Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #15 kdy: 13. 01. 2020, 23:21:23 »
Bootovací USB jsem vytvářel vždy jen tak, že jsem USB klíč naformátoval ve Windows a nakopíroval na něj obsah CD/Image.
Funkční bez problémů.

To me hodne zaujalo. Mohu se zeptat na kolika typech pocitacu a s jakymi systemi je to vyzkouseno? Na vysvetlenou: U nas v se pouzival k bootovani z flashky grub2win a funkcnost byla model od modelu. Na nekterych to nabehlo okamzite bez problemu, na nekterych se boot prerusil a nebehlo to do prikazove radky a na nekterych to ani externi bootovaci disk nenaslo... Nekde pomohlo zakazat uefi boot, nebo secure boot, nekde to nebylo potreba a nekde nepomohla ani svecena.... Proto me Vas zpusob docela sokoval :-D

Není problém s trochou znalostí vyrobit bootovací flasku, která umí startovat instalátor Windows v režimu UEFI i BIOS a dokonce nejen to, vyrábím si flashky, které jsou instalátorem pro Debian 32 a 64 bit a současně pro 64 bit Windows v režimu UEFI i BIOS. Bez problémů.

S tim nepolemizuji. Ja jen tvrdim, ze je problem to uplanit univerzalne na vetsim mnozstvi ruznych modelu pocitacu -  s tim mam bohate zkusenosti. A uz vubec se mi nezda postup 1)sformatuji flash disk, 2)nakopiruji do nej soubory z CD/DVD a mas bootovatelny flash disk, jak tvrdil muj predrecnik. Ale v nejblizsi dobe budu mit prilezitost si to vyzkouset.
« Poslední změna: 13. 01. 2020, 23:24:24 od D.A. Tiger »


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #16 kdy: 13. 01. 2020, 23:55:32 »
Bootovací USB jsem vytvářel vždy jen tak, že jsem USB klíč naformátoval ve Windows a nakopíroval na něj obsah CD/Image.
Funkční bez problémů.

To me hodne zaujalo. Mohu se zeptat na kolika typech pocitacu a s jakymi systemi je to vyzkouseno? Na vysvetlenou: U nas v se pouzival k bootovani z flashky grub2win a funkcnost byla model od modelu. Na nekterych to nabehlo okamzite bez problemu, na nekterych se boot prerusil a nebehlo to do prikazove radky a na nekterych to ani externi bootovaci disk nenaslo... Nekde pomohlo zakazat uefi boot, nebo secure boot, nekde to nebylo potreba a nekde nepomohla ani svecena.... Proto me Vas zpusob docela sokoval :-D

Není problém s trochou znalostí vyrobit bootovací flasku, která umí startovat instalátor Windows v režimu UEFI i BIOS a dokonce nejen to, vyrábím si flashky, které jsou instalátorem pro Debian 32 a 64 bit a současně pro 64 bit Windows v režimu UEFI i BIOS. Bez problémů.

S tim nepolemizuji. Ja jen tvrdim, ze je problem to uplanit univerzalne na vetsim mnozstvi ruznych modelu pocitacu -  s tim mam bohate zkusenosti. A uz vubec se mi nezda postup 1)sformatuji flash disk, 2)nakopiruji do nej soubory z CD/DVD a mas bootovatelny flash disk, jak tvrdil muj predrecnik. Ale v nejblizsi dobe budu mit prilezitost si to vyzkouset.

Platí jen pro UEFI boot flash. Přemýšlel jsem už, že bych to sepsal a vystavil, protože nevěřících už jsem zažil víc a vždy jsem dokázal, že to jde i univerzálně a s více instalátory na jedné flash (Debian a Windows).

Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #17 kdy: 14. 01. 2020, 06:49:20 »
Ja jen tvrdim, ze je problem to uplanit univerzalne na vetsim mnozstvi ruznych modelu pocitacu -  s tim mam bohate zkusenosti. A uz vubec se mi nezda postup 1)sformatuji flash disk, 2)nakopiruji do nej soubory z CD/DVD a mas bootovatelny flash disk, jak tvrdil muj predrecnik.

Máš pravdu, takto jednoduše se skutečně vytvořit bootovací flashka nedá. V tomto případě prostě není k dispozici zavaděč legacy bios/UEFI bios na flashce. Už 10 let nacházím na internetu zmínky o tomto řešení a nikdy nefungovalo(zkoušel jsem to mnohokrát) a nikdo z nich nikdy nevytvořil(nevzmohl) tutorial/postup jak něco takto jednoduše vytvořit. Nakonec jsem skončil u Rufuse. Ten člověk asi netuší pořádně o čem mluví.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #18 kdy: 15. 01. 2020, 00:32:58 »
Ja jen tvrdim, ze je problem to uplanit univerzalne na vetsim mnozstvi ruznych modelu pocitacu -  s tim mam bohate zkusenosti. A uz vubec se mi nezda postup 1)sformatuji flash disk, 2)nakopiruji do nej soubory z CD/DVD a mas bootovatelny flash disk, jak tvrdil muj predrecnik.

Máš pravdu, takto jednoduše se skutečně vytvořit bootovací flashka nedá. V tomto případě prostě není k dispozici zavaděč legacy bios/UEFI bios na flashce. Už 10 let nacházím na internetu zmínky o tomto řešení a nikdy nefungovalo(zkoušel jsem to mnohokrát) a nikdo z nich nikdy nevytvořil(nevzmohl) tutorial/postup jak něco takto jednoduše vytvořit. Nakonec jsem skončil u Rufuse. Ten člověk asi netuší pořádně o čem mluví.

Ten člověk ty flashky běžně vyrábí :). Kontext byl o Windows ISO image zkopírovaný na flashku a o tom, že to pak bootuje (jen a pouze) v UEFI režimu. Pro BIOS boot je třeba ještě pár věcí. Ale OK, sepíšu a uvidíte sami ;-).

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #19 kdy: 15. 01. 2020, 02:39:57 »
[...] Kontext byl o Windows ISO image zkopírovaný na flashku a o tom, že to pak bootuje (jen a pouze) v UEFI režimu. Pro BIOS boot je třeba ještě pár věcí. Ale OK, sepíšu a uvidíte sami ;-).
myslis USBFLash v GPT s BIOS_GRUB, EFI, DATA oddilama, nainstalovenej na ni grub-efi i grub-pc a ISO's pres GRUB2 loop? ;-)
pro Win: chainloader (loop)/efi/microsoft/boot/cdboot.efi


Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #20 kdy: 15. 01. 2020, 03:30:59 »
Ten člověk ty flashky běžně vyrábí :). Kontext byl o Windows ISO image zkopírovaný na flashku a o tom, že to pak bootuje (jen a pouze) v UEFI režimu. Pro BIOS boot je třeba ještě pár věcí. Ale OK, sepíšu a uvidíte sami ;-).

Tebe jsem ani nečetl. Měl jsem na mysli reakci na tento příspěvek :
Citace: Tomas-T  07. 01. 2020, 18:54:16
Bootovací USB jsem vytvářel vždy jen tak, že jsem USB klíč naformátoval ve Windows a nakopíroval na něj obsah CD/Image.
Funkční bez problémů.

Tento postup nikdy nefungoval : ( mimochodem bylo by to super kdyby to šlo takto jednoduše a to nejen Windows instalačka ale třeba freedos apod.. , skutečně bych si to přál aby to takto triviálně šlo)
krok 1) format ve Windows
krok 2) nakopírování obsahu připojeného iso

Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #21 kdy: 15. 01. 2020, 08:39:39 »
Měl jsem na mysli reakci na tento příspěvek :
Citace: Tomas-T  07. 01. 2020, 18:54:16
Bootovací USB jsem vytvářel vždy jen tak, že jsem USB klíč naformátoval ve Windows a nakopíroval na něj obsah CD/Image.
Funkční bez problémů.

Tento postup nikdy nefungoval : ( mimochodem bylo by to super kdyby to šlo takto jednoduše a to nejen Windows instalačka ale třeba freedos apod.. , skutečně bych si to přál aby to takto triviálně šlo)
krok 1) format ve Windows
krok 2) nakopírování obsahu připojeného iso
Pak mám buď doma všechny počítače bez OS, nebo mi to tam nainstalovali nějací trpaslíci.
Netvrdím, že je to obecné univerzální řešení pro všechny, ale Windows 7, Windows 10, Windows Server 2008 a Windows Server 2012 jsem takto určitě instaloval. Jiné OS mám jen jako virtuály instalované z ISO.

Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #22 kdy: 15. 01. 2020, 09:26:55 »
Pak mám buď doma všechny počítače bez OS, nebo mi to tam nainstalovali nějací trpaslíci.
Netvrdím, že je to obecné univerzální řešení pro všechny, ale Windows 7, Windows 10, Windows Server 2008 a Windows Server 2012 jsem takto určitě instaloval. Jiné OS mám jen jako virtuály instalované z ISO.

Víš co ? Tak to zkraťme. Já jsem nevzdělaný blbec a rád se poučím jak dělat bootovací flashky bez nástrojů pouze čistě s OS. Takže hoď sem kvalitní postup vč. např.  videa, printsreenů jak pro 5 nebo 10 leté děcko abych to mohl zreprodukovat. A pokud to bude fungovat tak se ti omluvím. Zní to fér? Pokud ano, můžeš začít. Věřím, tomu že nebudu sám kdo to vyzkouší a určitě pokud to bude fungovat, rozhodně tím nejen mě ale i jiné obohatíš o daný knowledge.

How, domluvil jsem.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #23 kdy: 15. 01. 2020, 12:32:36 »
Pak mám buď doma všechny počítače bez OS, nebo mi to tam nainstalovali nějací trpaslíci.
Netvrdím, že je to obecné univerzální řešení pro všechny, ale Windows 7, Windows 10, Windows Server 2008 a Windows Server 2012 jsem takto určitě instaloval. Jiné OS mám jen jako virtuály instalované z ISO.

Víš co ? Tak to zkraťme. Já jsem nevzdělaný blbec a rád se poučím jak dělat bootovací flashky bez nástrojů pouze čistě s OS. Takže hoď sem kvalitní postup vč. např.  videa, printsreenů jak pro 5 nebo 10 leté děcko abych to mohl zreprodukovat. A pokud to bude fungovat tak se ti omluvím. Zní to fér? Pokud ano, můžeš začít. Věřím, tomu že nebudu sám kdo to vyzkouší a určitě pokud to bude fungovat, rozhodně tím nejen mě ale i jiné obohatíš o daný knowledge.

How, domluvil jsem.

Ale ten postup pro UEFI boot flashku pro Windows ISO vážně funguje. Není to žádná magie. UEFI fw na removable media hledají na FAT32 partici soubor \EFI\boot\bootx64.efi (pro x86-64) nebo \EFI\boot\bootia32.efi (pro x86) a ten načte a spustí. Nic dalšího k tomu není třeba. ISO Windows to splňuje a proto to stačí zkopírovat a flashka proto v UEFI režimu nastartuje. Jediný problém teď je u novějších ISO Windows 10, které mají soubor \sources\install.wim větší než 4GB, takže na FAT32 se nedá nakopírovat. Ale na to jsou nástroje, které ho umí buď rozdělit nebo vyhodit z něj nepotřebnou verzi Windows (Pro vs Home ap.) - viz výše v diskuzi.

PS: Pro zajímavost, pro ARM64 to je \EFI\boot\bootaa64.efi a pro ARM je to \EFI\boot\bootarm.efi.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #24 kdy: 16. 01. 2020, 09:00:36 »
[...] Kontext byl o Windows ISO image zkopírovaný na flashku a o tom, že to pak bootuje (jen a pouze) v UEFI režimu. Pro BIOS boot je třeba ještě pár věcí. Ale OK, sepíšu a uvidíte sami ;-).
myslis USBFLash v GPT s BIOS_GRUB, EFI, DATA oddilama, nainstalovenej na ni grub-efi i grub-pc a ISO's pres GRUB2 loop? ;-)
pro Win: chainloader (loop)/efi/microsoft/boot/cdboot.efi

Možností je více, takže to dělám jinak. Vyrábím si obvykle kombinované flashky, ze kterých nainstaluju Debian v 64 bit i 32 bit verzi či Windows 64 bit a bootuje to v UEFI i BIOS režimu.

Pro čistě Windows instalačku v UEFI i BIOS není nutný GRUB, loop, data oddíly ap. Dá se to přímo. UEFI jede přes \EFI\boot a BIOS normálně přes MBR. Dá se to samozřejmě "vylepšovat" a použít buď grub nebo třeba syslinux nebo taky oba, záleží co se chce a potřebuje docílit. :)

Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #25 kdy: 16. 01. 2020, 10:29:57 »
Pak mám buď doma všechny počítače bez OS, nebo mi to tam nainstalovali nějací trpaslíci.
Netvrdím, že je to obecné univerzální řešení pro všechny, ale Windows 7, Windows 10, Windows Server 2008 a Windows Server 2012 jsem takto určitě instaloval. Jiné OS mám jen jako virtuály instalované z ISO.

Víš co ? Tak to zkraťme. Já jsem nevzdělaný blbec a rád se poučím jak dělat bootovací flashky bez nástrojů pouze čistě s OS. Takže hoď sem kvalitní postup vč. např.  videa, printsreenů jak pro 5 nebo 10 leté děcko abych to mohl zreprodukovat. A pokud to bude fungovat tak se ti omluvím. Zní to fér? Pokud ano, můžeš začít. Věřím, tomu že nebudu sám kdo to vyzkouší a určitě pokud to bude fungovat, rozhodně tím nejen mě ale i jiné obohatíš o daný knowledge.

Proč by tady někdo měl pálit svůj čas vytvářením videí čí „printscreenů“ (co to jako je? To jako že má vyrvat tuhle klávesu z klávesnice a poslat ti ji poštou?), pokud tobě něco nefunguje, přijď s dotazem a popisem, kde ti to nefunguje.

Protože celé bootování UEFI z vyměnitelných médií spočívá v tom, že se ve FAT oddílu najde správný soubor, ten se nahraje do paměti a spustí. Není tam žádná magie s obsahem nultého sektoru či aktivním oddílem, takže není potřeba žádný speciální nástroj. Kromě Windows takhle nastartuje i většina moderních distribucí Linuxu (pozná se podle přítomnosti adresáře efi v kořeni instalačního média), kde opět není potřeba binárně kopírovat hybridní ISO obraz na zařízení flashky, ale stačí obyčejně překopírovat soubory. Vlastně je to i v jistém smyslu bezpečnější, protože nehrozí riziko, že nastartuješ omylem v legacy módu.

mimochodem bylo by to super kdyby to šlo takto jednoduše a to nejen Windows instalačka ale třeba freedos apod.. , skutečně bych si to přál aby to takto triviálně šlo
FreeDOS assumes a BIOS, and does not work with UEFI. Takže ten ti skutečně takhle nenastartuje.

Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #26 kdy: 18. 01. 2020, 16:12:44 »
Ta se mi to podarilo, diky moc.

Pomoci WoeUSB jsem si udelal v ubuntu instalacni USB klic s Win7. Pri zvoleni formatu na USB klici FAT32 i NTFS mi to nakonci hazelo chybu, ale minimalne s NTFS instalacka fungovala. Win7 mi dal na vyber na jakou partition to chci hodit, takze jsem nemusel odrovnava velkou partition s Ubuntu.

Jenze mi to odrovnalo grub, tak jsem si musel vytvorit instalacni USB klic s Ubuntu ve Windows7, pouzil jsem tradicne Rufus Portable verzi, ten je na to ve Widlich asi nejlepsi. Grub se mi nepodarilo obnovit z live CD a tak jsem musel Ubuntu preinstalovet.

Win7 Home Basic mel pomerne nizke rozliseni obrazovky, max. tam buzu dat 1280x960, Notebook ma urcite rozliseni vyssi. Nikde se mi tam nepodarilo najit, kde vypnout-zapnout Wifi pro stahnuti Ubuntu a musel jsem to stahnou odjinud, mozna to Home Basic ani nema. A to rozliseni je taky divny. Ale to nevadi, stejne potrebuji jen aby mi tam bezel Office (Excell) 2003, ICE panorama a XnView a 7zip, ktery jde i v Linuxu. Pokud programy pobezi dobre, rozliseni mensi nevadi. A k internetu s Win7 ani nepotrebuju.

Ubuntu 16.04 jsem zvolil jako nove misto 18.04, v jinem vlakne jsem popisoval trable s novymi verzemi Ubuntu. jeste ma repozitare narozdil od 17.10, protoze je LTS. Vsechny potrebne programy tam jsou. Uvidim, jak pujde vetsi zatez procesoru a pod. Pak dam report. Ubuntu 16.04 ma jinou grafiku - krizek na okne vlevo misto v pravo, spoustec programu nahore misto dole a u Krusader ikony soubou slozek pruhledne, ne modre, jako u jinych verzi Ubuntu. Terminal mi tam blbnul, pri oznacovani textu mysi mi to hazelo ruze znaky a nefungovalo to, pak to ale se samo urovnalo po par hodinach.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #27 kdy: 18. 01. 2020, 23:37:16 »
Ubuntu 16.04 je sice LTS, ale od Duben 2019 je NEPODPOROVANE, NEvychazeji ZADNE bezpecnostni ci normalni aktualizace, repositare brzy prejdou do archive (kde jsou jiste i 17.10)

V Ubuntu nema jinou "grafiku", ale ma uplne jine DesktopProstredi, ma Unity misto ktereho v novejsi verzich je Gnome(3)-Shell "naskinovane/nerozsirovane" aby vypadalo jako puvodni (vyvijene Canonicalem) Unity...
(pokud nekdo chce muze si ale nainstalovat/prepnout_na_nej/pouzivat Unity i v 18.04)

chapu ze kdyz ti novejsi *buntu/jadro/ci_co pri zatezi CPU crashne, ze je to opruz a radeji das nepodporovanou/nezaplatovanou verzi, ale spis by to opravdu chtelo zjisti/vyresit proc se to deje a pouzivat podporovane vydani...

btw: grub z liveusb sel 100% opravit, stacilo pripojit disk a do nej potrebne a v chroot grub preinstalovat (presnej postup nepisu protoze uz to nevyuzijes, ale jiste si to delal spatne, je pravda ze by bylo vice user-friendly aby oprava Grubu na disku sla z Live snadneji (pres GUI nastroj na par kliknuti, nebo aspon script co udela komplet pripojeni a chroot (bud jen pro klasicke/bezne rozdeleni disku nebo s nejakou "AI" a doplnujicima dotazama), ani jedno by nebylo tak tezke, koneckoncu neco takove dela 3rd Boot-Repair-Disk na kterej odkazuji i Ubuntu Wiki: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair ale lepsi by bylo mit to primo na LiveISO distrra)

Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #28 kdy: 20. 01. 2020, 14:01:52 »

Pamatuji si, ze jsem pro bezproblemovy dual-boot instaloval EasyBCD ve Windows a vsechno fungovalo pekne. Pro cloveka co to nechce moc resit myslim idealni reseni.

Jinak, taky doporucuji problemy resit misto strkani hlavy do pisku. Vyzkousej si novou konfiguraci ve virtualu.

Ubuntu 16.04 je sice LTS, ale od Duben 2019 je NEPODPOROVANE, NEvychazeji ZADNE bezpecnostni ci normalni aktualizace, repositare brzy prejdou do archive (kde jsou jiste i 17.10)

Jsi si jisty s tim dubnem 2019?

https://ubuntu.com/about/release-cycle

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vytvoření instalačního USB klíče s Windows 7
« Odpověď #29 kdy: 20. 01. 2020, 16:43:31 »
Ubuntu 16.04 je sice LTS, ale od Duben 2019 je NEPODPOROVANE, NEvychazeji ZADNE bezpecnostni ci normalni aktualizace, repositare brzy prejdou do archive (kde jsou jiste i 17.10)

Jsi si jisty s tim dubnem 2019?

https://ubuntu.com/about/release-cycle
diky, jasne ze 2021, nevim proc sem si to spojil s 14.04 :-)