Datová síť v novostavbě

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #60 kdy: 15. 01. 2020, 14:14:18 »
Asi je jasné z kontextu, že nejsem typ člověka, co to jednou zapojí a nechá ležet :-) kdykoliv něco měním, přepojuji patch panely, tak s tím musím manipulovat a fakt mě to odrazuje. A ten benefit tam prostě není, dostahuje to v těchto aplikacích přesně stejných parametrů, jako 5e.

Ale není mi jasné, jak Vás omezuje vyšší kategorie ve zdi? Manipulujete přeci jen od zásuvky k zařízení, s obyčejnými patch kabely.

Důvod, proč chtít vyšší kategorii jsou multimédia. Datové toky se neustále zvyšují a v domácnosti čím dál víc tečou data tam a zpět. Potřebujete si podle mě zajistit, že Vám "zdmi" protečou data i za pět, možná i deset let.


Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #61 kdy: 15. 01. 2020, 15:05:56 »
Část ve zdi mi pochopitelně nevadí, vadila mi během stavby, kdy se některé chráničky vedené ve zdi těsně pod stropem musely předělávat, protože by se tam ten cat7 kabel lámal. Tedy v některých místech mají zvětšený radius a kvůli tomu nevedou, kudy jsem chtěl, kvůli čemuž se musely lehce posunout některé zásuvky, senzory a tak dále.

Projekt počítal s CANem, 5e a optikou, na poslední chvíli a celkem bez rozmyslu jsme provedli "upgrade", protože jsme našli 305m kluba skoro zadarmo. Naše blbost, no.

Co mi aktuálně vadí je svazek 40 chapadel, který mi zabírá dobrou třetinu místa v dnes už moc malém rozvaděči. Stejné rozvaděče používám u klientů s 5e a tam to vychází parádně.

Že jsem nemohl použít svoje oblíbené ultra flat zásuvky mi taky vadí :-)

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #62 kdy: 15. 01. 2020, 15:10:55 »
Tak tomu rozumím. V tomto možná přemýšlím jinak, protože ty kabely znám a vím, jaké nároky mají. Krk pod 40 mm nemá podle mě ve zdi co dělat, trasy např. na půdu a tam už vodorovně apod. Rack jsem si na čtyřpokojový dům dával dost velký - ale měl jsem možnost ho dát do výklenku na půdě.

Chápu, že toto se nemusí každému do baráku hodit, pak bych volil Cat 6, ale 5e už opravdu ne :).

Když se vrátím k původní diskusi, do paneláku je Cat 7 nesmysl, tam se to musí tahat v lištách a to by byly žlaby jak pro koně :).

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #63 kdy: 15. 01. 2020, 15:27:03 »



Tak asi obchodnik je podvodnik, kdyz pise Cat8....... :o
Prumer kabelu:
Außendurchmesser ca.   8,6 mm


Do sietariny sa sice nevyznam, ale cat 7 a cat 8 nepozna ani wikipedia... https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Ethernet_cables Su to ethernet kable? Je to nejaky draft specky?

EDIT: Nemali to v prehlade, ale inde sa spomina, ze to bude next gen... https://en.wikipedia.org/wiki/ISO/IEC_11801#Category_8
[/quote]
« Poslední změna: 15. 01. 2020, 15:34:25 od dastin dastin »

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #64 kdy: 15. 01. 2020, 15:34:29 »
...

Zvláštní, píší tam 1500 MHz a ve specifikacích pro Cat 8 vidím 2000 MHz.
Ale o Cat 8 nic ještě nevím, takže je to spíš dotaz.


Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #65 kdy: 15. 01. 2020, 21:26:42 »
2000 MHz? Skrz to by prolezlo celé pásmo od satelitního LNB. Ale než kvůli tomu tahat 8.6mm třikrát stíněný kroucený pár, to bych asi radši tahal vcelku běžný 7mm koax... CAT7 mi svou tloušťkou úplně stačila, když jsem ji párkrát použil na páteře mezi switchi v práci.

BTW CAT5e a výš je na CAN a RS485 dost luxusní materiál - akorát na delší vzdálenosti by se případně hodil větší průřez žil.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #66 kdy: 15. 01. 2020, 23:06:46 »
V kabelu máte čtyři páry a několik úrovní signálu. V coaxu byste potřeboval mnohem vyšší kmitočet na přenos stejného množství informací.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #67 kdy: 16. 01. 2020, 00:24:02 »
BTW CAT5e a výš je na CAN a RS485 dost luxusní materiál - akorát na delší vzdálenosti by se případně hodil větší průřez žil.

Jo, je to o pohodlí. Než na to mít dedikovanou průmyslovou kabeláž (a s tím související nástroje, dodavatele, ...) tak používáme tohle. Impedance cat5e je sice oficiálně jiná, než např. CAN specifikace (ta vyžaduje 120 Ω, cat5e má 100±15), ale reálně používané transceivery mají širokou toleranci a bez problému to jede.

luvar

  • ***
  • 226
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #68 kdy: 16. 01. 2020, 10:05:39 »
BTW CAT5e a výš je na CAN a RS485 dost luxusní materiál - akorát na delší vzdálenosti by se případně hodil větší průřez žil.

Jo, je to o pohodlí. Než na to mít dedikovanou průmyslovou kabeláž (a s tím související nástroje, dodavatele, ...) tak používáme tohle. Impedance cat5e je sice oficiálně jiná, než např. CAN specifikace (ta vyžaduje 120 Ω, cat5e má 100±15), ale reálně používané transceivery mají širokou toleranci a bez problému to jede.

Dobry den,
vcelku ma zaujima domaca automatizacia a vase skusenosti. Vedeli by ste mi napisat, ako to mate uchopene Vy? (zaujima ma technologia pre regulacnu/automatizacnu cast a aj to ze preco CAN na prenos). Ak mozem poprosit do mojeho smutneho, prazdneho, vlakna sem: https://forum.root.cz/index.php?topic=22376, alebo do nejakej novej temy, ci sukromnej spravy.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #69 kdy: 16. 01. 2020, 11:56:44 »
V coaxu byste potřeboval mnohem vyšší kmitočet na přenos stejného množství informací.

A co je na tom spatne? Pokud je bezny coax schopen prenaset 0-1500Mhz a mit tam (i diky stineni) 16384 QAM tak si spoctete jakeho dosahnete datoveho toku.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #70 kdy: 16. 01. 2020, 12:14:19 »
V coaxu byste potřeboval mnohem vyšší kmitočet na přenos stejného množství informací.

A co je na tom spatne? Pokud je bezny coax schopen prenaset 0-1500Mhz a mit tam (i diky stineni) 16384 QAM tak si spoctete jakeho dosahnete datoveho toku.

Popravdě jsem to myslel spíš tak, že je trochu zbytečné, pokud se bude tahat nový kabel tak jako tak, snažit se převodovat TV+SAT analogově do CAT5/6/7 nebo naopak přenášet Ethernet v dnešní době po koaxu. Prostě ty technologie mají každá nějakou svoji obvyklou nosnou vrstvu a materiálovou skladebnost a snažit se to ohnout přes koleno a poslat po nějakých jiných drátech je sice známka punku, ale mělo by to mít nějaký důvod (např. nemožnost natáhnout "ten správný" kabel).

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #71 kdy: 16. 01. 2020, 13:10:00 »
Popravdě jsem to myslel spíš tak, že je trochu zbytečné, pokud se bude tahat nový kabel tak jako tak, snažit se převodovat TV+SAT analogově do CAT5/6/7 nebo naopak přenášet Ethernet v dnešní době po koaxu.

Každopádně. Já to vyřešil svislými krky z půdy do zásuvky, kam se dá ze žlabu natáhnout potřebný kabel. Krky 40 mm, aby to šlo dobře. Nemá smysl zatahovat do pokoje 4 ethernetové dvojzásuvky a 4 anténní zásuvky, jen aby vše bylo k dispozici všude.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #72 kdy: 21. 01. 2020, 16:51:25 »
Pro novou instalaci bych použil určitě rovnou CAT7, minimálně CAT6e. Dávat tam CAT5e jsou jenom vyhozené peníze.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #73 kdy: 22. 01. 2020, 11:48:49 »
Pro novou instalaci bych použil určitě rovnou CAT7, minimálně CAT6e. Dávat tam CAT5e jsou jenom vyhozené peníze.

To su silne slova. 95% ludi nedokaze vyuzit ani Cat5e kabelaz(nielen teraz ale ani vo vzdialenej buducnosti). Pri vzdialenostiach v domoch/bytoch na tom v pohode bude fungovat 10Gbit(pred nedavnom som robil kabelaz do novostavby a najdlhsi segment nemal ani 20m, umiestnenie racku bolo vopred premyslene) Pouzitie vyssej kabelaze su v ich pripade vyhodene peniaze. Mozes argumentovar, ze pri stavbe domu sa ta cena navyse strati ale naco zbytocne neavysovat naklady. Poznam X pripadov, kde sa nazbieralo viacej takychto "drobnosti" a v sumare to bola pekna suma. Pre istotu lepsiu kabelaz, pre istou viacej zasuviek, svietidiel,...  Velmi vela ludi nema ziadnu kabelaz, funguje na wifi.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #74 kdy: 22. 01. 2020, 19:16:33 »
Velmi vela ludi nema ziadnu kabelaz, funguje na wifi.

V  novostavbe?
No to neni ani argument, ale dobra pi..vina!