore veci na windows cez sambu Preco samba a nie zdielanie kt je sucastou VMware? Pretoze VMware zdielanie by pracovalo opacne ako samba, a teda do Linuxu mi nazdiela NTFS a v pripade ze napr v zdielanom adr pouzijam cmake ktory pracuje s linux symlinkami tak na NTFS to proste nejde. Chcel by som dosiahnut nasledovne:

1. Vytvorit si image ktory by bol ulozeny na windows NTFS disku
2. Do Linuxu by som ho nasledne cez VMware share namountoval
3. Namountovany disk by som exportol cez sambu do windowsu
4. Image by mal byt tzv sparse. A teda na NTFS by mal zaberat len tolko miesta kolko realne obsahuje dat

Slubujem si od toho to ze so zabitim resp snapshotovanim virtualky nepridem aj o data. Kroky 1-3 su pomerne jasne. Len neviem ci je mozne vytvorit image ktory bude formatnuty napr na ext4 ulozeny na NTFS a bude sa chovat ako sparse. Sparse na windowse moze byt akykolvek subor alebo je tam nejake obmedzenie? Mate s tym nejake skusenosti? Dakujem
« Poslední změna: 18. 05. 2020, 14:25:13 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 466
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sparse ext4 image ulozeny na windows NTFS
« Odpověď #1 kdy: 18. 05. 2020, 13:34:29 »
Podle me VMware ma nejaky format souboru (vmdk??) ktery je obdobou toho co je v QEMU znamo jako qcow2 - tj. image disku v souboru, ktery neni linearni (tj. nemusis resit sparse na hostu, ani mit predem znamou kapacitu, nastavis mu virtualne 1TB a jedes), mimo to to poskytuje i snapshotovani, v ramci virtualizace, i kdyz to guest/os/fs neumi.

Re:Sparse ext4 image ulozeny na windows NTFS
« Odpověď #2 kdy: 18. 05. 2020, 13:48:43 »
Podle me VMware ma nejaky format souboru (vmdk??) ktery je obdobou toho co je v QEMU znamo jako qcow2 - tj. image disku v souboru, ktery neni linearni (tj. nemusis resit sparse na hostu, ani mit predem znamou kapacitu, nastavis mu virtualne 1TB a jedes), mimo to to poskytuje i snapshotovani, v ramci virtualizace, i kdyz to guest/os/fs neumi.
Pokial qcow2 funguje tak ako pisete. Nebolo by riesenim drzat na NTFS qcow2 a zvysok by fungoval tak ako som popisal?

RDa

  • *****
  • 2 466
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sparse ext4 image uložený na Windows NTFS
« Odpověď #3 kdy: 18. 05. 2020, 15:20:34 »
To zavisi na tom, zda vase virtualizace ten format disk image podporuje, nebo ne.

Re:Sparse ext4 image uložený na Windows NTFS
« Odpověď #4 kdy: 18. 05. 2020, 15:34:08 »
To zavisi na tom, zda vase virtualizace ten format disk image podporuje, nebo ne.
Teraz celkom nerozumiem. Preco by to mala podporovat virtualizacia? Ja som narazal na to ze pokial je qcow2 format kde netreba riesit velkost imageu vopred a teda si interne riesi to ze prazdne miesto tam nic nezabera. Tak potom by som si ho rovno mountol do Linuxu https://docs.j7k6.org/mount-qcow2-disk-image-linux/ alebo mi nieco unika? Len som celkom nepochopil ze ci v qcow2 mozem mat napr ext4 file system, alebo qcow2 je uz FS sam o sebe? Dakujem


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sparse ext4 image uložený na Windows NTFS
« Odpověď #5 kdy: 18. 05. 2020, 16:02:37 »
To zavisi na tom, zda vase virtualizace ten format disk image podporuje, nebo ne.
Teraz celkom nerozumiem. Preco by to mala podporovat virtualizacia? Ja som narazal na to ze pokial je qcow2 format kde netreba riesit velkost imageu vopred a teda si interne riesi to ze prazdne miesto tam nic nezabera. Tak potom by som si ho rovno mountol do Linuxu https://docs.j7k6.org/mount-qcow2-disk-image-linux/ alebo mi nieco unika? Len som celkom nepochopil ze ci v qcow2 mozem mat napr ext4 file system, alebo qcow2 je uz FS sam o sebe? Dakujem

qcow2 image se tváří jako device. Jaké na něm pak udělá uživatel partice a souborové systémy je na něm.