reklama

Linux pro mamku

kimec

Re:Linux pro mamku
« Odpověď #15 kdy: 07. 03. 2020, 13:32:50 »
Odporucam upgrade systemu. Do HW sa oplati investovat, hlavne do takeho, ktory ma hodnotu (a vymenitelne komponenty). Svokre som na vianoce kupoval pouzity ThinkPad X1 Carbon 3rd gen. Da sa kupit do 340 EUR. Na 5 - 6 rokov je to vybavene. Manzelka ma pouzity FS Lifebook i7 s 8 GB RAM uz 5 rokom a stal zhruba rovnako.
Vsade mame CentOSy 7 (aj 8ku) a vsetko ide ako vino. Za 5 rokov som neriesil absolutne ziadne SW/performance problemy, takze to povazujem za dobru investiciu. Akurat treba priebezne upgrade CentOS na  point releasy, ale to sa da stihat pri navsteve, popri kave atd. Multimedia, bluetooth, zvukovka, video su absolutne bez problemov a prehliadace tiez. Rad hovorim, ze CentOS na desktope je ako MacOS pre chudobnych - ano, software je roky pozadu oproti trebars Arch Linuxu, ale je to stabilne a ja hlavne nemusim hasit hluposti.

reklama

« Odpověď #16 kdy: 07. 03. 2020, 16:24:28 »
Odporucam upgrade systemu. Do HW sa oplati investovat, hlavne do takeho, ktory ma hodnotu (a vymenitelne komponenty). Svokre som na vianoce kupoval pouzity ThinkPad X1 Carbon 3rd gen. Da sa kupit do 340 EUR. Na 5 - 6 rokov je to vybavene. Manzelka ma pouzity FS Lifebook i7 s 8 GB RAM uz 5 rokom a stal zhruba rovnako.
Vsade mame CentOSy 7 (aj 8ku) a vsetko ide ako vino. Za 5 rokov som neriesil absolutne ziadne SW/performance problemy, takze to povazujem za dobru investiciu. Akurat treba priebezne upgrade CentOS na  point releasy, ale to sa da stihat pri navsteve, popri kave atd. Multimedia, bluetooth, zvukovka, video su absolutne bez problemov a prehliadace tiez. Rad hovorim, ze CentOS na desktope je ako MacOS pre chudobnych - ano, software je roky pozadu oproti trebars Arch Linuxu, ale je to stabilne a ja hlavne nemusim hasit hluposti.
A je v repozitářích veškerý SW, který je potřeba? Nebo používáte ještě jiné repozitáře, než jsou defaultně od CentOSu? Jde mě o množství/šíři nabízených aplikací.

k3dAR

• 1 350
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
« Odpověď #17 kdy: 07. 03. 2020, 17:57:34 »
Odporucam upgrade systemu. Do HW sa oplati investovat, hlavne do takeho, ktory ma hodnotu (a vymenitelne komponenty). Svokre som na vianoce kupoval pouzity ThinkPad X1 Carbon 3rd gen. Da sa kupit do 340 EUR[...]
doporucuju se zamyslet nad dotazem tazatele, ma P4 a 1GB RAM, take sem mu navrhl uvazeni porizeni "noveho" repsu, ale abych navrhoval X1 za 10000Kc? :-D pokud vim tazatel na upgrad hw nereagoval, pokud ano, klidne mu poradim neco rozumenho za mene penez, v extrenim setreni za 1600Kc C2D s 4GB RAM (zaruka 1rok), ale lepe priplatit 1kkc a i3 3gen + 8GB RAM (zaruka 2roky), pokud by se zamyslel nad NB, tak za ~4000Kc Thinkpad T420 s i5 + 4GB RAM (zaruka 2roky) ceny po 3% sleve s pouziim slevoveho kupon "KSTATE" a postovne ZDARMA :-)

kimec

« Odpověď #18 kdy: 08. 03. 2020, 09:43:11 »
Odporucam upgrade systemu. Do HW sa oplati investovat, hlavne do takeho, ktory ma hodnotu (a vymenitelne komponenty). Svokre som na vianoce kupoval pouzity ThinkPad X1 Carbon 3rd gen. Da sa kupit do 340 EUR[...]
doporucuju se zamyslet nad dotazem tazatele, ma P4 a 1GB RAM, take sem mu navrhl uvazeni porizeni "noveho" repsu, ale abych navrhoval X1 za 10000Kc? :-D pokud vim tazatel na upgrad hw nereagoval, pokud ano, klidne mu poradim neco rozumenho za mene penez, v extrenim setreni za 1600Kc C2D s 4GB RAM (zaruka 1rok), ale lepe priplatit 1kkc a i3 3gen + 8GB RAM (zaruka 2roky), pokud by se zamyslel nad NB, tak za ~4000Kc Thinkpad T420 s i5 + 4GB RAM (zaruka 2roky) ceny po 3% sleve s pouziim slevoveho kupon "KSTATE" a postovne ZDARMA :-)
Dakujem za upozornenie. Reagoval som na prispevok tazatela a nie na to, ci tazatel reagoval alebo nereagoval na iny prispevok.
Neviem, ci mate v okoli zenu dochodkynu nad 70 rokov aktivne pouzivajucu Linux. Kedze ja mam, tak som si dovolil vychadzat zo subjektivnych skusenosti.
Jedna vec je kupit najlacnejsi pocitac a dat tam "nejaky" Linux. Druha vec je zladit HW, SW, mat pravidelny upgrade plan na viac ako 3 roky tak, aby dotycna starsia osoba z takehoto pocitaca mala uzitok, aby ho aktivne pouzivala a aby jej zlepsil kvalitu zivota. Starsi ludia sa radi stazuju, hlavne na "tu techniku", takze im netreba davat argumenty, preco nieco nefunguje.
Mam konkretne dovody preco nie desktop, preco notebook, preco ultra lahky, preco CentOS atd.

Ano, cena je vyssia, ale investicia sa da rozdelit medzi surodencov a blizku rodinu. To je IMHO lepsi deal, ako kupit sunt s nejakym Linuxom, na ktory bude padat prach a ten jeden raz, ked by ho dotycna osoba pouzila k niecom uzitocnemu, bude nepouzitelny.

kimec

« Odpověď #19 kdy: 08. 03. 2020, 09:56:01 »
A je v repozitářích veškerý SW, který je potřeba? Nebo používáte ještě jiné repozitáře, než jsou defaultně od CentOSu? Jde mě o množství/šíři nabízených aplikací.
Predom som mal urobeny profil aplikacii, co zhruba dotycna osoba bude pouzivat - browser, prezeranie fotiek, videi, libreoffic na niektore prilohy, skype atd.
Gro je klasicky CentOS 8 official s GNOME3. Zapol som EPEL. Z rpmfusion som potreboval ffmpeg (a nie som si isty ci gstreamer pluginy). Mal som obavy kvoli Skype, ale nakoniec to bolo bez problemov.

reklama

reklama