Vplyv ekonomického kolapsu na IT

Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #45 kdy: 03. 04. 2020, 09:07:42 »
Ja by som si veľmi želal, aby sa IT očistilo od všetkých SCRUM hajzlíkov a podobných parazitov a obchodníkov s teplou vodou. Ale ako poznám ľudskú povahu, je pravdepodobnejšie, že títo zmrdíci aby si zachovali miestečka skôr prepustia niekoho kto je odborník v programovaní a na zvyšok navalia jeho prácu aby sa ušetrilo. No snívať môžem.

Přesně. U nás se k poslednímu březnu propustily nízké jednotky lidí, ale samozřejmě mezi nimi žádný scrum kouzelník nebyl. Ti to mají ve firmách dobře ošéfované. Naopak jsou teď v full remote režimu ještě agresivnější a prudí developery víc než předtím, aby ukázali, jak jsou důležití.


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #46 kdy: 03. 04. 2020, 09:39:34 »
Zajimala by mne definice "zufala nehnutelnost na 30 rokov". Hypoteky jsou jeste porad jedny z nejvyhodnejsich forem uveru a kdo se nenarodil se stribrnou lzickou v hube tak je pomerne prirozeny ze se na ni bude snazit dosahnout.

Realita je takova, ze i s nadstandartnim platem za byt v Praze bude clovek platit minimalni splatku cca 15k mesicne bez dalsich poplatku. Kdybych se rozhodl, ze to chci mit zaplacene 2x rychleji tak uz musim platit 30k a to majoritni vetsina lidi neda a navic sem porad namocenej v uveru na 15 let, takze tim nic moc extra neziskam.
Abych koupil nemovitost, zaplatil ji za par let a koupil dalsi tak musim vydelavat penize ktere jsou uplne mimo bezne i nadprumerne prijmy. Bavime se o obycejnych smrtelnicich. Takze ano, nove auto kazde 2 roky nebo dovolena na kajmanech je asi neco co clovek muze ozelet a nasetrit si, na druhou stranu budu radeji platit hypo 15k a dalsich 15 setrit nez abych vyplacnul 30.

Ano, hypo su jedny z najvyhodnejsich uverov, ale stale je to uver a predstavuje riziko ako uver. Preto pokial nezaraba, treba sa ho zbavit.

Splatky uverov nefunguju linearne; prave preto, ze sucastou je aj splatka istiny, aj urok, a ked splacas istinu rychlejsie, tak v dalsej splatke budes platit urok z nizsej sumy. Preto rychly prepocet v Exceli - ked zdvojnasobis splatku z 15k na 30k, (pri zachovani urokovej miery a pozicanej sumy), tak skratis splacanie z 30 na 11,7 roka. Na skratenie z 30 na 15 rokov treba 24,6k mesacne. (Naopak, pri splatke cca 9k by nikdy nebol splateny; pocitam s tym, ze 15k splatka/m pri 30 rokoch a 3% uroku je sucasna hodnota cca 3,5m; urok z toho je tych cca 9k. V ostatnych vypoctoch sa urokova miera vykratila ;). Pre dalsie info odporucam googlit "casova hodnota penazi", funkcie v Exceli alebo LO pmt, rate, nper, pv, fv).

Rychle splatenie hypo sa vsak da urobit aj inak - mas splatky ako si mal, na rovnake obdobie ako si mal. Len si treba dat v zmluve dohliadnut, aby si mohol robit predcasne splatky bez penale (niektore slovenske banky to maju v standarde, do urciteho percenta pozicanej sumy kazdy rok). Takze mas naplanovane bezne splacanie a pokial sa ti podari nieco usetrit, zarobit bokom, mat lepsie premie, tak vtedy mas dve moznosti:

- pokial mas moznost investovat tie peniaze s lepsim vynosom ako je tvoj urok na hypo (pozor na riziko), tak rozdiel vo vynosoch je tvoj dalsi zarobok;

- pokial tu moznost nemas, tak urob extra splatku na hypo. Mas ten option, tak ho vyuzi.

Takze splacanie hypoteky sa moze vyrazne skratit aj beznemu cloveku, ked dobre zahra karty ktore ma.

Souhlasim, ze splatka uveru nefunguje linearne, nicmene z bezneho lidskeho pohledu je v podstate jedno, jestli mam platit 15 a nebo 11,5 roku. Navic aby fungovalo to predcasne splaceni, tak se tam ten extra obnos musi posilat pravidelne a ne ze tak jednorazove poslu jednu splatku navic.
Pokud navic dokazu sve penize urocit s lepsim procentem nez kolik mam urok hypo tak by to bylo dokonce kontraproduktivni a vzhledem k tomu, kde se uroven hypo nachazi v posledni dobe tak rust cen nemovitosti mi hrave vykompenzuje i urok.

Aby bylo jasno tak ja neobhajuju uvery jako celek. Jen se snazim poukazat na to, ze ne vzdycky je vyhodne splacet za kazdou cenu co nejrychleji, uz z cisteho principu diverzifikace.

Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #47 kdy: 03. 04. 2020, 16:36:32 »

Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #48 kdy: 07. 04. 2020, 22:28:29 »
No nic, jestli nebude krize nebo tak něco, tak moje další práce za pár měsíců v IT bude už jen na IČO.  :)

Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #49 kdy: 08. 04. 2020, 20:09:45 »
Nie mas to chapat tak ze si zde dali sraz trolove kterych ukolem je co nejvic lidi vystrasit. Pak samo ze to spatne dopadne.

Ano, vypadá to na typický troll topic. Noname´s  tu rozjely téma a vypařily se, jako u troll topicu.
Pro ty co chtějí trochu vědět jak funguje tvorba a logicky i zánik peněz (přes QE, úvěrové expanze apod.., povrchně tam rozebírá i účetnictví bank, objasňuje rozdíl mezi oběživem a účetními penězmi, atd..) vydal prof. Jílek z VŠE super knihy
https://www.megaknihy.cz/9153__josef-jilek?p=1

Jsou to ty knihy Finance v globální ekonomie 1,2. Je to čtení na pár měsíců ale znalosti(informace) jsou tam fakt dost dobrý.

Kdyby profesor VSE napsal pravdu o globalnim financnim systemu, tak je do druheho dne nezamestnany. Doporucuji knihy doktora Hudsona, ktery stal u zrodu soucasneho  systemu na zacatku sedmdesatych let a radil strategum Pentagonu jak ho co nejlepe vyuzit k posileni americke moci v kontextu studene valky.

https://www.amazon.com/Super-Imperialism-Origin-Fundamentals-Dominance/dp/0745319890

prvni vydani teto knihy Hudson napsal uz v sedmdesatych letech, kratce po Nixonove skoku. V podstate predpovedel, ze system recyklace FIAT dolaru da Americe nebyvalou moc, umozni vybudovani plne profesionalni armandy financovane z velke casti jinymi, ale v dlouhodobem horizontu povede ke ztrate konkurenceschopnosti a zavislosti na imperialni politice, ktera nuti ostatni staty pouzivat dolar.
« Poslední změna: 08. 04. 2020, 20:16:19 od A.P.Hacker »


Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #50 kdy: 08. 04. 2020, 20:23:35 »
puvodne se melo jednat jen o provizorni system, ktery mel zajistit obrat ve studene valce po porazce ve Vietnamu, ktera vedla k vycerpani zlatych rezerv, smenitelnost dolaru za zlato nebyla dale mozna.

Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #51 kdy: 08. 04. 2020, 20:42:06 »
shrnuti dostupnych informaci o soucasne ekonomicke situaci https://www.corbettreport.com/interview-1533-john-titus-exposes-the-feds-coronavirus-lies/

zatim neni jasne, co se bude dit.

Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #52 kdy: 09. 04. 2020, 08:28:20 »
No nic, jestli nebude krize nebo tak něco, tak moje další práce za pár měsíců v IT bude už jen na IČO.  :)
Proc?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #53 kdy: 09. 04. 2020, 11:00:41 »
prvni vydani teto knihy Hudson napsal uz v sedmdesatych letech, kratce po Nixonove skoku.
Kam skočil?

Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #54 kdy: 09. 04. 2020, 12:25:55 »
Že by Nixonův šok? :)
"Brettonwoodský systém zkolaboval tím, co se stalo známé jako Nixonův šok."

Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #55 kdy: 09. 04. 2020, 13:33:49 »
prvni vydani teto knihy Hudson napsal uz v sedmdesatych letech, kratce po Nixonove skoku.
Kam skočil?

sok

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #56 kdy: 09. 04. 2020, 16:40:22 »
Že by Nixonův šok? :)
"Brettonwoodský systém zkolaboval tím, co se stalo známé jako Nixonův šok."
Mně napadlo “skonu”, ale je fakt, že celý text byl bez diakritiky :)

Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #57 kdy: 09. 04. 2020, 16:53:28 »
Že by Nixonův šok? :)
"Brettonwoodský systém zkolaboval tím, co se stalo známé jako Nixonův šok."
Mně napadlo “skonu”, ale je fakt, že celý text byl bez diakritiky :)

psal jsem to na mobilu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #58 kdy: 09. 04. 2020, 18:01:16 »
Že by Nixonův šok? :)
"Brettonwoodský systém zkolaboval tím, co se stalo známé jako Nixonův šok."
Mně napadlo “skonu”, ale je fakt, že celý text byl bez diakritiky :)

psal jsem to na mobilu.
Však to není kritika, jen mě prostě zmátlo to k. Jinak příspěvek zajímavý, Nixon je vděčné téma.

Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« Odpověď #59 kdy: 13. 04. 2020, 15:36:24 »
BTW, cítíte už někdo tlak na snižování MD rate nebo platu ze strany zákazníků a zaměstnavatelů? Už jsem něco takového zaznamenal.