Čtení dat/hodnot z PC

Čtení dat/hodnot z PC
« kdy: 28. 04. 2020, 17:09:17 »
Ahoj, potřeboval bych zjistit, zda se dají číst data nebo hodnoty z PC pomocí SATA kabelu a popřípadě jak na to  :D . Chtěl bych vyčítat % vytížení CPU, sítě atd. na raspberry. Připojil bych SATA přes USB převodník k raspberry a na ní s hodnotami nějak pracoval. Po síti by to bylo možná jednoduší, ale chtěl bych to mít připojené takhle :D

Vím že je to asi prasárna, ale nedalo mi to spát a jako blbinka na hraní si myslím proč ne pokud by to šlo :D . Díky za odpovědi a snad mě neukamenujete :D


Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #1 kdy: 28. 04. 2020, 17:16:04 »
Ne. SATA slouží pro připojení disků. (Evidentně není váš případ to, že byste si na obou stranách postavil vlastní zařízení s vlastním komunikačním protokolem a jako propoj těch zařízení by se vám hodil zrovna SATA kabel.)

Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #2 kdy: 28. 04. 2020, 17:26:36 »
SATA se na to nehodí. Pokud nechcete síť, můžete použít sériový port. Vyhrajete si s tím stejně a použijete prostředky, které se pro daný účel hodí. IMHO stačí na sériový port vypisovat v nějakém formátu data, připojit počítač na sériový port přes usb převodník a ta data zase načítat.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #3 kdy: 28. 04. 2020, 18:39:28 »
Dokazu si predstavit komunikacni rozhrani postavene na dvojportovych discich (at uz dual-port SAS, nebo dual-port NVMe), ale skrze SATA to fakt nepujde - ty nemaj nikdy dva porty. Prevodnik USB-SAS jsem nevidel, ale USB-NVMe existuji :-)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #4 kdy: 29. 04. 2020, 02:27:05 »
Někdo tu kdysi psal, že když chcete mít rychlé připojení FPGA k počítači a nechcete se otravovat s PCIe (bylo to v době před rozšířením superspeed USB), tak máte implementovat blokové zařízení a číst/zapisovat. Šlo by to, ale proboha, proč.


Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #5 kdy: 29. 04. 2020, 07:52:22 »
Ahoj, potřeboval bych zjistit, zda se dají číst data nebo hodnoty z PC pomocí SATA kabelu a popřípadě jak na to

Proč ne, použij SATA kabel jako USB kabel (počet vodičů postačí, páry to má také), na druhý konec dej USB-serial za dolar a zadání je splněno. Je to blbost, ale když se ptáš...

Ty nemáš na desce USB headery?

Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #6 kdy: 29. 04. 2020, 14:28:43 »
Zkuste si přečíst něco o SNMP. Konkrétně SNMP superserviska do Windows má tuším i nějakého defaultního "subagenta" (podřízený DLL modul, kterého si SNMP superservice loadne) který by zrovna vytížení CPU mohl umět. Pod Linuxem to bude podobné.

Neumí se RPi tvářit jako USB Device? AKA Gadget mode.

Jinak se na PC motherboardech dodnes vyskytuje HW monitor jakožto součást SuperIO švába, a motherboardy (zejm. serverové nebo průmyslové) mívají do HW monitoru "out of band" I2C přístup. Dá se to připojit třeba na IPMI BMC kartu apod. Z Linuxu by to šlo možná číst pomocí LM-sensors. Ale tohle jsou jenom teploty a otáčky ventilátorů, nic o vytížení CPU nebo LAN.

Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #7 kdy: 29. 04. 2020, 18:18:39 »
Neumí se RPi tvářit jako USB Device? AKA Gadget mode.

Umí, ale domnívám se, že je jednodušší nechat port USB-C třeba pro napájení a použít běžný USB-serial adaptér za pár korun.

Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #8 kdy: 01. 05. 2020, 17:16:03 »
přes SATA by to šlo, ale potřebuješ na to řadič SATA + procesor .. to tě vyjde hodně draho...
lepčí to máš přes USB nebo RS232 pokud ho deska má nebo nejjednodušší klasicky Ethernet port (RJ45)

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #9 kdy: 01. 05. 2020, 17:30:29 »
Když to budeš monitorovat v hypervizoru, tak k tomu žádný další HW nebudeš potřebovat.

Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #10 kdy: 01. 05. 2020, 17:41:46 »
Každý  tu píše, že to nejde. Ne, bez velkého a zbytečného úsilí. Ale určitě nejsem jediný, koho zajímá, proč to chtěl autor provést zrovna takto. Co ho k tomu mohlo vést?

Re:Čtení dat/hodnot z PC
« Odpověď #11 kdy: 02. 05. 2020, 21:19:02 »
Každý  tu píše, že to nejde. Ne, bez velkého a zbytečného úsilí. Ale určitě nejsem jediný, koho zajímá, proč to chtěl autor provést zrovna takto. Co ho k tomu mohlo vést?

Jak jsem psal, byla to blbinka v hlavě , která mi nedala spát :D, vím že jsou jednodušší způsoby jak toho docílit atd atd jen prostě jsem chtěl vědět jestli je to vůbec možný