Katalogizácia veľkého množstva médií

Katalogizácia veľkého množstva médií
« kdy: 29. 04. 2020, 11:27:56 »
Ahojte.
Riešim problém katalogizácie a vyhľadávanie vo veľkom množstve rôznych médií.Vysvetlím.

Zákazník (kamarát) prevádzkuje posledných cca. 30 rokov grafické štúdio. Ako je každému jasné za tie roky sa mu nazbieralo obrovské množstvo dát v ktorých potrebuje vyhľadávať. Voľakedy dávno, pradávno som mu nainštaloval shareware software WhereIsIt a ten donedávna používal. Problém je, že software nie je už od 2014 udržiavaný. Má v ňom niekoľko stoviek médií (stovky CD+DVD, desiatky ZipDrive, pár diskiet !!! a asi 30 x HD (ide, sata, scsi, spolu cca. 10T)).

Ako ale vieme, médiá starnú a tak vrámci karantény si povedal, že by to všetko presunul na voľajaké jedno uložisko. Pohral som sa s tým a viem mu dnes prečítať (na počudovanie) všetky tie šialené staré zariadenia.

Do malého servera, ktorý už roky má, mu strčím do mirroru dva 14T Seagate disky a hor sa indexovať médiá.

Pozor, dostávam sa ku otázke: "Aký SW použiť?"
Optimálne na ďaľších 15 rokov...
Požiadavky:
1) OpenSource (aby som sa vedel v tej databáze rozumne orientovať ak by som chcel niečo meniť). Najlepšie SQL.
2) Indexácia na rôznych systémoch (Win, osX, Linux).
3) Podpora indexovania obsahu komprimovaných súborov (zip, arj, cab, 7z).
4) Inteligentné vyhľadávanie (podľa názvu, extension, typu (obrázok, text), dátumu (vytvorenia, poslednej úpravy, od-do), veľkosť súboru (od-do), wildcards, logické operátory (AND, OR), EXIF (GPS, model fotoaparátu, orientácia), podpora vlastných TAGov.....
Nenašiel som nič čo by aspoň vzdialene spĺňalo moje predstavy. Skúšal som VVV(Virtual Volumes View), ale má mizerné vyhľadávanie.
Predpokladám že profi systémy pre grafikov od Adobe (a možno aj Zoner) by niečo takéto vedeli robiť, ale nechce sa viazať na žiadnu firmu.
« Poslední změna: 29. 04. 2020, 11:53:03 od Petr Krčmář »


Re:Katalogizácia veľkého množstva médií
« Odpověď #1 kdy: 29. 04. 2020, 20:04:26 »
SQL na to bude spis nejhorsi bych rekl.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Katalogizácia veľkého množstva médií
« Odpověď #2 kdy: 29. 04. 2020, 20:53:38 »
1) OpenSource (aby som sa vedel v tej databáze rozumne orientovať ak by som chcel niečo meniť). Najlepšie SQL.
2) Indexácia na rôznych systémoch (Win, osX, Linux).
3) Podpora indexovania obsahu komprimovaných súborov (zip, arj, cab, 7z).
4) Inteligentné vyhľadávanie (podľa názvu, extension, typu (obrázok, text), dátumu (vytvorenia, poslednej úpravy, od-do), veľkosť súboru (od-do), wildcards, logické operátory (AND, OR), EXIF (GPS, model fotoaparátu, orientácia), podpora vlastných TAGov.....
Podľa mňa všetko zvládne NextCloud+Elasticsearch, prípadne aj s Tesseract OCR.

luvar

  • ***
  • 226
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Katalogizácia veľkého množstva médií
« Odpověď #3 kdy: 30. 04. 2020, 10:25:18 »
Osobne na foto a video (rodinny album) pouzivam digikam. Podporuje i odpojitelne media, ale ak sa nemylim, tak nepodporuje transparentnost v archivoch (to by mohla zabezpecit nejaka ina technologia mozno). Odporucam aspon zahrnut do blizsieho ksumania kvoli databaze (mysql, alebo postgresql) s relativne fajn normalizovanou strukturou. Na druhej strane pri danom objeme dat sa bojim, ze by bolo potrebne vyclenit si par tisic eur na podporu/zlepsenie specifickych problemov projektu...

Re:Katalogizácia veľkého množstva médií
« Odpověď #4 kdy: 01. 05. 2020, 17:13:27 »
já používám pro domácí učely tohle a sem spokojenej

https://www.studna.cz/disk-explorer-professional-p-1590.html


Re:Katalogizácia veľkého množstva médií
« Odpověď #5 kdy: 01. 05. 2020, 19:16:20 »
já používám pro domácí učely tohle a sem spokojenej

https://www.studna.cz/disk-explorer-professional-p-1590.html

Používal jsem docela dlouho, i když je to widlácká aplikace, ale pod wine to celkem fungovalo.
Ale bo windows, takže třeba klasické problémy s kódováním, apod.

Hledal jsem strašně, strašně dlouho nějaký katalogizační program pro linux, ale co jsem našel, bylo už pekelně staré. Je to zvláštní, že nic takového (a použitelného) pro linux neexistuje.

PS: Teď zkouším Hyper's CdCatalog, pro moje potřeby to stačí...
« Poslední změna: 01. 05. 2020, 19:18:23 od hawran diskuse »

Re:Katalogizácia veľkého množstva médií
« Odpověď #6 kdy: 01. 05. 2020, 21:37:52 »
Je pravda ze nic pouzitelného pod Linuxem neexistuje. Proto jsem zakoupil Wincatalog:https://www.wincatalog.com/
Funguje skvěle i pod Wine akorát pro skenování je třeba zaškrtnout volbu bez NET Frameworku.
Mám v tom Fotky videa a hlavně spoustu PDF a naprostá spokojenost