Hrozí zdražení HW?

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #30 kdy: 25. 03. 2020, 16:43:18 »
Vzhledem k propadu koruny vůči euru i dolaru

docasny propad. Prevazuje nazor, ze politika FEDu je neudrzitelna, povede k padu meny
Zatím to pokaždé nějak prošlo - ale pokud vláda zakáže lidem pracovat a zároveň FED rozjede tiskárnu na peníze do turbo otáček, tak bych se ani nedivil. A taky bych se nedivil, pokud se ECB a ČNB a příslušné národní vlády začnou opičit. Jako obvykle.


Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #31 kdy: 25. 03. 2020, 17:05:46 »
Vzhledem k propadu koruny vůči euru i dolaru

docasny propad. Prevazuje nazor, ze politika FEDu je neudrzitelna, povede k padu meny
Zatím to pokaždé nějak prošlo - ale pokud vláda zakáže lidem pracovat a zároveň FED rozjede tiskárnu na peníze do turbo otáček, tak bych se ani nedivil. A taky bych se nedivil, pokud se ECB a ČNB a příslušné národní vlády začnou opičit. Jako obvykle.

dokud je dolar mezinarodnim platidlem, vyrazne spadnout nemuze, narodni banky jsou nuceny vyrovnavat kurz nakupy dolaru. Podle mnohych makroekonomu spadne az zbytku sveta dojde trpelivost a zacnou obchodovat v necem neutralnim, asi ve zlate.

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #32 kdy: 26. 03. 2020, 00:03:49 »
Koruna spadla, protože automobilky u nás přestali vyrábět, víc bych za tím nehledal, ze zahraničí přestala být poptávka po koruně, logicky, auto si už za ní totiž u nás nekoupí.

Do toho se samozřejmě mele to, že amíci ztahují z trhů hotovost, což se děje de fakto i u nás.

Co mě poměrně zaujalo, že věc, která se zatím děla v šedé zóně (financování vlád centrálními bankami) a je de fakto podle zákonů většiny zemí nelegální, tak se začíná legalizovat a i u nás je tlak na to, aby ČNB financovala vládu.

Dneska není otázka, jestli inflace poskočí, správná otázka je kdy a o kolik. Hodně lidí už zapomnělo na polistopadovou dobu kdy byla inflace 10-20%, to tu může být rychle zpátky a pravděpodobně asi bude, inflace je schopná naskočit během pár měsíců, viděl jsem na to grafy, během 3-4 měsíců se může z 3% v pohodě dostat na 25%.

Myslím, že víc lidí bude trápit víc než to, že HW zdraží o desítky procent to, že za jejich úspory si koupí leda prd. Osobně z hotovosti poměrně rychle zdrhám, přibližně během měsíce bych co se týká hotovosti měl být negativní (tj. budu mít víc napůjčováno než budu držet v hotovosti). Každý kdo má mozek v hlavě a jisté zaměstnání to udělá stejně.

Hodně výhodné jsou nyní akcie, zlevnili o 20-40% v CZK (dost to každý den nyní kolísá), je to velká příležitost a možnost k nákupu, broker mi dneska psal, že nestíhá otvírat účty, jaký je o to zájem. Což ostatně může být i další důvod oslabení koruny, třeba já většinu svých korun prodal a investoval do aktiv v USD, a jestli jak píše broker to dělá hodně lidí, vliv to určitě má.

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #33 kdy: 26. 03. 2020, 02:41:53 »