Rozšíření Wi-Fi v paneláku

Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« kdy: 04. 05. 2020, 10:02:58 »
Zdravím po delší době.
Aktuálně řeším wifi v paneláku (starý modem umírá) -
jde mi o to, jestli je lepší jít cestou routerboardu od mikrotiku, nebo nejaky mesh.
Problém paneláku je prostě zahlcení okolím a ještě železo v panelu...
na vstupu je O2 (aktuálně vdsl) - tzn řeším čím nahradit modem+rozvést wifi.
Nějak nemám úplně pocit, že by to jedna krabička dokázala "nějak rozumně" (nebo jsem zatím na žádnou rozumnou nenarazil).
Díky za nakopnutí správným směrem
« Poslední změna: 04. 05. 2020, 10:17:58 od Petr Krčmář »


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« Odpověď #1 kdy: 04. 05. 2020, 11:55:37 »
pokud tam uz mas podhledy, tak bych do nich nastrkal UTP a do rohu dal nejaky mensi mikrotik. Mesh site bych resil az v pripade, ze normalni kabelaz neni resitelna, tj. pokud jsou tam hole panely a nejsou tam zadne kabelove listy z volnymi pruchody..

Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« Odpověď #2 kdy: 04. 05. 2020, 12:25:31 »
ne, podhledy nejsou.
kabelová lišta není - jen jedna, příchozí do bytu...a tou to vede k tomu modemu.... :(

Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« Odpověď #3 kdy: 04. 05. 2020, 14:09:28 »
Dobrý den,
mam to doma tak že krabice k O2 je celkem jedno jaká aby uměla xDSL v bridge modu na ešopu ufona to vyhrál zyxel za 1k, úplně umrtvená wifi pokud má vypnout.
Za to mikrotik a PPOE vytáčené na O2 aby šel net, od routeru dále v té samé mistrnosti wifi, dál kabel kde to jen jde, kam to nejde tam powerline od mikrotiku (modely mají v nazvu PWR). U mě to elektrické kabely daly, ale gigabit to samozřejmě není, odsud do dané místnosti svítí wifi řízená capsmanem z mikrotik routeru.

Zarušená wifi tedy zarušené medium nevyřeší nic ani nějaký mesh nemůže pokořit fyzikální vlastnosti media, věčný problém paneláků, pokud je hodně zarušeno tak zmenšit šířku kanálu, a mikrotik si při startu přeladí a sedne tam, kde mu to přijde méně zarušené.
Bude to pomalejší ale funkční.

Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« Odpověď #4 kdy: 04. 05. 2020, 14:16:17 »
Dobrý den,
mam to doma tak že krabice k O2 je celkem jedno jaká aby uměla xDSL v bridge modu na ešopu ufona to vyhrál zyxel za 1k, úplně umrtvená wifi pokud má vypnout.
Za to mikrotik a PPOE vytáčené na O2 aby šel net, od routeru dále v té samé mistrnosti wifi, dál kabel kde to jen jde, kam to nejde tam powerline od mikrotiku (modely mají v nazvu PWR). U mě to elektrické kabely daly, ale gigabit to samozřejmě není, odsud do dané místnosti svítí wifi řízená capsmanem z mikrotik routeru.

Zarušená wifi tedy zarušené medium nevyřeší nic ani nějaký mesh nemůže pokořit fyzikální vlastnosti media, věčný problém paneláků, pokud je hodně zarušeno tak zmenšit šířku kanálu, a mikrotik si při startu přeladí a sedne tam, kde mu to přijde méně zarušené.
Bude to pomalejší ale funkční.

Jen osobní zkušenosti - powerline nedoporučuji. Mám ho od UPC. Přes optiku rychlost 150 Mb/s. Celý byt je na jednom jističi a dle technika měla být rychlost přes powerline srovnatelná. Nikoliv. O 2/3 pomalejší.


Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« Odpověď #5 kdy: 04. 05. 2020, 14:35:43 »
Řeším to samé...
Aktuálně mám 1x mikrotik RB.

Bohužel budu muset pořídit Mikrotik CAP do místnosti, kde wifi nejvíce používám a nakonfigurovat RB, aby fungoval jako controller.

Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« Odpověď #6 kdy: 05. 05. 2020, 19:44:14 »
ad powerline: jestli sousedi na stejné fázi taky používají powerline, tak se přenos dost zhorší

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« Odpověď #7 kdy: 05. 05. 2020, 20:35:09 »
Aktuálně řeším wifi v paneláku (starý modem umírá) -
jde mi o to, jestli je lepší jít cestou routerboardu od mikrotiku, nebo nejaky mesh.
Problém paneláku je prostě zahlcení okolím a ještě železo v panelu...

Bydlím také v paneláku, v 8. patře, kolem vidím desítky SSID v pásmu 2,4 GHz a podstatně méně na 5 GHz. Připojení mám kabelem od UPC, za modemem je letitý dvoupásmový router TP Link AC750. Byt je pokryt spolehlivě včetně balkónu :-), používám výhradně 5 GHz. Nějaké výkonnostní testy jsem ale nedělal.

Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« Odpověď #8 kdy: 05. 05. 2020, 20:53:45 »
PWRline nechci - je to starý panelák, elektrika není ...řekněme pwrline kompatibilni :))
takže mi nezbyde asi nic jiného, než ten mesh :((
tp deco stačí, nebo jsou to vyhozené peníze ?

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozšíření Wi-Fi v paneláku
« Odpověď #9 kdy: 06. 05. 2020, 07:00:13 »
Osobně TP Deco nemám (nemám potřebu, protože náš jednopatrový byt pokreje spolehlivě běžný TP-LINK s OpenWRT), ale vícero známých chtělo radu okolo pokrytí více pater signálem, tak jsem trochu hledal, a pokud jde o Deco produkty, tak jsem poměrně všude narážel na dobré reference na tato zařízení (především jsem zkoumal E4, kvůli velmi jednoduché a univerzální instalaci a správě i pro laiky, abych tam pak nemusel chodit kvůli každému prdu). Samozřejmě Mikrotiky či Ubiquiti jsou zařízení na lepší úrovni, než TP-LINK, ale jsou to pak samozřejmě cenově výše položené produkty.