Gnome software - jak zakázat při startu

Gnome software - jak zakázat při startu
« kdy: 12. 04. 2020, 10:24:47 »
Zdravím. Používám Debian Sid s Gnome 3.36 a vadí mi automatické spouštění gnome-software při startu systému. Zkoišel jsem různé nastavení v dconf editoru, ale ten nesmysl stále startuje se systémem. Existuje nějaký funkční postup, jak to zakázat a nerozjebat si systém? Díkes  :)


Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #1 kdy: 12. 04. 2020, 12:13:03 »
Zkusil bych zkopírovat /etc/xdg/autostart/gnome-software-service.desktop file do ~/.config/autostart a přidat na konec toho souboru X-GNOME-Autostart-enabled=false

Jinak bych být vámi místo GNOME software zkusil něco jiného: synaptic, gnome-packagekit a na flatpaky flatstore https://gitlab.com/matyas5/flatstore

Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #2 kdy: 12. 04. 2020, 12:51:34 »
Díky za radu, vyzkouším. Jinak právě proto, že Gnome software vůbec nepoužívám, tak ho chci suspendovat z autostart aplikací.

Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #3 kdy: 12. 04. 2020, 14:56:22 »
Zkusil bych zkopírovat /etc/xdg/autostart/gnome-software-service.desktop file do ~/.config/autostart a přidat na konec toho souboru X-GNOME-Autostart-enabled=false

Jinak bych být vámi místo GNOME software zkusil něco jiného: synaptic, gnome-packagekit a na flatpaky flatstore https://gitlab.com/matyas5/flatstore

Díky za radu, vyzkoušel jsem. Gnome software sice nenastartuje ihned, ale do 5 minut tam zase je a bere nemalé systémové prostředky. Doufám, že existuje nějaká neinvazivní možnost tenhle paskvil umrtvit...

Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #4 kdy: 12. 04. 2020, 15:20:11 »
Možná můžete zkusit zakázat automatické aktualizace.
gsettings set org.gnome.software download-updates false

Jinak vážně doporučuji se ho zbavit a nahradit výše uvedenými.

Je nějaký důvod proč na něm trváte?


Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #5 kdy: 12. 04. 2020, 16:01:08 »
Já na něm právě vůbec netrvám a nepoužívám ho, jen ho beru jako nutné zlo prorostlé do Gnome, které mi bere dost významnou čásr RAMky. Proto ho chci nějak umrtvit. Jinak osobně používám apt a synaptic.

Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #6 kdy: 12. 04. 2020, 16:19:34 »
Prorostlé? Já měl jednu dobu na notebooku GNOME bez gnome-software. Myslím že se dá úplně v pohodě odinstalovat.

Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #7 kdy: 12. 04. 2020, 18:46:14 »
Ten gnome-software lze v pohodě odinstalovat, nebo zakázat v aplikacích spouštěných po přihlášení.

GNOME je docela dobře udělané, žádných prorostlostí jsem si nevšiml a balíčky jsou hezky přehledné.

Ale nakonec jsem GNOME rozdrbal rozšířeními a tak jsem po letech s MATE stejně zakotvil u Cinnamon a jsem velmi spokojen. To je ale mimo téma.

Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #8 kdy: 13. 04. 2020, 06:52:33 »
Odstranit samozřejmě jde, ale za cenu že s sebou vezme i metabalíčky, které bych chtěl zachovat. Konkrétně gnome a gnome-core. Proto ho chci jen uspat, aby neotravoval a nehauzíroval v RAMce.

Jinak díky za přednášku o prostředích, ale na tu jsem už alergickej, takže ignorace.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #9 kdy: 13. 04. 2020, 09:49:01 »
Odstranit samozřejmě jde, ale za cenu že s sebou vezme i metabalíčky, které bych chtěl zachovat. Konkrétně gnome a gnome-core. Proto ho chci jen uspat, aby neotravoval a nehauzíroval v RAMce.

Tak při takových požadavcích (nehodonotím) asi jedině vyrobit pomocí equivs balíček, který se bude jmenovat jinak, ale bude mít:

Provides: gnome-software

Původní balíček odinstalovat a nainstalovat ten prázdný místo něj, metabalíčky by měly být spokojené.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #10 kdy: 13. 04. 2020, 11:00:00 »
hele ty alergickej prostredku, zkusil si jednoduse odebrat atribut spustitelnosti?
Kód: [Vybrat]
chmod a-x $(which gnome-software)

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #11 kdy: 13. 04. 2020, 16:46:54 »
hele ty alergickej prostredku, zkusil si jednoduse odebrat atribut spustitelnosti?
Kód: [Vybrat]
chmod a-x $(which gnome-software)

Jenže to by musel opakovat po každé aktualizaci...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #12 kdy: 14. 04. 2020, 04:09:26 »
hele ty alergickej prostredku, zkusil si jednoduse odebrat atribut spustitelnosti?
Kód: [Vybrat]
chmod a-x $(which gnome-software)

Jenže to by musel opakovat po každé aktualizaci...
nemusel, staci to povesit treba na update, vytvorit /etc/apt/apt.conf.d/99disable-gnome-software s:
Kód: [Vybrat]
APT::Update::Post-Invoke {"chmod a-x $(which gnome-software) 2>/dev/null || true";};

Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #13 kdy: 14. 04. 2020, 18:13:30 »
Akorát mi je pořád přijde divné, že by nefungovalo to zakázání automatického spuštění po přihlášení??

Re:Gnome software - jak zakázat při startu
« Odpověď #14 kdy: 15. 04. 2020, 12:25:19 »
Pokud myslíte tento způsob, tak ten nefunguje. Asi prostě tu věc spouští něco jiného.

Zkusil bych zkopírovat /etc/xdg/autostart/gnome-software-service.desktop file do ~/.config/autostart a přidat na konec toho souboru X-GNOME-Autostart-enabled=false