reklama

Elektronická podání s USB tokenem

Arthur

• 149
    • Zobrazit profil
Elektronická podání s USB tokenem
« kdy: 23. 02. 2020, 12:04:55 »
Zdravím,

dá se v linuxu elektronicky podat daňové přiznání nebo přehled pro ČSSZ podepsané certifikátem na USB tokenu?

Mám Gemalto smartcard reader token, všechno jsem nainstaloval, v security options ve Firefoxu ten token odemknu a certifikát vidím.

Finanční správa vypadá, že podporuje jen úložiště Windows nebo certifikát v souboru
ČSSZ jede přes 602FormFiller, který čte certifikáty z Java Keystore, kam se dají naimportovat se souboru

je nějaká cesta nebo mám smůlu?
« Poslední změna: 23. 02. 2020, 12:42:24 od Petr Krčmář »

reklama

Re:elektronická podání s USB tokenem
« Odpověď #1 kdy: 23. 02. 2020, 12:31:13 »
Na linuxu neexistuje univerzální služba, která by umožňovala přístup k certifikátům a bezpečnostním zařízením (něco jako CryptoAPI ve Windows). Java umožňuje přístup k PKCS#11 tokenům (to je ten přístup, který používá Firefox), ale aplikace to většinou nepodporují – musel byste si příslušnou PKCS#11 knihovnu připojit do JRE, navíc i když je PKCS#11 standard, každé zařízení se chová trochu jinak. Takže bez Windows máte smůlu.

Re:Elektronická podání s USB tokenem
« Odpověď #2 kdy: 23. 02. 2020, 16:09:36 »
My podléháme povinnosti mí certifikát na kvalifikovaném prostředku a tam je to naprosto v háji: v nabídce jsou v podstatě 2 zařízení, z toho jedno má podporovat i Linux. Skutečnost je ovšem taková, že si to musíte zaplatit a navíc tento prostředek (i ve Windows) vyžaduje PIN při každém i následném použití. Takže má-li odpovědný pracovník podepsat v jedné dávce 100 dokumentů, musí 100x po sobě zadat PIN.
Ale koukám, že už nabízejí jiné modely a o Linuxu není vůbec řeč, takže asi smůla.
Manželka tohle řešila na Macbooku - šéf měl podepisovat (taky Macbook), tak jí to dal, ať to zkusí a nakonec musela potupně jít do Windows.
No ale pokud chcete odevzdat DPFO na EPO2 a přehled o příjmech a výdajích ČSSZ, tak na to stačí datová schránka.

reklama