Windows 10 poškozuje linuxový FS

Windows 10 poškozuje linuxový FS
« kdy: 16. 05. 2020, 13:25:39 »
Nazdar,
modernizoval jsem PC, přidal jsem SSD disk.
Nainstaloval Win7 (dostal caa 70G místa), aktualizoval na Win10 a nainstaloval do zbytku Kubuntu 19.10.
Linux funguje dobře až do doby když spustím widle. Po restartu zpět do linuxu zkončí bootování na BusyBox (initramfs) a nenabootuje. Zafunguje oprava (fsck /dev/sdb5) a restart do linuxu.
Teď jsem reinstaloval na Kubuntu 20.04 ale stejný problém.
nějaký nápad?

Rozdělení disku (fdisk -l)
Kód: [Vybrat]
Disk /dev/sdb: 111,81 GiB, 120034123776 bytes, 234441648 sectors
Disk model: Patriot Burst   
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xef3a77b9

Device     Boot     Start       End   Sectors  Size Id Type
/dev/sdb1  *         2048    206847    204800  100M  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb2          206848 142260305 142053458 67,8G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb3       142262272 143357951   1095680  535M 27 Hidden NTFS WinRE
/dev/sdb4       143359998 234440703  91080706 43,4G  5 Extended
/dev/sdb5       143360000 230533119  87173120 41,6G 83 Linux
/dev/sdb6       230535168 234440703   3905536  1,9G 82 Linux swap / Solaris


Re:Windows 10 poškozuje linuxový FS
« Odpověď #1 kdy: 16. 05. 2020, 17:02:40 »
Mas vypnute fast-boot na windowse 10? Inak si daj windows 10 na osobitne ssd, tam si moze windows robit co chce a nepokazi linuxove particie... (ehm... pokial samozrejme nevydaju nejaky pripeceny update...)
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:Windows 10 poškozuje linuxový FS
« Odpověď #2 kdy: 17. 05. 2020, 20:03:12 »
Mas vypnute fast-boot na windowse 10? Inak si daj windows 10 na osobitne ssd, tam si moze windows robit co chce a nepokazi linuxove particie... (ehm... pokial samozrejme nevydaju nejaky pripeceny update...)
Fast boot znemožní přístup na NFTS z Linuxu (a pokud si přístup vynutí, problémy vzniknou ve Windows).
Dual boot používám běžně na nejednom stroji a žádné potíže z toho  nevznikají, Windows na cizí partition nelezou, leda že by v nich byl měl majitel driver na ExtFS.

Re:Windows 10 poškozuje linuxový FS
« Odpověď #3 kdy: 18. 05. 2020, 13:55:48 »
...
Fast boot znemožní přístup na NFTS z Linuxu (a pokud si přístup vynutí, problémy vzniknou ve Windows).
Dual boot používám běžně na nejednom stroji a žádné potíže z toho  nevznikají, Windows na cizí partition nelezou, leda že by v nich byl měl majitel driver na ExtFS.

Suhlasim, ze tak by to teoreticky malo byt... akurat, ze v praxi mi to tak nie vzdy fungovalo... (a tiez nerozporujem, ze tebe to moze fungovat bez problemov) Mal som dual-boot uz od Windows XP...  dokonca jeden cas som mal triple boot (Linux, XP, Win 7)... so ziadnym Windowsom nebolo tolko problemov ako s Windows 10. Nerozumiem tomu do hlbky, ale stalo sa mi, ze Windows 10 znicil linuxove particie, preco neviem... s Windows 10 som mal kvantum problemov, keby som zacal vypisovat nemalo by to konca kraja, odisli mi vsetky data, vratane tych na windowsoch, (samozrejme mam zalohy), problemy s nekonecnym koleckom auto update - auto uninstall - auto update, a dalsie veci... jeden cas som presiel naspat na Win 7, a s novym pc zase na Win 10. Imho jedine co tu pomoze ak to nejde (pretoze zakladatelovi vlakna to ocividne tiez robi problemy), je dat windows na vlastny ssd, kde si moze robit co chce, a je klud... ssd su momentalne za drobne...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:Windows 10 poškozuje linuxový FS
« Odpověď #4 kdy: 18. 05. 2020, 21:08:42 »
Ja som takéto problémy nikdy nemal možno je to tým že som každý OS inštaloval extra SSD každopádne v dobe keď stojí SSD okolo 30 euro za 120 GB a 40 euro za 250 fakt nemá zmysel inštalovať obidve OS na jeden disk. ja som si kúpil na Windows 512GB + 250GB a na linux mi stačilo 120GB a ešte sa mi tam zmestil aj swap síce mám 32GB ram ale vraj swap file treba aj vtedy

Mimochodom ja som s Windowsom 10 nikdy v živote nemal problém. Neviem čím to je možno hardwarom. Všetky PC komponenty boli značkové mainboard Gigabyte, grafická karta Gainward Ramky Corsair proste venoval som výberu komponent 2 - 3 hodinky robím to predsa raz do roka. Keby som urobil zlý výber tak by som trpel celý rok. Samozrejme nemôžete Očakávať že nový OS bude fungovať optimálne na 10 rokov starých komponentách asi to je dôvod prečo neustále čítam o problémoch s Windows 10 ktoré som ja nikdy nezažil.


k3dAR

  • *****
  • 2 834
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 poškozuje linuxový FS
« Odpověď #5 kdy: 18. 05. 2020, 22:23:08 »
[...] linux mi stačilo 120GB a ešte sa mi tam zmestil aj swap síce mám 32GB ram ale vraj swap file treba aj vtedy

[...]. Samozrejme nemôžete Očakávať že nový OS bude fungovať optimálne na 10 rokov starých komponentách asi to je dôvod prečo neustále čítam o problémoch s Windows 10 ktoré som ja nikdy nezažil.

s Linux swap v podstate nepotrebujes, jiste se najdou vyjimky kdy bez swapu se neco muze chovat divne, ale obecne ho potrebujes pouze v pripade kdy chces hibernovat na disk (+ samozrejme kdy vis ze zaplnis celou jakkoliv velkou ram)

s w10 jsou problemy, mel si stesti ze te nepotkali, namatkou:
- pri velke/pulrocni aktualizaci nedela aktualizaci systemu, ale presun dat bokem, presun windows bokem, nova cista instalace a obnova puvodnich dat(vetsinou) a (nektereho) nastaveni

- pri velke aktualizaci resetuje asociace souboru, nastaveni (posledni velke 1909 to nedelala, protoze faktivky neslou o velkou ale mesicni)

- u nekterych ovladacu (graficke karty, tiskarny, skanery) kdyz nainstalujes ovladac kterej si ty zvolis/stahnes z webu vyrobce, tak aktualizace ti ho nahradi ovloadacem z WindowsUpdate, a nekdy prave i takovym ktery ve vysledku Nefunguje

- pri predminule velke aktualizaci se nekterym uzivatelum (nesouviselo s hw) ztratila data, tusim tam byl problem s spatnytch vypoctem casu ktere muze ignorovat a take s tim ze kdyz byla data vnorena v hlubsi strukture adresaru

- pred asi 1-2lety nejaka aktualizace (uz nevim zda mesicni nebo pulrocni) znemoznila boot na strojich s AMD (vcetne noveho HW)


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Windows 10 poškozuje linuxový FS
« Odpověď #6 kdy: 19. 05. 2020, 00:50:29 »
Zkusil bych ze zvědavosti zjistit, která část FS se mění a jak. Jestli je to náhodné. Pokaždé stejná. Jde speciálně o konkrétní strukturu FS (superblok, žurnál). Nebo to třeba na začátek disku zapisuje NTFS hlavičku protože si to myslí, že není naformátovaný.

Nejjednodušší je to odlejt před a po a porovnat nějakým hexdiffem. Pokud nemáš místo na odlití celého oddílu, můžeš ho rozsekat na bločky, pro každý spočítat checksum, a pak se dívat jen na ty bločky, co se mění.

kontrola FS
« Odpověď #7 kdy: 19. 05. 2020, 10:58:38 »
Zkusit, v jakém stavu jsou oddíly/partitions (physical sector boundary). Například nejjednodušší příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo sfdisk -l /dev/sdaMůže se zobrazit hláška například:
Kód: [Vybrat]
Partition 3 does not start on physical sector boundary.
Partition table entries are not in disk order.
« Poslední změna: 19. 05. 2020, 11:01:49 od Regine Martin »

MKzB

Re:Windows 10 poškozuje linuxový FS
« Odpověď #8 kdy: 20. 05. 2020, 13:11:54 »
Dotaz pro všechny, co mají zkušenosti se spravováním Windows 10.
Mám pocit, že všechny problémy se týkají pouze edice home, zatímco profi edice je bez problémů, dokonce mi přijde rychlejší.
Týkají se vaše špatné zkušenosti obou edicí, nebo jednom jedné?

Re:Windows 10 poškozuje linuxový FS
« Odpověď #9 kdy: 25. 05. 2020, 11:40:21 »
Dotaz pro všechny, co mají zkušenosti se spravováním Windows 10.
Mám pocit, že všechny problémy se týkají pouze edice home, zatímco profi edice je bez problémů, dokonce mi přijde rychlejší.
Týkají se vaše špatné zkušenosti obou edicí, nebo jednom jedné?

IMHO Pro edicia nieje lepsia akurat uzivatelia Pro verzii si daju proste pozor na updaty a maju ich vypnute. Sleduju ci su nejake problemy s novymi updatmi na forach, a ked je vsetko ok tak az vtedy povolia update... to je proste dovod preco sa home edicie tak rozbijaju kedze tam nieje spolahlivy sposob ako odchytit neziaduce updaty... Dalsia vec podla mna je kompatibilita - na starsom pc som mal kopu problemov (fx6300 s AMD HD7850). Na novom pc to kupodivu zatial drzi bez vetsich kotrmelcov (R3700X, 5700XT), jediny problem je so samovolnym zmazanim Logitech Hub (apka + ovladac ku volantu), zatial som neprisiel na to ci to robi windows, alebo ma ten soft rozbity updater... Ale obmedzil som vsetky cinnosti na windows 10 - sluzi cisto na hranie + pustanie hudby pri hrani... abosolutne nic ine tam nemam, nic ine nepouzivam, tak snad to vydrzi este aspon pol roka...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.