Nelze se dostat do nastavení EFI firmwaru

Nelze se dostat do nastavení EFI firmwaru
« kdy: 19. 04. 2020, 23:57:25 »
Ahoj, před nedávnem jsem se rozhodl si přeinstalovat notebook Acer Swift 5 (SF514-52T) měl/mám.tam Arch. Používal jsem jako zavaděč GRUB, však když jsem pročítal arch wiki, přišel jsem na věc zvaná EFI STUB. V běžném archlinux jádře je povolená a jelikož provozují singleboot, tak jsem si řekl — proč to nezkusit.
Rozdělil jsem si tedy disk na 256 MiB /boot (ve velikosti problém nebude, šlo mi u grubu esp pri 60 MiB) FAT32 a zbytek na ext4 /

Systém jsem nainstaloval, přidal EFI záznam (https://wiki.archlinux.org/index.php/EFISTUB#efibootmgr). Systém krásně nabootoval, vše fungovalo, nainstaloval jsem si tedy desktop, vše zprovoznil. A najednou jsem se potřeboval na něco podívat do firmware setupu. Takže vypnul jsem počítač, zapnul a stiskaval F2. Až proběhla POST (prostě logo acer) tak na mě jen prázdná obrazovka. Nereaguje na ctrl alt del, prostě nic. Jinak systém normálně naběhne. Tak jsem nabootoval USB, smazal EFI záznam systému a hle! Firmware setup funguje. Tak jsem ten záznam znovu vytvořil. Systém bootoval, dobře ale EFI setup zase nic. Věci jako fast boot (přeskočení zapojení nějakých věci v průběhu post, ne ta Windows věc) jsem vypnul, zapnul, secure boot jsem měl pořád vypnutý. Firmware nejnovější dostupný. Nevíte proč se to děje? A jde to nějak opravit? Děkuji.