Wifi adhoc - topologie , možná komunikace "nepřímo viditelných"

Zajímalo by mě jak, řeší sítě ad-hoc komunikaci uzlů, kteří na sebe navzájem nevidí. Například jsou vedle sebe 3 místnosti, v nich uzly A,B,C.  A a C spolu nemohou komunikovat, neboť to je přes 2 zdi. Je možné, aby A a C mohly spolu komunikovat přes prostředníka B ?

Samozřejmě na úrovni wi-fi, zatím o protokolu IP vůbec nebyla řeč.

Pokud ne, existuje něco typu ad-hoc, kde to půjde, ale bez centrálních prvků (AP, repeatery), tedy že samy uzly se postarají o doručení paketu?


robac

  • ***
  • 202
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wifi adhoc - topologie , možná komunikace "nepřímo viditelných"
« Odpověď #1 kdy: 06. 01. 2020, 16:59:30 »
Nerozumíme řeči Vašeho kmene,,,
Co je uzel? Sitovy prvek? Klient?
A když nejde o IP komunikaci, tak o jakou by melo jít?

Re:Wifi adhoc - topologie , možná komunikace "nepřímo viditelných"
« Odpověď #2 kdy: 06. 01. 2020, 17:14:26 »
Ano, uzel je síťový prvek. Pro pochopení například notebooky s wifi kartou. Chtěl jsem zdůraznit, že zde nejsou žádné centrální prvky.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ad_hoc#Počítačové_technologie
Citace
V počítačové mluvě nejčastěji označuje dočasné síťové spojení mezi dvěma rovnocennými prvky, např. dva laptopy spojené pomocí Wi-Fi bez přístupového bodu (AP). V principu pak celá síť funguje tak, že první spuštěný klient tvoří jakýsi imaginární access point, který pak řídí další komunikaci ostatních klientů. Ti však komunikují bez tohoto „hlavního“ počítače. Pokud hlavní klient vypadne, síť se na malý okamžik rozpadne, než se funkce access pointu ujme jiný klient (většinou zcela náhodně). Většinou psáno s pomlčkou jako Ad-hoc.

Především jsem netvrdil, že nejde o IP komunikaci, ale o to,  že propojení se nekoná na úrovni IP protokolu (síťová vrstva). Tedy že samotná linková vrstva  zařídí (802.11 LLC), aby   A–C mohly komunikovat (a nikoli, že B pomocí síťového stacku běžícím v operačním systému dle hodnot IP SRC a IP DST pozná, že má paket forwardnout C-čku, resp zduplikovat* přes to samé síťové rozhraní, přes které ho přijal od A, )
* zduplikovat na IP síťové vrstvě,  ale na linkové by byl obsah paketu pochopitelně jiný
« Poslední změna: 06. 01. 2020, 17:18:51 od Pivotal »

Re:Wifi adhoc - topologie , možná komunikace "nepřímo viditelných"
« Odpověď #3 kdy: 06. 01. 2020, 17:26:03 »

Viz 802.11 frame types : Dle ToDS, FromDS pakety mají  pole pro 3 až 4 ~"MAC" adresy (Receiver, Transmitter, Destination, Source , pseudo : BSSID', Station') 

Když na sebe vidí A-B, tak obojí je False(0) (dest=rec, source=trans, třetí je BSSID). NIcméně existuje i režim WDS(mesh,bridge), kdy je obojí True a jsou tam různé všechny 4 adresy (první 4). Jenže jak asi ví i laik, tak WDS používá aktivní prvky a mě zajímá, zda tohle bude fungovat i pro AD-HOC.

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wifi adhoc - topologie , možná komunikace "nepřímo viditelných"
« Odpověď #4 kdy: 06. 01. 2020, 18:34:16 »
Jak funguje mesh síť můžete kouknout u OLPC, které mesh umí: http://wiki.laptop.org/go/Mesh_Network_Details


M_D

  • ****
  • 333
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wifi adhoc - topologie , možná komunikace "nepřímo viditelných"
« Odpověď #5 kdy: 06. 01. 2020, 20:07:20 »
Pokud jde o ad-hoc wifi síť dle 802.11, tak se komunikující uzly musí vidět přímo. A navíc bude komunikace často sražena jen na 11 Mbps rychlost, protože ten standard dovoluje jen WEP šifrování a pro něj je normové omezení max na 11 Mbps. Pokud jde o ad-hoc síť podle standardu WiFi Direct, tak bod rychlosti a šifrování padá, ale občas zařízení různých výrobců má problém se domluvit vzájemně.
Jestli-že je nutno, aby se dalo komunikovat "i za roh", tak musí být použito nějaké rozšíření o dynamickou mesh technologii, kterou musí všechny uzly v síti podporovat (jak je ten o kousek výše zmíněný příklad u OLPC notebooků), aby dokázaly fungovat jako repeatery. Takž eje třeba si prostudova tdokumentaci danývh zařízení, zda něco takového podporují, klasické 802.11 ad-hoc a i novější wifi direct nikoliv.