Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory

Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« kdy: 28. 04. 2020, 14:54:26 »
Dobrý den,

Všude se dočítám, že deriváty Ubuntu LTS s jiným DE jako třeba Xubuntu nebo Lubuntu nemají podporu pět let jako Ubuntu, ale pouze tři roky: taky jsem ale četl, že ty deriváty s jiným DE se liší pouze v tom desktopovém balíčku a mají stejné repozitáře.

Používal jsem Xubuntu 16.04 až do včerejška a nějaké aktualizace, například Firefoxu či systémových komponent, mi chodily: tak jsem z toho zmatený, jak moc "nepodporovaný" v době od skončení podpory Xubuntu 16.04 můj OS vlastně byl a jak moc je bezpečné mít jiný derivát LTS, než standardní Ubuntu, celých těch pět let.


Re:Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« Odpověď #1 kdy: 28. 04. 2020, 15:40:16 »
Dobrý den,

Všude se dočítám, že deriváty Ubuntu LTS s jiným DE jako třeba Xubuntu nebo Lubuntu nemají podporu pět let jako Ubuntu, ale pouze tři roky: taky jsem ale četl, že ty deriváty s jiným DE se liší pouze v tom desktopovém balíčku a mají stejné repozitáře.

Používal jsem Xubuntu 16.04 až do včerejška a nějaké aktualizace, například Firefoxu či systémových komponent, mi chodily: tak jsem z toho zmatený, jak moc "nepodporovaný" v době od skončení podpory Xubuntu 16.04 můj OS vlastně byl a jak moc je bezpečné mít jiný derivát LTS, než standardní Ubuntu, celých těch pět let.

Dej si pozor, ani všechny balíčky v LTS Ubuntu nemají podporu 5 let

Re:Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« Odpověď #2 kdy: 28. 04. 2020, 17:11:58 »
Dej si pozor, ani všechny balíčky v LTS Ubuntu nemají podporu 5 let
takže radíš všechny LTSka upgradovat po těch třech letech? já to tady nechal čtyři roky kvůli své lenosti...

Re:Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« Odpověď #3 kdy: 28. 04. 2020, 19:23:47 »
Dej si pozor, ani všechny balíčky v LTS Ubuntu nemají podporu 5 let
takže radíš všechny LTSka upgradovat po těch třech letech? já to tady nechal čtyři roky kvůli své lenosti...

Já bych do Ubuntu LTS nešel.
Kdybych ho někde zdědil, tak bych upgradeoval když je další LTS.01 verze, takže zhruba za dva roky, tři, čtyři měsíce.

Ale samozřejmě záleží na okolnostech...

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« Odpověď #4 kdy: 28. 04. 2020, 21:42:30 »
Dej si pozor, ani všechny balíčky v LTS Ubuntu nemají podporu 5 let
takže radíš všechny LTSka upgradovat po těch třech letech? já to tady nechal čtyři roky kvůli své lenosti...
Záleží na tobě, jak se říká, co ti funguje, to neopravuj. Pokud budeš cítit nedostatky, bude tě to motivovat k dřívějšímu upgrade, pokud ne, proč bys to dělal?


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« Odpověď #5 kdy: 28. 04. 2020, 21:59:51 »
v zasade je to tak, rozdil mezi Ubuntu a Xubuntu je v metabalicku pro desktop, tohle je (pro 16.04) metabalicek pro ubuntu-desktop, tohle pro xubuntu-desktop, nektere balicky to ma spolecne, u tech by to snizeni na 3 roky nemelo (*1) platit...

u obou je ale pouzite tozne Linux jadro, GNU a NonGNU nastroje, grafickej subsystem X.Org+Mesa, takze tahle cast u Xubuntu nema omezeni, stejne tak kdyz ale do Ubuntu nebo Xubuntu doinstalujes nejaky program co ma v Ubuntu 5let podporu, tak i v Xubuntu bude mit 5let podporu...

v podstate jde o to v jakem repositari danej balicek je a to se nemeni pro jine odnoze, tedy zda v repositari: main, universe, multiverse, pouze ten prvni ma tu 5let podporu od Canonicalu, balicky z druheho a tretiho ma (negarantovanou) podporu jen komunitni, ten treti spis zadnou protoze jde o (tusim jen) uzavrene aplikace, takze zalezi na tvurcich tech aplikaci

takze balicek XY z repozitare main ma stejnou dobu podpory v Ubuntu i v Xubuntu

u Xubuntu mas rozdil podle me (neprozkoumaval sem to) v praxi jen v tom ze ti prestanou chodit aktualizace balicku *xfce*, tim ze i desktopove knihovy a nejake dalsi casti tim ze Xfce je stejne jako (vychozi v Ubuntu) Gnome zalozene na GTK

presne balicky si muzes dohledat https://packages.ubuntu.com/ v jakem repositari jsou, nebo jeste snadneji, na svem pocitaci muzes pustit prikaz kterej ti presne ukaze ktere balicky (ne)maji a jak dlouho podporu:

Kód: [Vybrat]
ubuntu-support-status --show-all | less
s tim less mas vystup moznost skrolovat nahoru dolu pres PgUp/PgDown, bez nej to prolitne, bez --show-all ukaze jen shrnuti...