Jak správně googlit problém?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #15 kdy: 15. 01. 2020, 18:33:54 »
To s tymi uvodzovkami aj funguje?
Niekedy davno to fungovalo a pouzival som to ak som hladal konretny retazec slov. Uz dlhsi cas (roky) to nepouzivam, lebo som si vsimol, ze to nefunguje.
ano funguje....
# hledat primo frazi
"tohle presne najit"

# i pro specifikaci co musi byt ve vysledku obsazeno
"tohlemusi" tohlenemusi

nepozoroval sem kdy/proc, ale obcas i u vysledku je zobrazeno ze to nejake slovo neobsahuje, u nej je odkaz "musi obahovat" a po tuknuti se to slovo v dotazu da do uvozovek samo, takze je to opravdu podporovane a oficialni :-)


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #16 kdy: 15. 01. 2020, 19:16:10 »
jeste mne treba napada kdyz nechci cist rozsahle man stranky pro jednotlive konzolove linux commands, ale spis se inspirovat podle nekoho dle jeho kazdodenni praxe na konkretnim prikladu jak resit nejaky nejcastejsi konkretni problem z praxe (napada mne treba awk, sed, vytvoreni vlastni unity (targetu?) pro systemd apod.) jak se ptat googlu ..? plati co uz bylo receno, proste co nejpresneji klicova slova k danemu problemu nebo mate nejakou mnemotechnickou pomucku resp. jiny zpusob jak se ptat googlu ?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #17 kdy: 15. 01. 2020, 19:37:14 »
u sedu koukam rovnou sem: http://sed.sourceforge.net/sed1line_cz.html
(resp. pamatuju si ze to pres google najdu: sed jednoradkove)

pokud hledas navod, muzes pridat: "howto"
pokud priklady prdat: "example"
pokud NEchces aby vysledek obsahoval nejakeslovo pridas: -nejakeslovo

jinak i v man lze hledat, klavesa "/" je hledani, "n" je dalsi vysledek, "N" je predchozi vysledek, obcas jsou dole v man i example

Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #18 kdy: 15. 01. 2020, 23:31:33 »
co nejjednodussi obsah smb.conf, zkratka vsichni muzou vsechno, zabezpeceni nula
Už jsem off topic, ale poňoukl jste mě: nedávno jsem řešil přesně opačný problém. Na nějaké konkrétní distribuční verzi Samby jsem se snažil zprovoznit základní zabezpečení (bez windowsí domény / AD). Kdosi chtěl adresář na sambím sharu, kam smí jenom on i zapisovat, ostatní užovky jenom číst. A všude kolem aby směli všichni i zapisovat. Tak jsem zkusil nejdřív Windows ACL a vůbec jsem se nechytil. Pak jsem zkusil linuxové xACL a to šlo dost dobře, přestože mi ta logika jak se to resolvuje a kopíruje přišla místy bizardní (přinejmenším téměř nedokumentovaná) - ale došel jsem nakonec k tomu, že ani xACL mi nevyhovuje, protože při přesunu souboru či adresáře v rámci svazku si ta přesouvaná věc ponechá svoje dosavadní práva, místo aby je zdědila od nadřízené adresářové větve. Ono to pozorované chování je v souladu se standardem a tušímže windowsí ACL se tak taky chovají (i nativně pod Windows na lokálním disku). Po pár hodinách strávených studiem a experimenty jsem skončil u sambího "share-level security mode". Prostě seznam skupin a uživatelů a co kdo smí, platné na celý svazek. A rozdělil jsem to do dvou SMB sharů, v rámci serveru interně na společném svazku (blokovém zařízení). "Just works" - akorát se na to autoři Samby mračí, že je to zpozdilé, zastaralé a už to asi mělo dávno umřít, akorát to má tuhej kořen... bodejť ne. Asi to bude chtít osikovej kolík a pořádnou palici.

m-a

Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #19 kdy: 15. 01. 2020, 23:49:40 »
To s tymi uvodzovkami aj funguje?
Niekedy davno to fungovalo a pouzival som to ak som hladal konretny retazec slov. Uz dlhsi cas (roky) to nepouzivam, lebo som si vsimol, ze to nefunguje.

https://support.google.com/websearch/answer/2466433?hl=en