Android Prime OS plně funkční na USB flash disku

Android Prime OS plně funkční na USB flash disku
« kdy: 18. 02. 2020, 11:00:23 »
Ahoj,
jdu si pro technickou radu.
Chci provozovat Android OS (distribuce Prime OS) na USB flash disku, s bootováním a včetně normálního provozu = ukládání dat, instalace aplikací. NECHCI ZAVÁDĚT DUAL-BOOT. Chci si jej spouštět na NTB, ale jelikož jej normálně používá žena, tak já nechci cpát Dual-boot, neřkuli, že na HDD není moc místa pro rozdělení partition.

Když jsem si přes Rufus udělal bootovací USB od PrimeOS, tak v režimu Live (spuštění z USB bez instalace) mne systém krásně běží, ale podivné je, že úložiště hlásí 112GB místa z toho 112GB zaplněného. Nelze tak nainstalovat jedinou další aplikaci. BTW flaška na které jej mám má 32GB.  8)
Zkusil jsem pátrat po internetu, našel jsem pár návodů. Ale žádný mi zatím v mém případě nefungoval.

https://www.youtube.com/watch?v=ulIq0Z_LJjU
Naposledy jsem zkusil postup pomocí dvou médií (CD + USB), kdy jsem si bootovací instalaci z ISO vypálil na CD (mám jenom jednu Flashku), nabootoval z CD a zvolil instalaci na USB disk, formát na EXT4, GRUB loader YES. Instalace proběhne, po restartu a F12 (Boot menu) zvolím bootování z USB, ale na flašce nenajde žádný systém.
Ještě dodám, že bootování instalačky z CD a instalaci Prime OS jsem neprovedl přímo, ale přes VMWare.

Takže teď prosím o radu, jaký tedy zvolit postup ? Nebo by stačilo nějak opravit GRUB na USB? (mám tu i PC s Ubuntu, která EXT4 přečte, narozdíl od W10, které jej pořád chtějí formátovat)


Re:Android Prime OS plně funkční na USB flash disku
« Odpověď #1 kdy: 18. 02. 2020, 22:15:12 »
Keď si vytváral bootovacie USB pomocou Rufus, použil si aj možnosť trvalej partície? To ti umožní vytvoriť samostatnú partíciu na USB, kam si neskôr môžeš ukladať dáta.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Android Prime OS plně funkční na USB flash disku
« Odpověď #2 kdy: 18. 02. 2020, 23:57:10 »
Rufus sem nezkousel, ale pres Etcher na USB zustava format ISO9660, tedy:
- oddil na USB je pouze pro cteni
- velikost je rovna ~velikosti ISO
- predpokladam ze ti NEpise 112GB, ale 1.1GB ;-)

Na to aby se mohlo ukladat je potreba tohle obejit (mozna to umi ten Rufus jako pise citro33)...

Jinak kdyz koukam dovnitr iso/initrd/ tak to hleda na flash v koreni adresar data nebo soubor data.img a pokud jedno z toho najde, pouzije to na /data oddil kterej v Android slouzi jako uzivatelske uloziste (pro nastaveni, instalovane aplikace, ulozene data atd)

Re:Android Prime OS plně funkční na USB flash disku
« Odpověď #3 kdy: 19. 02. 2020, 16:02:33 »
Keď si vytváral bootovacie USB pomocou Rufus, použil si aj možnosť trvalej partície? To ti umožní vytvoriť samostatnú partíciu na USB, kam si neskôr môžeš ukladať dáta.
Persistence partition?
Tento způsob jsem zkoušel .... bohužel při mé laickosti ... dvě varianty .... 1) bez naformátování zbylého místa .... 2) s formátem .... ani jedno mě neprošlo .... z takto rozděleného USB dokonce pak nešlo ani nabootovat.


hleda na flash v koreni adresar data nebo soubor data.img a pokud jedno z toho najde, pouzije to na /data oddil kterej v Android slouzi jako uzivatelske uloziste (pro nastaveni, instalovane aplikace, ulozene data atd)

YES ... našel jsem návod .... kde DATA.IMG též uvádí.
https://helpahoy.tech.blog/2018/08/12/how-to-run-android-x86-from-a-usb-in-persistence-mode/
Nakonec jsem zvolil variantu kdy se USB formátuje na NTFS, nechal mu přidělit (vytvořit) 8GB data.img.
Nevýhodu tohoto postupu vidím v nutnosti mít dvě média ... jedno instalační USB nebo, což jsem zvolil já, CD. A pak druhé na které se nádledně OS instaluje.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Android Prime OS plně funkční na USB flash disku
« Odpověď #4 kdy: 19. 02. 2020, 16:50:10 »
to je neco jineho, ja psal o tom, ze na 1x USB z ktereho budes startovat LIVE vytvoris adresar data nebo data.img pro pamatovani zmen v Live...

tvuj odkaz je o tom ze kdyz Instalujes na USB a nezvolis EXT4 ale NTFS, tak to pro /data pripravi data.img
(pri EXT4 to predpokladam proste pouzije /data v root ext4, taky nevim proc v te instalaci doporucuju pro >6GB Flash pro Android i Linux NEvhodne NTFS, ktere se pak obchazi tim ze tam udela ten data.img co sformatuje na ext4...)

edit: pres Rufus (NEni treba v nem aktivovat tu persistent oddil), to ulozi na USB v readwrite, takze tam pak rucne adresar data nebo imaga data.img pridat lze
« Poslední změna: 19. 02. 2020, 16:51:55 od k3dAR »


Re:Android Prime OS plně funkční na USB flash disku
« Odpověď #5 kdy: 19. 02. 2020, 22:04:40 »
@k3dAR
OK ... zkusím to ještě po tvém způsobu
ALE ... když jsem vytvořil data.img přes IMG Tool
Kód: [Vybrat]
dd.exe iflag=count_bytes if=/dev/zero of="D:/data.img" count=4294967296
tak se mi ten data.img na FAT32 nevejde  :-\
tudíž potřebuji alokovat buď menší velikost a nebo ....... což bych raději, udělat třeba 6-8GB. Ale pak nelze použít FAT32.
Rufus umí jen NTFS a FA32. Takže , jak na to ?  8)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Android Prime OS plně funkční na USB flash disku
« Odpověď #6 kdy: 20. 02. 2020, 04:37:02 »
FAT32 umi max 4GB soubor a Rufus neumi PrimeOS ISO nahrat na nic jineho, moznosti je spousta, ja vyzkousel a funguje treba tohle:

1. Rufus - ISO -> FAT32 + Persistent 10GB

2a. pak upravit - v BIOS/Legacy rezimu: (overeno)
soubor: USB:isolinux/isolinux.cfg
na konci prvniho radku co zacina "append" zmenit DATA= na DATA=sda2

2b v UEFI rezimu: (nezkousel sem, jen koukl na cfg co je treba zmenit)
soubor: USB:efi/boot/android.cfg
radek: add_entry "$live" quiet
zmenit_na: add_entry "$live" quiet DATA=sda2

akorat i kdyz normalne je ten oddil dostupnej jako "/dev/disk/by-label/persistence", tak skript co pri startu PrimeOS hleda/pripojuje DATA to neumi vyuzit a i kdyz bys to jako parametr DATA= zadal, tak bere jen to za poslednim lomitkem... nevim jak se to bude chovat kdyz budes mit v stroji SATA disky a/nebo dalsi USBFlash, zda ta startovaci flash bude vzdy sda nebo ne...

Re:Android Prime OS plně funkční na USB flash disku
« Odpověď #7 kdy: 20. 02. 2020, 10:31:04 »
@k3dAR

OK, vyzkoušel jsem variant 2b ... mě jako trollovi to přijde srozumitelnější ... a nechci přepínat v notebooku BIOS na Legacy. Použil jsem DATA=sdc2 - při startu PrimeOS se toto označení "mihne" v textu, takže předpokládám, že to je označení pro USB (v notebooku jsou ještě 1x SSD + 1x HDD).

Po startu PrimeOS Live ale dostávám se stále do slepé uličky. Viz příloha = vidím dva USB připojené disky. První ... což je asi ten první oddíl na flashce, je ten systémový, ale hlásí chybu (Corrupted) a stále nelze nic instalovat - nedostatek místa. Druhý oddíl (disk) je ten Persistence 8GB, který se chová jako External storage.
U prvního oddílu je možné v PrimeOS zvolit "opravu", ale tím dojde k přeformátování a tak i vlastně ke ztrátě systému  8)

Ještě zkusím vytvořit <4GB data.img a hodit ho na ten oddíl fat32 do kořenu. Ale předpokládám, že pak budu muset zase zpětně upravit android.cfg

Jen poznámka ... je divné, že už ani data.img s 4,294,967,296 bytes nedovolí na USB fat32 uložit.
Tu hodnotu jsem převzal z doprovodného souboru k IMG Tool pro vytváření data.img.
Kód: [Vybrat]
Untuk Remix OS :
-------------------------------------------------------------------------------
Tahap I :

dd.exe iflag=count_bytes if=/dev/zero of="F:/RemixOS/data.img" count=6700000000

Tahap II

mke2fs.exe -F -t ext4 "F:/RemixOS/data.img"


Untuk Phoenix OS :
-------------------------------------------------------------------------------
Tahap I :
dd.exe iflag=count_bytes if=/dev/zero of="F:/PhoenixOS/data.img" count=6700000000

Tahap II
mke2fs.exe -F -t ext4 "F:/PhoenixOS/data.img"
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------
|Desired Size | Size In Bytes |
-------------------------------
| 4GB       | 4294967296    |
| 6GB       | 6700000000    |
| 7GB         | 7000000000    |
| 8GB       | 8589934592    |
| 12GB       | 12884901888   |
| 16GB       | 17179869184   |
| 24GB       | 25769803776   |
| 32GB       | 34359738368   |
| 48GB       | 51539607552   |
| 64GB       | 68719476736   |
| 96GB       | 103079215104  |
| 128GB       | 13743895347   |
-------------------------------
« Poslední změna: 20. 02. 2020, 10:34:27 od panRajce »

Re:Android Prime OS plně funkční na USB flash disku
« Odpověď #8 kdy: 20. 02. 2020, 12:18:39 »
BTW ... na fotce je vidět těch nesmyslných 112 GB na Storage. A když to připojím do jiného PC, tak je tam 232 GB .... hádám, že tyhle přebírá z nějakého nesmyslného důvodu z interního HDD v počítači (v NTB mám myslím HDD rozdělený a systémová part. má 128 GB, v druhém PC je 256 GB SSD systémový disk)