Optická síť při přípojce k novostavbě

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Optická síť při přípojce k novostavbě
« kdy: 08. 12. 2019, 22:51:36 »
Dobry den,
rad by som sa spytal na nejake skusenosti odbornikov, ci amaterov, z oblasti optickych sieti.

Moj stav:
taham cca 140 metrov inzinierskych sieti od hlavnej ulice k domu, kde bude elektrika, voda, kanalizacia. Rad by som tam hodil aj optiku pre mozne buduce pripojenie do Internet-u a nejake signalne vodice pre zapojenie veci ako domovy vratnik, ci podobne. Moj dom je vpodstate na byvalej zahrade rodinneho domu a nebude tam sam, ale este so susedom, ktory tiez teraz taha siete (v jednom vykope sme sa zhodli :)

Moje otazky:
1. staci zakopat jednu vodovodnu trubku a optiku riesit, az ked operator dotiahne optiku na hlavnu cestu? (staci vyustit tu trubku v skatuli s meracom elektriny?)
2. Bude potrebne nejako zafukovat samotny optokabel, alebo to tam pojde natlacit, ci potiahnut vysavacom? (naivita nepozna hranic :D )
3. Ma zmysel pokusat sa o metalicke spojenie (norma spomina tusim 100 metrov a prax zhruba tiez)? Porochovost nejakeho aktivneho prvku v strede cesty sa mi zda ako zly napad.
4. Ma zmysel nejaky branovy interkom riesit cez raspberry a kopec investovaneho casu, alebo existuju nejake vhodne (idealne opensource) riesenia? Idealne, aby aj sused mohol vyuzivat ten isty HW.
5. odporucania na aktivne prvky k optickej sieti?

Moja predstava:
Natiahnem vodovodnu trubku a do nej dostanem nejako nejaky optokabel. Nejako nan dostanem koncovky (nacvakavacie pigraily?). Nasledne medzi novostavbou a elektrickym meracom na ulici, budem mat nejaku intranetovu siet (kludne staci 100mbit). Tam by sa uz dalo pripojit raspberry (moze pozerat i na merak elektriny), ktore by malo pripadne i kameru a nejake tlacidla, ci relatka na ovladanie brany. V pripade, ze nejaky operator dotiahne na ulicu optiku, tak mam dve moznosti. Bud sa prepoji cez nejake nevyuzite vlakno v natiahnutom kabli rovno na novostavbu, kam pojde prevodnik z optiky na metaliku (modem?), alebo dane zariadenie skonci na ulici pri elektromere a zapojim ho do intranet-u vedla raspberry.

Poprosim konstruktivne odpovede, ci vyvedenie ma z omylov. Bud vo forme "vasa predstava", alebo odpovede na jednotlive, ocislovane, otazky.

Dakujem.
« Poslední změna: 08. 12. 2019, 23:06:26 od Petr Krčmář »


Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #1 kdy: 09. 12. 2019, 07:18:05 »
Naprostý souhlas s tím, že je potřeba především natáhnout trubku. Nebo klidně trubek několik. Zdaleka nejvíc peněz a opruzu totiž stojí ten výkop, trubky jsou levné. Natáhněte si se sousedem klidně každý dvě trubky.

Druhá část otázky je, jakou trubku.
Vodovodní trubkou může v případě  potřeby téct i voda (nejlépe pokud v ní nejsou zároveň kabely), elektro chráničky jsou jmenovitě určeny jenom pro elektro.
Pokud mohu soudit, vodovodní PE trubka není nutně levnější, než elektro chráničky ať už zvenčí hladké nebo korugované. Dvouplášťová korugovaná chránička je zevnitř hladká (nebo téměř). Asi by se dala vymejšlet i nějaká trubka s ultra-hladkou vnitřní výstelkou s nízkým třením, ale...
Osobně bych šilhal nejspíš po Kopodur 63 (minimálně Kopodur50) = dostatečný průřez. Oblouky na koncích vyřešit
Kopoflexem (ano znamená to použít dvě spojky). Mám natažených venku v drážce asi 12 m kopoflexu a zatáhnout 4x4mm kabel do elektro kiosku byla velká pohoda - prostě jsem ho prostrčil.

Tzn. položit především trubku/trubky a do toho pak skoro holýma rukama už natáhnete cokoli: nějakou silovinu pro napájení vrátného, pohromadě s komunikačními kabely. Ohledně komunikace: asi blbost zkoušet metalický ethernet, když tam můžete v dnešní době natáhnout optiku. Na navaření konců někoho seženete, dneska už to není úplně exkluzivní záležitost.

Zrovna tohle léto jsem si hrál s vodovodní trubkou, HDPE40 na nízký tlak. Těch 50 metrů co mám, ufouknul jsem bez problému pusou, takže si myslím, že na 150 m by si vysavač poradil. Uvázat na vlasec nějaký chomáč nebo špunt, za vlasec zapřáhnout silnější lanko, pak protáhnout kabel...

Ohledně aktivních prvků: řešte to podle toho, co je Vašemu srdci nejbližší :-) Odhadem existují hotové levné systémy elektronického vrátného a nemá cenu to bastlit, ale pokud je cílem si pohrát, tak samozřejmě není o čem. Důležité je, že jednou položená trubka Vám dává v tomto svobodu.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #2 kdy: 09. 12. 2019, 07:30:36 »
nebo si do trubky pred zasypanim jeste vlozit vlasce na pozdejsi protahovani.

Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #3 kdy: 09. 12. 2019, 09:05:51 »
Já bych dokonce řekl, že Kopoflex (husí krk dodávaný v návinu) má strunu z výroby uvnitř.

A sekl jsem se v jedné věci: korugovaný Kopodur se zřejmě dodává v "tyčích", nikoli v návinu - takže na 140m by spojek bylo hafo. Potenciální hrany a netěsnosti ve spojkách ve mně vlny optimismu nevyvolávají. Takže buď Kopoflex po celé délce, nebo klasickou hladkou trubku/chráničku.

Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #4 kdy: 09. 12. 2019, 09:11:34 »
BTW Kopoflex/Kopodur nemá moc vysokou odolnost vůči tlaku. Tzn. na těch 140 m pokud chcete počítat se zafukováním kompresorem, volte radši hladkou trubku se silnější stěnou.


luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #5 kdy: 09. 12. 2019, 10:39:34 »
Dakujem za info ohladne mechanickej casti. Vidim to na navijany kopflex, alebo vodovodnu trubku... I ked ono tie oranzove trubky co zakopavaju v mestach na optiku tiez nebudu extra drahe asi (nieco ako https://www.alibaba.com/product-detail/hdpe-pipe-for-fiber-optic-cable_60677443477.html). Ma to nejake rozdiely okrem "fiber optics" v nazve?

Ak ma niekto skusenosti k tej optickej (aktivne prvky), uvitam. Kludne priamo vyrobcov, ci modely a nejake info z rozchodenia (je to pre mna ciastocne ako magia, ktora bola okolo wifi, ked to nastupovalo a clovek netusil, ze ked si taku drahu srandu kupi, ci to vobec pojde a ako sa to ozivi/naparuje/spoji :D ).

Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #6 kdy: 09. 12. 2019, 11:09:00 »
Dakujem za info ohladne mechanickej casti. Vidim to na navijany kopflex, alebo vodovodnu trubku

Za me urcite spise vodovodni trubku.

Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #7 kdy: 09. 12. 2019, 12:41:13 »
Optika by měla být jednodušší na zprovoznění z hlediska konfigurace, než wifi.
Je to mnohem menší magie a mnohem determinističtější výsledek.
Ptát se na konkrétní značky je poněkud bezpředmětné - optiku "umí" prakticky všichni stejně.

Dají se koupit levné media-konvertory, levné switche s SFP slotem, levné SFP transceivery. Kolik ethernetů potřebujete pro elektronického vrátného? Pokud jeden, stačí tam media-konvertor. Kolik ethernetů potřebujete uvnitř domku? Managed switche, včetně nejlevnějších "websmart", mívají 1-2-4 SFP "uplinky" které lze k tomuto použít. Je to stavebnice a je na Vás, co vlastně potřebujete a jak to poskládáte.

Možné zádrhele, na které dát bacha:

Značkové switche mívají SFP transceivery "kódované" - a čínské "alternativní kódované" transceivery mají někdy tak domršenou SPD EEPROM, že de facto není kompatibilní se zbytkem trhu (není "MSA-compliant"). Čili nekupovat "kódované" čínské transceivery do neznačkových switchů. Kupodivu dovozci levných čínských transceiverů málokdy inzerují normální SFPčko se zdravou EEPROMkou jako "MSA-compliant". Přesto odhadem když vidím, že je něco D-link Compliant, tak to může být prakticky dost univerzální, protože switche D-Link mi jinak berou transceivery úplně všecky co najdu po kapsách. Ještě jinak: jste-li na pochybách ohledně kompatibility SFP vs. switch, zvedněte telefon a obraťte se na e-shop, který SFPčka dováží.

Na krátkou vzdálenost (určitě do 500 m na gigabitu) stačí multimode optika. Na vzdálenosti nad 2 km určitě single-mode. Transceivery na multimode jsou levnější, a na takové to domácí žvýkání není co řešit se singlemódem. Na kompatibilitu single vs. multi moc nevsázejte (a nejde jen o vlnovou délku). Tzn. myslím že chcete všechno kolem optiky na multimode.

V rámci multimódu je k vidění dost často gigabit na vlnové délce 820-850 nm nebo stovka na vlnové délce 1310 nm. Ale jsou i transceivery, které se tohoto stereotypu nedrží. Čili až budete vybírat, dejte pozor, ať Vám sedí na obou koncích proti sobě rychlosti a vlnové délky. Levné SERDESové optické transceivery jsou stavěné na pevnou rychlost, čili buď giga nebo stovka, žádná auto-dohoda - pokud byste připojil proti sobě stovku a giga, tak si nepopovídají.
Speciality jako BiDi nebo WDM jsou dražší, o ty nejspíš nezakopnete. Stejně tak třeba SGMII.

Ethernet na optice, jak giga tak stovka, je standardizovaný (framing, vysílací úrovně, popř. handshake) = giga proti gigu by mělo fungovat, stejně tak stovka proti stovce, nezávisle na výrobci switche a transceiveru na obou koncích. Nepotřebujete shodný transceiver na obou koncích. Budou proti sobě fungovat SFP proti mediakonvertoru nebo proti switchi s pevným transceiverem. Neměl by na to mít vliv mechanický typ optických konektorů: SFP transceivery mají malý duplexní LC, starší/levnější/zabudované transceivery mívají větší duplexní SC konektor - co si zredukujete optickým patchcordem, to by mělo fungovat.

Některé SFP transceivery mají DDM (diagnostiku přes I2C/SPD sběrnici) - což ale levné switche nevyužijí. Stejně je to užitečné spíš na dálkových trasách = na singlemódu... S touhle fičurkou Vám switch sdělí vysílanou a přijímanou úroveň a třeba taky teplotu transceiveru.

BTW pokud byste se pídil, "kdo navaří optiku", možná byste měl prozradit, odkud jste...

Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #8 kdy: 09. 12. 2019, 12:53:47 »
BTW kde tu rouru koupit: jak na vodovodní HDPE trubky tak na elektro chráničky jsou ve větších městech speciálky. Elektro věci Elfetex, Jakub, KV-Elektro, plus spousta dalších, jsou i dost velké a specializované e-shopy. Podobně na vodoinstalační věci bývá poblíž speciálka někde na ulici. 140m roury okolo DN40 je už docela velké klubko, než abyste si ho nechal poslat z e-shopu (potenciálně drahá doprava). Kromě toho podle mých zkušeností, e-shopové ceny bývají mírně nadnesené, realita na ulici může být překvapivě levnější, zejména pokud s obchodníkem prohodíte pár přívětivých slov, a to množství taky není úplně nezajímavé (zejm. pokud těch trubek plánujete položit víc). Nebo pokud máte kamoša se zákaznickou registrací v elektro velkoobchodě, a nechá vám ten matroš s nulovou marží, je to taky cenově příjemnější.

Ani bych se nedivil, pokud by tvrdé elektro HDPE chráničky pro zakopání do země byly levnější než černá HDPE trubka vodovodní, protože na tu jsou hygienické nároky (nevím jak tlakové). Pokud vodovodní, tak nejlevněji vycházejí varianty na studenou vodu a nízký tlak - ale nebral bych úplně nejlevnější LDPE, protože má zbytečně tlustou stěnu (= menší světlost). Ostatně obchodníci mívají běžně jako nejnižší variantu HDPE 80 nebo HDPE 100 (týká se materiálu). Ta černá trubka bude mít taky o něco lepší UV-stabilitu než barevné telekomunikační chráničky, ale pokud bude po celé délce schovaná před slunečním světlem, tak je to asi jedno.
« Poslední změna: 09. 12. 2019, 12:56:41 od František Ryšánek »

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #9 kdy: 09. 12. 2019, 13:07:38 »
.....

Dakujem velmi pekne za obsiahlu odpoved plnu informacii. Znacne ulahcilo orientovanie v problematike.

BTW pokud byste se pídil, "kdo navaří optiku", možná byste měl prozradit, odkud jste...

Pezinok (asi 130 km od Brna)...

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #10 kdy: 09. 12. 2019, 15:43:55 »
Vzal bych normální korugovanou dvouplášťovou ohebnou chráničku. Třeba byl už zmíněn Kopoflex 40/32 nebo 50/41. Normálně se to pro malooděratele prodává v 50 m balících, takže 3 ks a máš i malou rezervu. Tohle možná seženeš někde v okolí v elektro velkoobchodu nebo něco podobného. Mívá to v sobě už i připravené protahovací lanko. Určitě variantu pro přímé položení do země bez pískování, garantovaná odolnost přímého zalití betonem se hodí, že to natáhneš (v místě průchodu do baráku se dává ještě těsnící věnec) a zazdíš, zasypeš. Bávají i varianty s UV odolností, ale když to bude v zemi/zdi, tak nepotřebuješ.
Určitě dodržet odstup od elekro/vody/plynu v tom výkopu. Pokud to nacpeš na sebe a jednou budeš muset kopat pro opravu voda/elektro, tak budeš mít problém.

Jednoznačně ukončit na obou koncích v neutrálním místě. Ve sloupku na kraji pozemku udělat ukončení do samostanté komory a ne do komory, kde bude elektroměr nebo plynoměr, to by ti nemuselo projít. Takže samostantou komoru, tam můžeš i mít nějaký paznecht na toho vrátného, počítání impulzů elektroměru/plynoměru a k těm přivést jen čidlo. To stejné platí na straně u baráku. Chce končit v neutrálním prostoru, kam budeš mít přístup ty i soused bez vázání se na sebe. Pokud je to barák, kde máte společnou chodbu, tak někde v ní, pokud samostatné dvojdomek bez společné části, tak raději před domem zemní komoru, v ní rozdvojit a poslat kousek samostatně (pokud nebudeš chtít tahat rovnou dvě trukby od hranice pozemku). Teď jste kamarádi, až si za 5 let půjdete do vlasů a posílat cvičené krysy na překousání drátů souseda, tak toto řešení oceníš. :-)

Co se využití pro připojení Internetu, až tam operátor dokope, tak trubku ocení, ale tvoje vlákna bude ignorovat. Pravděpodbně ti k pozemku přijde zemní mikrotribičkou 7/4 mm, tu ti zatáhne do tvé trubky, tou projde až do domu, kde ji zakončí a do ni zafoukne celé svoje vlákno. Případně to stejné i pro souseda nebo to rozdvojí někde, to záleží na vzájemné poloze. Takže v tom domečku počítat, že když do něj přijde tou mikrotrubičkou, tak potřebuješ cca 10 cm poloměr na vytočení se do tvé trubky. Klidně můžeš mít i kus trubky připraven už k zemi směrem ven a zaslepenu, kam to pak zatáhne, ať ti nemusí ten domeček drážkovat atd.. Nekončil bych linku v tom doměčku, přeci jen tam nebudou životní podmínky pro nějaký indoor GPON router, raději pasivně optikou až do domu.

A optiku pro sebe můžeš řešit stejně. Pokud nemáš v okolí vařiče, tak se dá objednat někde už nakonektorované osmivlákno kabel 150 metrů, přímo už v mikrotrubičce a to celé tou trubkou protáhneš i s konektory, když to bude jako první. Už bych asi šel jen do optiky 1 Gbps. Přeci jen 100 Mbps prvky v SOHO už pomalu mizí. Pokud nechceš kupit za sebe switch a převodníky zvlášť.

K výrobě vlastního interkomu a spol. Je to pěkné hraní, ale zvaž, že to bude mít kdo opravit, protože to chcípne přesně ve chvíli, kdy vystoupíš na služebce na druhém konci Země z letadla a žena na tebe bude do mobilu prskat, co s tím. Pokud není po ruce znalý šikula, tak normální majoritní hotovka je něco, co dokáže případně opravit/vyměnit i místní elektrošmudla.

Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #11 kdy: 09. 12. 2019, 15:51:47 »
Pezinok (asi 130 km od Brna)...

Jejda... krásné místo, asi dvakrát jsem jel kolem,
ale firmu s optickou svářečkou poblíž opravdu neporadím :-)

Leda strejda Google jestli by nevěděl...

Myslím že z Bratislavy je to k Vám blíž = pokud byste někomu zaplatil cestovné.
Jinak bych doporučil se poptat, jestli někdo tahá po vsi / po sídlištích na předměstí Blavy optiku vlastními silami. Tihle lidi uživí vlastní svářečku (a někdy i bagr/drážkovačku). Často se jedná původně o místní wifináře, kteří chtějí trochu dál "rozvíjet řemeslo".

Nechci seriózně navrhovat, že kdybyste nechal konektory navařit předem, a pořádně je zabalil, tak by to šlo trubkou protáhnout včetně duplexního LC... nemám zkušenosti.

Jo a co jsem tak pozoroval, mají optici ve zvyku střihnout kabel o pár metrů delší, jako rezervu. Pro strejčka příhodu. Těch pár metrů se na jednom konci stočí a zakrytuje. Pár metrů navíc je menší problém, než koupit kabel o 20 cm kratší.
« Poslední změna: 09. 12. 2019, 15:59:01 od František Ryšánek »

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #12 kdy: 09. 12. 2019, 16:04:51 »
Co se využití pro připojení Internetu, až tam operátor dokope, tak trubku ocení, ale tvoje vlákna bude ignorovat. Pravděpodbně ti k pozemku přijde zemní mikrotribičkou 7/4 mm, tu ti zatáhne do tvé trubky, tou projde až do domu, kde ji zakončí a do ni zafoukne celé svoje vlákno. Případně to stejné i pro souseda nebo to rozdvojí někde, to záleží na vzájemné poloze. Takže v tom domečku počítat, že když do něj přijde tou mikrotrubičkou, tak potřebuješ cca 10 cm poloměr na vytočení se do tvé trubky. Klidně můžeš mít i kus trubky připraven už k zemi směrem ven a zaslepenu, kam to pak zatáhne, ať ti nemusí ten domeček drážkovat atd.. Nekončil bych linku v tom doměčku, přeci jen tam nebudou životní podmínky pro nějaký indoor GPON router, raději pasivně optikou až do domu.

Ok, beriem. Otazka potom znie, ci mam nechat jednu prazdnu trubku pre buduci Internet, alebo by som mohol v nejakej chranicke mat svoje signalne vedenia, pripadne svoj opticky Intranet a jednu prazdnu mikrotrubicku? Tu mikrotrubicku si predstavujem, ze by som tam zatiahol naraz aj s ostatnymi vecami naraz, kludne v rozvinutej hadici vedla samotneho vykopu.

Co sa tyka ukoncenia, tak na ulici to bude v neutralnom bode, samostatna skrinka (oddelenie), hned vedla elektromeru a oddelenia pre pripadnu podruznu elektroniku. Na strane domu, pojdeme asi dve zvlast vedenia do samostatnych domov (dva rodinne dome na susednych pozemkoch so spolocnou pristupovou cestou, pod ktorou bude vsetko toto zakopane.

creatura

Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #13 kdy: 09. 12. 2019, 16:34:16 »
... Osobně bych šilhal nejspíš po Kopodur 63 (minimálně Kopodur50) = dostatečný průřez. Oblouky na koncích vyřešit
Kopoflexem (ano znamená to použít dvě spojky). Mám natažených venku v drážce asi 12 m kopoflexu a zatáhnout 4x4mm kabel do elektro kiosku byla velká pohoda - prostě jsem ho prostrčil ...
Já bych použil nějako tvrdou zemní chráničku možná vodovodní trubku) a do ní bych strčil dvě slabé chráničky na optiku (možná mikrotrubičky). K tomu bych strčil 3x1,5 na elektriku a bylo by to. Až přijde na optiku tak to tam necháš zafouknout profesionálně ... .

Re:Optická síť při přípojce k novostavbě
« Odpověď #14 kdy: 09. 12. 2019, 16:41:34 »
Pozor na minimální poloměr při ohýbání optického vlákna. Optika není Cu. Není možné dát na trubku koleno ohnout jí do pravého úhlu.