Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link

Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« kdy: 26. 04. 2020, 20:00:04 »
Dobrý den,
nemáte někdo zkušenost, co může způsobovat zapnutí PC po vypnutí a zapnutí routeru TP-Link?
« Poslední změna: 26. 04. 2020, 20:40:41 od Petr Krčmář »


k3dAR

  • *****
  • 2 982
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ZApnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #1 kdy: 26. 04. 2020, 20:05:53 »
zkusenost ne, ale logicka uvaha, router vysle nejake packety ktere pc povazuje za pakety pro WakeOnLan, tedy pokud to mas v PC (BIOSu/UEFI) zapnute tak to vypni... pokud WoL potrebujes, tak aspon pro overeni ze je to tim...

Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #2 kdy: 27. 04. 2020, 15:46:42 »
Nenapsal jste, jaky mate system, jak jste pripojen,...v podstate nic. Ve windows byva zapnuta funkce 'wake on LAN'. Ve vlastnostech sitoveho adapteru je volba Shutdown Wake-On-Lan. Nastavte na enabled.

Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #3 kdy: 28. 04. 2020, 21:04:31 »
No klasický desktop je vypnut ne uspán tak myslím, že systém do zapnutí by asi neměl co mluvit. Jinak Používám Kubuntu 20.04 dělalo to i za verzi 18.04 (LinuxMint ...)  Koukal jsem se do biosu a nic jako wake lan tam nebylo ani v routeru. Ale včera mě to nedělalo. Restartoval jsem do továrního nastavení router a dnes opět. Router je TP-Link td-w9970b základní deska Gygabyte
GA-990FX-Gaming s lan Killer™ LAN. Předtím jsem měl router Netgear s OpenWRT tam to nědělalo teď kvůli VDSL musím mít tento router. Ale dá se s tím, žít. Jen mě to zajímalo co by to kromě toho Wake Lan mohlo dělat.
« Poslední změna: 28. 04. 2020, 21:06:37 od maikcrew »

k3dAR

  • *****
  • 2 982
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #4 kdy: 28. 04. 2020, 22:12:10 »
krome WoL asi nic, matne si vybavuju ze u spotrebicu co maji vetsi odber se nekomu stavalo kdyz byl v stejnem napajecim okruhu ze se PC zapinalo...

hlavne je mi divne ze bys WoL v BIOSu nemel, i kdyz dle tohoto ma mozna tva deska obecne probuzeni PCI-E kartou, takze zkus nastavit "Resume by PCI-E device = Disabled", pripadne i (neni to primo WoL ale pokud nepouzivas PXE (BootFromLAN)) tak i "LAN Option ROM = Disabled"


DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #5 kdy: 29. 04. 2020, 00:00:14 »
Na W-o-L musí router poslat speciální paket, který patrně neposílá (je to paket, který obsahuje 6x za sebou MAC adresu buzeného počítače).

Patrně se jedná o PME Event Wake Up, kterým tato deska disponuje. Zkusil bych vypnout.
https://www.zive.cz/poradna/wake-on-lan--wake-on-pme-/sc-20-cq-279124/default.aspx?consultanswers=1

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #6 kdy: 29. 04. 2020, 02:23:54 »
No klasický desktop je vypnut ne uspán tak myslím, že systém do zapnutí by asi neměl co mluvit. Jinak Používám Kubuntu 20.04 dělalo to i za verzi 18.04 (LinuxMint ...)  Koukal jsem se do biosu a nic jako wake lan tam nebylo ani v routeru. Ale včera mě to nedělalo. Restartoval jsem do továrního nastavení router a dnes opět. Router je TP-Link td-w9970b základní deska Gygabyte
GA-990FX-Gaming s lan Killer™ LAN. Předtím jsem měl router Netgear s OpenWRT tam to nědělalo teď kvůli VDSL musím mít tento router. Ale dá se s tím, žít. Jen mě to zajímalo co by to kromě toho Wake Lan mohlo dělat.
No tak si sniffni co se na síti děje když to uděláš… Co jiného čekáš že ti takhle od stolu poradíme?

Jinak mně občas probouzí (jen probouzí když je s2ram, nikoli zapíná) počítač zhasnutí lampičky u postele, což je dost příšerné (jdu spát, zhasnu, a spustí se počítač). Děje se to při určitém způsobu zapojení monitoru a USB a zajímavé je, že se to stane i když ji zhasnu vypínačem, i když ji vypnu vytažením ze zásuvky.

jsl

Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #7 kdy: 29. 04. 2020, 08:54:42 »
Žadatel nepopisuje konfiguraci routeru, tedy předpokládám default (žádný WoL, DHCP na LAN).

Pokud zapnete počítač po vypnutí a zapnutí routeru, tak dojde minimálně ke sledu:
  • Počítač pošle broadcastem DHCP discover paket
  • DHCP server na TP-Linku odpoví s nabídkou IP adresy paketem DHCP Offer
  • Počítač, chce-li, potvrdí nabídnutou adresu požadavkem na ni paketem DHCP Request
  • DHCP server na TP-Linku odpoví potvrzením DHCP ACK
  • Počítač si potvrzenou IP adresu nastaví na svůj interface a pak dále komunikuje s ní

Do doby, než počítač obdrží ACK, pracuje s IP adresou 0.0.0.0.

Obvykle po obdržení IP adresy se pak rozkomunikují služby instalované na počítači a po tom spuštění pak dojde k takové menší bouři paketů.

Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #8 kdy: 29. 04. 2020, 09:29:11 »
Jaká je tam síťovka? co je v nastavení připojení - daný adaptér-konfigurovat-upřesnit.

Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #9 kdy: 29. 04. 2020, 14:16:42 »
Jinak mně občas probouzí (jen probouzí když je s2ram, nikoli zapíná) počítač zhasnutí lampičky u postele, což je dost příšerné (jdu spát, zhasnu, a spustí se počítač). Děje se to při určitém způsobu zapojení monitoru a USB a zajímavé je, že se to stane i když ji zhasnu vypínačem, i když ji vypnu vytažením ze zásuvky.

To je fajnový zádrhel :-)

On totiž mechanický vypínač i vytažení ze zásuvky jsou rovnocenné v tom smyslu, že se od sebe vzdálí nějaké dva kontakty a možná na chvilku vytáhnou oblouk, který srší a ruší. Toto se může nakmitat do nějaké zemní smyčky. Zkusil bych v počítači zakázat probouzení USB zařízením.

Pro zajímavost... světelný zdroj je klasická žárovka, úsporka, LEDka, nebo ještě něco jiného? Není to třeba nějaká 12V halogenka s železným trafem ve stojánku / základně?

Rozvod 230 v bytě je třídrát nebo dvoudrát?

Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #10 kdy: 29. 04. 2020, 20:56:28 »
Jinak mně občas probouzí (jen probouzí když je s2ram, nikoli zapíná) počítač zhasnutí lampičky u postele, což je dost příšerné (jdu spát, zhasnu, a spustí se počítač). Děje se to při určitém způsobu zapojení monitoru a USB a zajímavé je, že se to stane i když ji zhasnu vypínačem, i když ji vypnu vytažením ze zásuvky.

Me kdysi davno sepnuti kompresoru na prastare lednicce nekdy zanefunkcnilo PS2 mys, proste prestala reagovat. Napsal jsem si script kterej ji restartoval a ten pri problemu spoustel klavesovou zkratkou.

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #11 kdy: 29. 04. 2020, 21:14:42 »
Pro zajímavost... světelný zdroj je klasická žárovka, úsporka, LEDka, nebo ještě něco jiného?

Rozvod 230 v bytě je třídrát nebo dvoudrát?
Žárovka "IKEA" (40W halogenka na 230V do E40), rozvod originální z roku 1965 včetně Lachmanových zásuvek takže tipuju dvoudrát (ale nerozdělával jsem to), a celé to visí na jedné prodlužce před kterou je vražená 15 let stará přepěťová ochrana.

Blbé je že v dmesg se nepíše důvod probuzení, ale jinak USB periferie jsou vypnuté (softwarově) a třeba stiskem klávesy na USB klávesnici to probudit nejde. Jenom stiskem klávesy na vestavěné klávesnici (notebook). Každopádně od Vánoc mám nový notebook a ten se zatím podivně v noci probudil jednou a „vyřešil“ jsem to autosuspendem po hodině idle (takže se nevyplácá baterka do nuly a nepřijdu o uspaný systém).

Re:Zapnutí PC po zapnutí routeru TP-Link
« Odpověď #12 kdy: 02. 05. 2020, 22:12:27 »
Děkuji za tipy. Už jsem na to přišel musí se zapnout ERP https://forums.tomshardware.com/threads/what-exaclty-is-erp-in-bios.2289200/