Jak zjistit, která služba překládá doménové jméno na IP

Ahoj.

Koupil jsem si NAS (Synology). Mám ho zapojený, a pojmenovaný. Takže teď, když dám $ ping synas.local, tak mi to najde a vrátí:
PING synas.local (192.168.1.12) 56(84) bytes of data.

Jako hezký, funguje to super a moc se mi to líbí. Jenže mě by zajímalo, kde to sebral, že doménové jméno synas.local se má mapovat na tuto IP adresu. V hosts tento záznam není. Do routeru jsem nic nezapisoval (i když, mohl to ten NAS udělat při instalaci sám?) Takže otázka zní: jak zjistím, jakým způsobem to překladá?

Díky.



Re:Jak zjistit, která služba překládá doménové jméno na IP
« Odpověď #2 kdy: 16. 02. 2020, 01:09:36 »
Nemůže za to mdns? https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd-resolved#mDNS
Díky za tip. Nevypadá to tak. Nic jsem tam nenašel, mdns tam nemám, resolvectl query synas.local mi nic nevrací - ale je fakt, že v tomto nejsem příliš zkušený, tak snad nedělám nějakou triviální botu.

PCnity

  • *****
  • 686
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zjistit, která služba překládá doménové jméno na IP
« Odpověď #3 kdy: 16. 02. 2020, 01:52:18 »
Nie je to nahodou resolvovane priamo cez tvoj gateway/router? Ake DNS mas nastavene? Je to staticka konfiguracia, ci DHCP?

Nie je "synas" jeho hostname korym sa identifikuje cez DHCP a ".local" lokalna domena routra/dhcp servera?

_Jenda

  • *****
  • 1 591
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jak zjistit, která služba překládá doménové jméno na IP
« Odpověď #4 kdy: 16. 02. 2020, 01:56:09 »
No tak spusť Wireshark, udělej ten ping, a podívej se, jakým způsobem se to ze sítě zjistí, ne? A kdybys nevěděl, kdo na počítači ten paket vyslal, tak ho můžeš zkusit matchnout přes iptables -j LOG, to ti pak řekne číslo procesu, kterému to patří.

Jinak další implementace té věci se myslím jmenuje avahi.

A jinak NAS jako přímo do routeru nic zapsat nemohl pokud jsi mu nedal přístup, ale některé routery (resp. DHCP servery) jsou nastavené tak, že když jim v DHCP požadavku pošleš hostname, tak pak to jméno vrací přes DNS.


k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zjistit, která služba překládá doménové jméno na IP
« Odpověď #5 kdy: 16. 02. 2020, 02:05:55 »
[...] Jinak další implementace té věci se myslím jmenuje avahi. [...]
jj, Avahi... te veci "Multicast DNS"

e3k

  • ***
  • 236
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zjistit, která služba překládá doménové jméno na IP
« Odpověď #6 kdy: 16. 02. 2020, 07:44:52 »
No tak spusť Wireshark, udělej ten ping, a podívej se, jakým způsobem se to ze sítě zjistí, ne? A kdybys nevěděl, kdo na počítači ten paket vyslal, tak ho můžeš zkusit matchnout přes iptables -j LOG, to ti pak řekne číslo procesu, kterému to patří.

Jinak další implementace té věci se myslím jmenuje avahi.

A jinak NAS jako přímo do routeru nic zapsat nemohl pokud jsi mu nedal přístup, ale některé routery (resp. DHCP servery) jsou nastavené tak, že když jim v DHCP požadavku pošleš hostname, tak pak to jméno vrací přes DNS.
tiez to vidim na DHCP ale nemusi to byt DNS. option 12? https://tools.ietf.org/html/rfc2132#section-3.14

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zjistit, která služba překládá doménové jméno na IP
« Odpověď #7 kdy: 17. 02. 2020, 09:50:34 »
No tak spusť Wireshark, udělej ten ping, a podívej se, jakým způsobem se to ze sítě zjistí, ne? A kdybys nevěděl, kdo na počítači ten paket vyslal, tak ho můžeš zkusit matchnout přes iptables -j LOG, to ti pak řekne číslo procesu, kterému to patří.

Jinak další implementace té věci se myslím jmenuje avahi.

A jinak NAS jako přímo do routeru nic zapsat nemohl pokud jsi mu nedal přístup, ale některé routery (resp. DHCP servery) jsou nastavené tak, že když jim v DHCP požadavku pošleš hostname, tak pak to jméno vrací přes DNS.
tiez to vidim na DHCP ale nemusi to byt DNS. option 12? https://tools.ietf.org/html/rfc2132#section-3.14

To je z dodaných informací těžko říct. Nejjednodušeji to jde zjistit tak, že se zkusí jméno přeložit přes host/dig/nslookup... Pokud je to přes mDNS, tak to přeložit nepůjde.