PC sestava pro domácí server

PC sestava pro domácí server
« kdy: 07. 02. 2020, 14:01:55 »
Ahoj zkušenější, naposledy jsem sestavoval nějakou 486, tak vás prosím o posouzení této sestavy. Návrhy na změny vítány (kromě CPU, to je láska na první pohled :-)). Hodně mi záleží také na tom, aby sestava byla ideálně zcela tichá při činnostech typu Kodi či zálohování/kopírování většího množství dat. Fajn by byla i podpora HDMI CEC.

Účel tohoto pc je:

HTPC (kodi), NAS, printserver, backupserver, virtualizace KVM včetně GPU passthrough (webserver, mailserver), hry nehraju vůbec, takže proto je v sestavě ta slabá GPU. Plotnové disky mám (2x 5TB).

Předem děkuji a pěkný den všem, Honza

https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=766C676A697161768


« Poslední změna: 07. 02. 2020, 14:12:49 od Petr Krčmář »


jsl

Re:PC sestava pro domácí server
« Odpověď #1 kdy: 07. 02. 2020, 14:23:59 »
Ahoj,

já jsem zcela proti tomu mít kombinovaný server s HTPC. U serveru chci často výkon a u HTPC zase chci, aby to bylo tiché a umělo to akcelerovat hezky video.

Já osobně bych to rozdělil, na HTPC buď koupil nějaký mini pc (něco ve stylu raspberry pi, intel nuc nebo poskládat pc s Ryzen 2200G) a na server koupil něco, co bude schované v racku tam, kde si to občas může zahučet.

Re:PC sestava pro domácí server
« Odpověď #2 kdy: 07. 02. 2020, 14:31:42 »
jsl díky...

Rozumím připomínce k rozdělení... ale já právě teď mám RPI4 i ten intel NUC (J3455, 8GB RAM, SSD + 2x USB 3.0 2.5" 5TB disk). RPI4 je pouze na kodi a ten NUC bych právě chtěl nahradit, protože když na něj třeba zálohuji, tak už nejde koukat na film, nestíhá...

jsl

Re:PC sestava pro domácí server
« Odpověď #3 kdy: 07. 02. 2020, 14:50:41 »
Záleží na preferencích, ale já bych navrhl jednu z následujících variant
  • ponechat to, co je a koupit rychlý NAS - jako HTPC nechat raspi
  • výkonnější server s rychlejšími disky, udělat tam diskové pole - a jako HTPC nechat raspi

Udělal jsem tu stejnou chybu a sledování filmů bylo hrozné. Ano, jelo to všechno svižně a fungovalo to, ale když jsem pak něco kompiloval, virtualizoval a díval se na Planet Earth, tak jsem z toho měl hrozný požitek.  :)

V případě něčeho, jako NASu, pokud to má disky připojené přes USB, tak tam je vždy úzké hrdlo. Když to jde přes USB, jde to přes procesor. Jakmile se procesor přestane nudit, tak přenosy jdou šupem dolů.
« Poslední změna: 07. 02. 2020, 14:55:10 od jsl »

Re:PC sestava pro domácí server
« Odpověď #4 kdy: 07. 02. 2020, 18:30:07 »
Záleží na preferencích, ale já bych navrhl jednu z následujících variant
  • ponechat to, co je a koupit rychlý NAS - jako HTPC nechat raspi
  • výkonnější server s rychlejšími disky, udělat tam diskové pole - a jako HTPC nechat raspi
.
presne tak


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC sestava pro domácí server
« Odpověď #5 kdy: 07. 02. 2020, 19:10:11 »
[...] RPI4 je pouze na kodi[...]
offtopic: muzu mit dotaz na RPi4 + Kodi? ja pouzival RPi3+Kodi ale kvuli:
- Kodi nebezelo "systemove", tedy jako v X11 fullscreen okno, ale prepinalo se pri spusteni na virtualni konzoli
- neslo se prepnout ALT+TAB na jinou bezici aplikaci
- neslo v Kodi prepnout z fullscreen na okno pomoci klavesy "\"
- tim ze nebezelo systemove, se mi neuspaval pri necinosti monitor, ale pouze zcernal, a dale svitilo podsvetleni

Sem presel na "ASUS TinkerBoard S", kde tyhle problemy nebyli, ale po 1.5roce(?) sem kvuli:
- Kodi nebylo aktualizovane(17.x) a protoze primarne pouzivam PVR SledovaniTV ktere zacalo vyzadovat Kodi18/19
 (novejsi verze SledovaniTV doplnku ma vice moznosti a mene problemu)
- neslo pouzit RedShift = snizeni modre slozky v noci (pravdepodobne kvuli GPU ovladace, ale ani ruzne cachry nepomohli)

Takze sem pred par mesici presel na LattePanda, coz je x86 SBC kde mam vyresene vse, vcetne toho ze tam mam mnou vsude pouzivane Xubuntu a vcetene pridaneho PPA pro Xfce 4.14

=> tedy otazka, pro zajimavost, jak se Ti to chova na RPi4? diky :)

Re:PC sestava pro domácí server
« Odpověď #6 kdy: 07. 02. 2020, 19:50:56 »
pro k3dAR:

RPI4 - běží mi kodi standalone, arch arm linux. Mám to jako settopbox s tv hat a tvheadend ke starší plazmě kvůli dvbt2. Funguje to skvěle, 5GHz wifi v pohodě tahá i 4k film (h.265) přes spirolový strop. Mám verzi 4GB ram, ale dle vytížení si myslím, že by to v pohodě dala i verze 1/2GB...

pro ostatní k původnímu dotazu:

Všem děkuji a chápu, že doporučují HTPC samostatné. Berte prosím ten nový server částečně i jako hračku na různé pokusy ve virtuálkách a uvítám tedy hlavně doporučení k uvedené konfiguraci. Chci nahradit intel NUC a né mít další zařízení. Fakt mi jde o to,ať je to tiché, když nebude žádná extra zátěž (kodi film, tv dvbt2 a třeba zálohování notebooků, které máme celá rodina nastavené automaticky cron scriptem/rsync každou hodinu).

Díky, H.


Re:PC sestava pro domácí server
« Odpověď #7 kdy: 07. 02. 2020, 20:11:38 »
pro Petr Krčmář: Děkuji za odmazání duplicitního dotazu a správné pojmenování tématu z "PC sestava" na "PC sestava pro domácí server" protože je to samozřejmě podstatně výstižnější...