Doporučte plně pasivní notebook

Doporučte plně pasivní notebook
« kdy: 28. 02. 2020, 19:52:47 »
Kdysi jsem si zde v diskusi nechal doporučit plně pasivní notebook, vyhrál to Asus Zenbook UX305F. No, už má hodně za sebou a je otázkou, kdy vypoví službu (uznávám, že jsem kolem něj nechodil po špičkách).
Stavil jsem se dnes v Alze a prý nové Zenbooky už mají větráčky a nic plně pasivního zkrátka není! Fakt? To není na trhu žádný plně pasivní notebook? Tedy asi kromě MacBook Air, vzhledem k tomu, že na notebook stejně chci dát Linux (na tomto používám XUbuntu a nic mě nemotivuje to změnit), přijde mi to zbytečné vydávat tolik peněz - ani nevím, jak aktuálně je snadné Linux na MAC dát.

Poradíte někdo? Nechci žádné pohyblivé součástky, tj. SSD a pasivní chlazení a bezproblémový chod pod Linuxem. Výkon je vedlejší, stejně to používám na surfování, sem tam upravím nějakou fotku v GIMPu a zahraju Warcraft II v Dosboxu :D. Přednost je displej s vyšším jasem (to u současného vidím jako trochu handicap, horší čitelnost při intenzivnějším osvětlení). Velikostně spíše menší (ten aktuální je 13,3" a přijde mi to akorát), stačí FullHD. Bonus navíc je větší výdrž na baterie a solidní klávesnice (docela dost píši).


Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #1 kdy: 28. 02. 2020, 21:24:10 »
A stačí :?
-aby se  větřák nerozjížděl při běžných činnostech (vhodně dimenzovaný kovový blok a nastavené max.frekvence? omezené TDP)
-aby se  větrák nespouštěl vůbec (lze nějakými programy, např. hwinfo64 nastavit frekvenci větráku na nula - riziko přehřátí, throttlingu)
- a nebo notebook vyloženě bez větráku
?

PS: nevím zda hwinfo32 či podobné programy na nastavení nulových otáček ventilátoru existují i pro linux

PS: větrák můžeš po rozebrání vyndat a tím tam nebude ta pohyblivá součástka, ale to je takové nerdovské řešení, asi to není dobré udělat jen tak, minimálně je k tomu nutné nastavit nižší TDP výkony či Turbo Level
« Poslední změna: 28. 02. 2020, 21:25:51 od Pivotal »

Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #2 kdy: 28. 02. 2020, 21:53:51 »
Jestli to není myšleno jako hlavní stroj, tak zvažte PineBook Pro — na web se podíváte (s kernelem 5.6 už i bez problému full HD youtube :), GIMP taky v pohodě (pokud se vejdete do 4 GB RAM), hry v dosboxu taky. K tomu překvapivě dobrý a jasný IPS Full HD panel, výdrž bez problému přes 10 hodin, 14" hořčíkové tělo. Klávesnice není špičková, ale odezvu má i tak příjemnou. Je tam 64GB eMMC a volné PCIe pro jedno SSD, adaptér na M2 je ale potřeba dokoupit. To všechno za cca 7 tisíc včetně dopravy a bakšiše pro berňák.

Neobsahuje pohyblivou součástku.

K nevýhodám patří teprve přistávající podpora pro GPU (projekt Panfrost) a dost mizerný zvuk vestavěných repráčků, ale v šasi je dostatek místa na případný upgrade. Je to DIY friendly :-)

Koupil jsem to dceři na hraní, má v tom fůru emulátorů starých konzolí, má u toho přes bluetooth xbox controller. Lepší než marketingem prolezlé free to play hry na mobilu...

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #3 kdy: 28. 02. 2020, 22:07:39 »
s ssd a nvme plne souhlasim, ale normalni vetracky by snad nemusely cloveku vadit co??!!

Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #4 kdy: 28. 02. 2020, 23:08:53 »
Macbook Air větráček má. Prý je ale neuslyšíte :)

Macbook, který nemá větráček, byl Macbook 12". Ne "Macbook Air", jen "Macbook", 12palcový. Už se neprodává, ale třeba o to levněji ho seženete. Nejvyšší konfiguraci mám a přijde mi i dnes OK. Zvládne i připojení na 4K displej, ale na plynulý běh všeho v 4K už výkon (a/nebo chlazení) bohužel nemá.


Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #5 kdy: 28. 02. 2020, 23:14:06 »
Pokud je zvyklý napasivní chlazení, tak větráčky budou vadit hodně.

Bohužel Asus už nic takového nedělá. Existuje ten zmíněný MacBook, ale už je starší, případně pak nějaký ARMový Samsung či něco podobného... ještě je možností nějaký rozumný laptop, kde to jde řešit z user space.

Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #6 kdy: 29. 02. 2020, 06:29:51 »
Jestli to není myšleno jako hlavní stroj, tak zvažte PineBook Pro — na web se podíváte (s kernelem 5.6 už i bez problému full HD youtube :), GIMP taky v pohodě (pokud se vejdete do 4 GB RAM), hry v dosboxu taky. K tomu překvapivě dobrý a jasný IPS Full HD panel, výdrž bez problému přes 10 hodin, 14" hořčíkové tělo. Klávesnice není špičková, ale odezvu má i tak příjemnou. Je tam 64GB eMMC a volné PCIe pro jedno SSD, adaptér na M2 je ale potřeba dokoupit. To všechno za cca 7 tisíc včetně dopravy a bakšiše pro berňák.

Neobsahuje pohyblivou součástku.

K nevýhodám patří teprve přistávající podpora pro GPU (projekt Panfrost) a dost mizerný zvuk vestavěných repráčků, ale v šasi je dostatek místa na případný upgrade. Je to DIY friendly :-)

Koupil jsem to dceři na hraní, má v tom fůru emulátorů starých konzolí, má u toho přes bluetooth xbox controller. Lepší než marketingem prolezlé free to play hry na mobilu...
Děkuji za tip, neznám. Bude to hlavní stroj, ale, jak jsem psal, kromě surfování na Internetu a občasné úpravy foto na počítači nic jiného nedělám - a i kdyby, vždycky to můžu udělat na tom stávajícím (zatím ještě funguje).

Jste z Prahy? (I bych si přijel na nějaké dostupné místo v ČR). Bylo by možné si ten notebook "osahat"? Dá se koupit nebo alespoň vidět v ČR? Odkud to posílají (celkem dost cestuji, že bych si to nechal poslat někam do hotelu).
kdyžtak budu vděčný za kontakt na tielk@gmx.de

Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #7 kdy: 29. 02. 2020, 06:36:26 »
Pokud je zvyklý napasivní chlazení, tak větráčky budou vadit hodně.
Bohužel je to tak. Jsem ten typ, co ocení klid, nepoužívám rádio jako kulisu (televizi vůbec nemám), relaxuji při tichu. Zrovna teď mi bručí lednička ve vedlejší místnosti a neskutečně mi to leze na nervy :D
Bohužel Asus už nic takového nedělá. Existuje ten zmíněný MacBook, ale už je starší, případně pak nějaký ARMový Samsung či něco podobného... ještě je možností nějaký rozumný laptop, kde to jde řešit z user space.
Předpokládám, že u obou bude problém s instalací normálního XUbuntu, na který jsem zvyklý, nebo ne?

Každopádně všem zatím děkuji za rady, vůbec mě nenapadlo, že na trhu není takový stroj.

Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #8 kdy: 29. 02. 2020, 06:39:15 »
Ještě k tomu PineBook Pro -  koukám, že to má ARM procesor, nemám s tím zkušenost - není problém tam instalovat klasické XUbuntu a fungují na něm všechny programy co v XUbuntu, nebo budu muset hledat alternativy?

Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #9 kdy: 29. 02. 2020, 08:02:51 »
Tento je tiez pasivny kedze ho pohana Raspberry Pi https://shop.pi-top.com/products/pi-top ale fotky by som s nim asi neriskoval upravovat :D

Macbook 12" bude istota, macOS je lepsi nez Xubuntu takze ani nemusis riesit ako tam nainstalovat linux. Este sa sem tam dopredava https://www.istores.sk/macbook-12-retina-core-m3-1-2ghz-8gb-256gb-silver_d68566.html alebo si kup bazarovy. Na tomto bezne kancelarske veci funguju v pohode, zvladne aj lahsie programovanie a dodavana Photos apka pre bezne domace pouzitie uplne staci.

No a tretia alternativa je tablet, tie su 100% pasivne :D

Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #10 kdy: 29. 02. 2020, 10:34:01 »
Ještě možná Surface Pro X, nebo jak se to jmenuje. S ARMem mám zkušenosti celkem dobré, ale Electron věci na něm nefungovaly myslím (např. VSCode).


Macbook 12" bude istota, macOS je lepsi nez Xubuntu takze ani nemusis riesit ako tam nainstalovat linux.

Ach, tak určitě.  ;D

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #11 kdy: 29. 02. 2020, 11:31:18 »
Tento je tiez pasivny kedze ho pohana Raspberry Pi https://shop.pi-top.com/products/pi-top ale fotky by som s nim asi neriskoval upravovat :D

Macbook 12" bude istota, macOS je lepsi nez Xubuntu takze ani nemusis riesit ako tam nainstalovat linux. Este sa sem tam dopredava https://www.istores.sk/macbook-12-retina-core-m3-1-2ghz-8gb-256gb-silver_d68566.html alebo si kup bazarovy. Na tomto bezne kancelarske veci funguju v pohode, zvladne aj lahsie programovanie a dodavana Photos apka pre bezne domace pouzitie uplne staci.

No a tretia alternativa je tablet, tie su 100% pasivne :D
Sice je macOS lepší, ale on nechce MacBook kvůli ceně. Stejně tak Surface Pro X, i když na něm jedou všechny x86 aplikace i nativně Linux (třeba Ubuntu pro ARM64) je zbytečně drahý.

Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #12 kdy: 29. 02. 2020, 16:59:36 »
Macbook 12" bude istota, macOS je lepsi nez Xubuntu takze ani nemusis riesit ako tam nainstalovat linux.

Ach, tak určitě.  ;D
On je to fakt pohodový notebook. Taky se mi líbil hardware, tak jsem to koupil s tím, že tam dám Linux, ale ono to funguje pěkně. Nebyl důvod se v tom vrtat.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #13 kdy: 29. 02. 2020, 21:43:22 »
[Apple] On je to fakt pohodový notebook. Taky se mi líbil hardware, tak jsem to koupil s tím, že tam dám Linux, ale ono to funguje pěkně. Nebyl důvod se v tom vrtat.
to je dost individualne, me se ten HW nelibi (nema to WWAN, Trackpoint, Klavesnice neni 7rada a je chickled, (tusim) ze to nema moc LED - ja rad Disk/Wifi/BT) a i kdybych prekousl pouzivani HW co mi nevyhovuje, tak bych tam nenechal OS (OSX/macOS) co mi nevyhouje, kdyz me pozadavky "absolutne" splnuje Xfce + nativni GNU/Linux ekosystem ;-)
« Poslední změna: 29. 02. 2020, 21:46:00 od k3dAR »

Re:Doporučte plně pasivní notebook
« Odpověď #14 kdy: 29. 02. 2020, 23:37:28 »
Na trhu je niekoľko plne pasívnych chromebookov. Ak ti nevyhovuje ChromeOS (na činnosti ktoré píšeš optimum), tak na mnohé z nich si vieš nainštalovať Linux . Taký jednoduchší s parametrami ako si hľadal je napríklad Asus Chromebook - C425TA https://www.asus.com/Laptops/ASUS-Chromebook-14-C425TA/.