Domácí NAS na HP MicroServer Gen8

Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« kdy: 05. 12. 2019, 00:53:37 »
Dobry den,

Zvazujem stavbu domaceho NAS s pouzitim uz starsieho HP microserver Gen8 (zrejme repas alebo bazar, lebo novy zozeniem len tazko). Moja predstava je pouzit 4 HDD disky na RAID (este presne neviem ktory) a 1 SSD disk na system. SSD by malo byt mozne pripojit miesto optickej mechaniky do tzv ODD SATA. Primarne by NAS malo sluzit na zalohovanie dat, nejaky druh replikacie by mal byt teda samozrejmostou. Sekundarne by mohol sluzit ako DLNA/Plex server pre Smart TV, obcas mozno nejaky ten Docker virtual kontainer ako je teraz v mode aj na Synology resp QNAP. Mobilna appka a pristup spoza NATov atd. by bol tiez fajn. Linuxu a PC sa nejaky ten rocik venujem no radsej by som skusil nieco ako FreeNAS v nadeji ze to chytre hlavy vyladili lepsie ako by som to dokazal ja.


1. Natrafil som na video https://youtu.be/co8wuIUpDJc?t=270
kde sa spomina problem s bootom disku pripojeneho do ODD. Okrem spravneho BIOSu sa spomina aj controller (neviem ci sa vo video hovori o "right" alebo "RAID" controller - pravdupovediac neviem co si pod tym predstavit a ci je to software alebo hardware)
Ak spravne chapem tak mozne riesenia su:
- zapojit SSD disk do RAIDU kde nebude ziadny iny disk
- nahrat boot loader na microSD/USB a odtial nabootovat system z SSD disku
Ake mate skusenosti s bootom z ODD?

2. Je mozne pouzit s tymto zariadenim RAID6? Podla toho co som sa docital tak RAID6 funguje len s licencnym klucom. RAID0, RAID1, RAID5 by mali fungovat automaticky, o inych RAIDoch neviem. Je mozne na gen8 este zohnat tieto kluce?

3. Predpokladam ze licencne kluce k RAID su nutne pre hardwarovy RAID. Stretol som sa s nazorom ze dnes je uz viac menej jedno ci softwarovy alebo hardwarovy - moc sa mi to ale nechce verit - zaujimal by ma Vas nazor. Znamena to ale ze softwarovy RAID si mozem urobit akykolvek chcem?

4. ake mate skusenosti s HPE smart array P222 resp P221 alebo podobynmi zariadeniemi v suvislosti s gen8?

5. Aky RAID by ste odporucili pre 4 disky? osobne sa mi pozdava 5 alebo 6 koli vacsej kapacite ako 1 resp 0 + 1. Trochu sa ale desim toho co sa moze pohnojit ked sa tento typ "rozsype". Z RAID1 si viem predstavit obnovu dat ale z RAID5 resp RAID6 mam nocne mory.

6. ake pevne disky odporucate? Posledne som videl vela zlych recenzii na seagate. Naopak Hitachi a Toshiba si ludia chvalia. U WD neviem - pred 15 rokmi boli fajn ale to je uz hodne davno :)

7. Na co konkretne a kolko x cca ste pouzili ILO? Cital som vela hejtu na gen10 prave koli absenci ILO. Pravdupovediac neviem ci by mi to na domacom NAS az tak chybalo (samozrejme v produkcii je to ina kava) ale nikdy som to nemal, takze neviem posudit a preto ma zaujima vas nazor.

8. Ma zmysel podla Vas pouzivat Gen8 vzhladom k tomu ze repas vyjde priblizne rovnako ako nova gen10? Mate nejaku lepsiu alternativu ku gen8?

Dakujem kazdemu za radu a ze to docital az do konca
« Poslední změna: 05. 12. 2019, 08:02:28 od Petr Krčmář »


jas

Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #1 kdy: 05. 12. 2019, 09:28:41 »
Zdravím,
microserver gen8 už pár let doma používám k podobným účelům, takže si dovolím pár poznánem:

- místo HW RAIDu bych určitě použil softwarový. HW RAID má podle mě v domácích podmínách jen nevýhody. Už se to tady řešilo mnohokrát, takže jen stručně: jak se dostaneš k datům, až ti v gen8 umře řadič? Nebo až ti umře jeden disk v poli a náhradní zrovna nebude kompatibilní s (firmwarem) řadiče? Sám zmiňuješ, že jsou možná potřeba nějaké dodatečné licence, co když ti vyprší, ztratí se při updatu firmwaru atd?
Já mám ZFS (Solaris 11) a jsem naprosto spokojený. Na jednom disku mám OS (plus data, na kterých mi tolik nezáleží) a 3 disky v RAIDZ. ODD SATA zatím nepoužívám. Obsah disku s OS pravdelně zálohuji pomocí cronu a ZFS send na RAIDz, RAIDz pak pravidelně na 2 USB JBODy (taky ZFS). Jeden JBOD skladuji v práci, po cca 14 dnech je prohazuji.

- iLO je super věc, osobně bych nešel do servříku bez iLO (nebo ILOM nebo něčeho podobného). Můj gen8 je trvale zavřený v kumbále, monitor ani klávesnici jsem k němu snad nikdy připojený neměl, všechno řeším přes KVM v iLO.

- momentálně mám 1x Seagate ST4000VN008 a 3 x WDC-WD40EZRX, všechny už tak 3-4 roky staré, žádné problémy nemám (ale je mi jasné, že to je statisticky nevýznamné)

- měl jsem/mám v okolí ještě i starší generaci (N36L/N40L) u které je fajn plnohodnotná 5.25" pozice pro optickou mechaniku, do které se dá dát další 3.5" disk (či dva). U N36L se dá myslím použít jen max 8GB RAM, což může být problém. U Gen10 mě osobně odrazuje chybějící iLO a AMD procesor.

Džan

Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #2 kdy: 05. 12. 2019, 10:02:15 »
Provozuju Gen8 cca 3 roky, v době nákupu jsem uvažoval na Gen10, která byla za lepší cenu.
- disk s OS mám v ODD, na tom B120i pseudoRAIDu je vytvořen RAID0 pouze s tímto diskem
- dokoupil jsem P222, oproti SW RAIDu mi to subjektivně příjde dost výkonnější, jedu RAID5 na 3x HGST, 1x Seagate (bylo 4x HGST, jeden odešel při stěhování)
- RAID6 není možný bez licence, pokud ale neplánuješ nákup HW RAIDu, B120i vs SW RAID nebude mít žádné výkonnostní odchylky, klíče na eBay, fungují i ty pro P410, ale je to drahé.
- originální procesor je slabý, doporučují alespoň i3-3240 - pozor na chlazení v horkých dnech, nebo nejlépe Xeon E3-1265Lv2
- Podle tebou popsaného použití bude dobré dokoupit RAM, musí být s ECC (PC3-12800E), max. 16 GB - používám Kingston KTH-PL316E
- Přes iLO jsem nainstaloval OS bez monitoru, občas kontroluju teploty a posílá mi e-maily když umře disk, atd.
- Za mně rozhodně Gen8, gen10 je spíš taková hračka.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #3 kdy: 05. 12. 2019, 10:29:44 »
Taktiez sa pripojim k odporucaniu na HP MS Gen8... Od 2016 ho mam v rezime 4x 8TB v AHACI ZFS RAIDZ, nad tym par VMiek s NAS sluzbami a som velmi spokojny.
iLO advanced licenciu zoberies cez eBay za 10 Eur a dnes uz mas aj HTML5 remote console pristup perfektne fungujuci na GNU/Linuxe bez nutnosti babrat sa javou/webstartom.

V raid 6 (raidz2) nevidim velky zmysel, radsej investuj este do jedneho velkeho disku na (rsnapshot) zalohy. Ja mam rPi 4 + 1x 12 TB USB3 a zijem s pocitom bezpecia :)

Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #4 kdy: 05. 12. 2019, 10:55:06 »
Na domaci NAS rozhodne doporucuju HP MicroServer Gen8 s https://www.freenas.org/. Spokojene pouzivam uz nekolik let.


Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #5 kdy: 05. 12. 2019, 13:46:09 »
Používám ve dvou boxech xpenology (synology "derivát") a funguje v pohodě. je tam i virtualizace, docker, ssd read write keš při použíti dvou ssd disků a na FS používám BTRFS a je to klikací, funguje tam plně market tak jako na plnohodnotném synology boxu x86.
Ve virtual station mám jednu instanci win 2016 pro testy.

Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #6 kdy: 05. 12. 2019, 20:11:25 »
Uz druhým rokem mě běží v pracovně Gen8 po menším upgrade:

CPU: Intex Xeon E3-1220LV2
RAM: 16GB
RAID: P420
HDD: 2x 6TB SATA + 2x 480GB SSD = RAID 1 na 2 disky

Běží mi tam VmWare na MicroSD karte. Pod nim bezi virtuály jako DATA(DLNA,Samba, File Server), Zabbix, ZoneMinder, Home Assistent, PfSense etc

Premyslel jsem nad hdd do odd s Proxmox, ale VmWare vyhral disky SD/USB bootu bez vetsiich problémů

 V zivote jsem neudelal lepsi rozhodnuti jako pořídit toto domu :) Sice investice to byla vyšší ale stálo to za to :)
Když chceš, dokážeš vše!

Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #7 kdy: 06. 12. 2019, 13:30:09 »
V diskusii su velmi podnetne prispevky. Ale co bude ak sa minu vsetky HP Microserver-y Gen 8 z bazarov? Ak  "stavitel" DYI home serverika bude pozadovat ILO, musi pouzit MB: Supermicro C246 s IMPI...

Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #8 kdy: 07. 12. 2019, 01:47:54 »
Velmi pekne dakujem vsetkym za rady. Zaujima ma este ci ste uz riesili fail nejakeho disku v RAIDe? Staci vymenit kus za kus alebo je to komplikovanejsie, zavisi to na type RAID, FS ...?

Zdravím,
microserver gen8 už pár let doma používám k podobným účelům, takže si dovolím pár poznánem:

- místo HW RAIDu bych určitě použil softwarový. HW RAID má podle mě v domácích podmínách jen nevýhody. Už se to tady řešilo mnohokrát, takže jen stručně: jak se dostaneš k datům, až ti v gen8 umře řadič? Nebo až ti umře jeden disk v poli a náhradní zrovna nebude kompatibilní s (firmwarem) řadiče? Sám zmiňuješ, že jsou možná potřeba nějaké dodatečné licence, co když ti vyprší, ztratí se při updatu firmwaru atd?
Já mám ZFS (Solaris 11) a jsem naprosto spokojený. Na jednom disku mám OS (plus data, na kterých mi tolik nezáleží) a 3 disky v RAIDZ. ODD SATA zatím nepoužívám. Obsah disku s OS pravdelně zálohuji pomocí cronu a ZFS send na RAIDz, RAIDz pak pravidelně na 2 USB JBODy (taky ZFS). Jeden JBOD skladuji v práci, po cca 14 dnech je prohazuji.

- iLO je super věc, osobně bych nešel do servříku bez iLO (nebo ILOM nebo něčeho podobného). Můj gen8 je trvale zavřený v kumbále, monitor ani klávesnici jsem k němu snad nikdy připojený neměl, všechno řeším přes KVM v iLO.

- momentálně mám 1x Seagate ST4000VN008 a 3 x WDC-WD40EZRX, všechny už tak 3-4 roky staré, žádné problémy nemám (ale je mi jasné, že to je statisticky nevýznamné)

- měl jsem/mám v okolí ještě i starší generaci (N36L/N40L) u které je fajn plnohodnotná 5.25" pozice pro optickou mechaniku, do které se dá dát další 3.5" disk (či dva). U N36L se dá myslím použít jen max 8GB RAM, což může být problém. U Gen10 mě osobně odrazuje chybějící iLO a AMD procesor.

HPE smart array P222 resp P221 potrebujem teda len pre HW RAID? Na SW RAID nepotrebujem licencie? Ma HW RAID nejaku vyhodu okrem vykonu? Vo vseobecnsoti by som bral radsej spolahlivost na ukor vykonu. Preco prave Solaris, predpokladam ze mate ZFS. Uznavam ze Solaris je zrejme viac produkcny ako Linux (tym v ziadnom pripade nechcem urazat Linux) len ma zaujima preco napr nie FreeNAS ktory je zadarmo a tiez ma ZFS? A preco nepouzivate ODD?

Provozuju Gen8 cca 3 roky, v době nákupu jsem uvažoval na Gen10, která byla za lepší cenu.
- disk s OS mám v ODD, na tom B120i pseudoRAIDu je vytvořen RAID0 pouze s tímto diskem
- dokoupil jsem P222, oproti SW RAIDu mi to subjektivně příjde dost výkonnější, jedu RAID5 na 3x HGST, 1x Seagate (bylo 4x HGST, jeden odešel při stěhování)
- RAID6 není možný bez licence, pokud ale neplánuješ nákup HW RAIDu, B120i vs SW RAID nebude mít žádné výkonnostní odchylky, klíče na eBay, fungují i ty pro P410, ale je to drahé.
- originální procesor je slabý, doporučují alespoň i3-3240 - pozor na chlazení v horkých dnech, nebo nejlépe Xeon E3-1265Lv2
- Podle tebou popsaného použití bude dobré dokoupit RAM, musí být s ECC (PC3-12800E), max. 16 GB - používám Kingston KTH-PL316E
- Přes iLO jsem nainstaloval OS bez monitoru, občas kontroluju teploty a posílá mi e-maily když umře disk, atd.
- Za mně rozhodně Gen8, gen10 je spíš taková hračka.

Teda na to aby som mohol mat disk v ODD potrebujem B120i? Nevidel som nikdy miroserver nazivo takze neviem ako tam funguju vami popisane pseudoRAIDy. Ale podla toho co som pochopil tak na boot z ODD to ludia "fejkuju" prave tak ze si daju ODD bootovaci disk do RAIDU kde uz nieje ziadny iny disk. A potom puzivaju dalsi RAID na datove 4 disky. Viete mi orientacne povedat rozdiel v rychlosti medzi SW a HW RAIDom? (hruby odhad ...). Pre SW RAID nemusim riesit ziadne licenie any nic podobne? S upgrade RAM a CPU pocitam, najradsej by som tam dal to najlepsie co je mozne. Aky nad tym mate OS? Mate nejake typy na chladenie?

Taktiez sa pripojim k odporucaniu na HP MS Gen8... Od 2016 ho mam v rezime 4x 8TB v AHACI ZFS RAIDZ, nad tym par VMiek s NAS sluzbami a som velmi spokojny.
iLO advanced licenciu zoberies cez eBay za 10 Eur a dnes uz mas aj HTML5 remote console pristup perfektne fungujuci na GNU/Linuxe bez nutnosti babrat sa javou/webstartom.

V raid 6 (raidz2) nevidim velky zmysel, radsej investuj este do jedneho velkeho disku na (rsnapshot) zalohy. Ja mam rPi 4 + 1x 12 TB USB3 a zijem s pocitom bezpecia :)
RAIDZ myslis RAIDZ1? Nepochopil som celkom k comu to RPI, neda sa do gen8 usb pichnut USB3 a pouzit to na nejaky schedulovany backup? Tie licencie pre ILO su dozivotne, nemozu zmiznut po nejakom update firmware ako bolo spominane? Aky tam mas OS?

Na domaci NAS rozhodne doporucuju HP MicroServer Gen8 s https://www.freenas.org/. Spokojene pouzivam uz nekolik let.
Pouzivate aj ODD alebo aka je vasa konfiguracia? Mate nejaky navod podla ktoreho ste to setupli?

Používám ve dvou boxech xpenology (synology "derivát") a funguje v pohodě. je tam i virtualizace, docker, ssd read write keš při použíti dvou ssd disků a na FS používám BTRFS a je to klikací, funguje tam plně market tak jako na plnohodnotném synology boxu x86.
Ve virtual station mám jednu instanci win 2016 pro testy.
O xpenology som nevedel, diky. Je mozne zapojit SSD do ODD a pouzivat ho ako cache pre dalsie 4 disky?

Uz druhým rokem mě běží v pracovně Gen8 po menším upgrade:

CPU: Intex Xeon E3-1220LV2
RAM: 16GB
RAID: P420
HDD: 2x 6TB SATA + 2x 480GB SSD = RAID 1 na 2 disky

Běží mi tam VmWare na MicroSD karte. Pod nim bezi virtuály jako DATA(DLNA,Samba, File Server), Zabbix, ZoneMinder, Home Assistent, PfSense etc

Premyslel jsem nad hdd do odd s Proxmox, ale VmWare vyhral disky SD/USB bootu bez vetsiich problémů

 V zivote jsem neudelal lepsi rozhodnuti jako pořídit toto domu :) Sice investice to byla vyšší ale stálo to za to :)
Ten VMware mate ESX ako bare metal hypervisor, alebo nieco ine? Cim to chladite? Spravne Chapem ze mate 2x6TB disky v RAID1 a potom v dalsom RAID1 mate 2x489GB?

Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #9 kdy: 07. 12. 2019, 13:06:11 »
Citace
Na domaci NAS rozhodne doporucuju HP MicroServer Gen8 s https://www.freenas.org/. Spokojene pouzivam uz nekolik let.
Pouzivate aj ODD alebo aka je vasa konfiguracia? Mate nejaky navod podla ktoreho ste to setupli?

Podle dokumentace: https://www.ixsystems.com/documentation/freenas/11.2-U7/install.html
Co je ODD?

Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #10 kdy: 07. 12. 2019, 13:47:29 »
Mne tam bezi FreeNAS.
https://www.freenas.org/
System je na 2x32GB USB diskoch a data na RAIDZ1 volume na 4x3TB HDD.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #11 kdy: 08. 12. 2019, 12:21:06 »
@wakatana obecne pri pouziti opensource sw-raid u opensource OS samozrejme zadnou licenci nepotrebujes ;-) pokud ti nejde o vykon (a nevim jaky by byl rozdil mezi pouzitim napr. mdadm v GNU/Linuxu vuci HW raidu) tak rozhodne swraid, protoze nejsi omezen radicem pro pristup k datum, disky muzes v pripade potreby pripojit klidne pres USB/UASP prevodnik k NB a raid tedy zpristupnit na uplne jinem HW, jine(instalaci) OS, pouze za pouziti stejneho balicku pro danej swraid...

Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #12 kdy: 08. 12. 2019, 23:05:30 »
Citace
Na domaci NAS rozhodne doporucuju HP MicroServer Gen8 s https://www.freenas.org/. Spokojene pouzivam uz nekolik let.
Pouzivate aj ODD alebo aka je vasa konfiguracia? Mate nejaky navod podla ktoreho ste to setupli?

Podle dokumentace: https://www.ixsystems.com/documentation/freenas/11.2-U7/install.html
Co je ODD?
Port ktory sa primarne pouziva na pripojenie optickej mechaniky. Zvyknu to ale pouzivat aj na pripojenie dalsieho disku (zvacsa systemoveho)  https://www.admfactory.com/hp-microserver-gen8-install-ssd-in-odd-slot/


Mne tam bezi FreeNAS.
https://www.freenas.org/
System je na 2x32GB USB diskoch a data na RAIDZ1 volume na 4x3TB HDD.
Mozem sa opytat podla coho ste postupovali pri instalacii? Boli nejake problemy resp, nejaky zadrhel, nieco na co dat pozor, stihnem to do vianoc :D? staci vyssie spominany navod https://www.ixsystems.com/documentation/freenas/11.2-U7/install.html


@wakatana obecne pri pouziti opensource sw-raid u opensource OS samozrejme zadnou licenci nepotrebujes ;-) pokud ti nejde o vykon (a nevim jaky by byl rozdil mezi pouzitim napr. mdadm v GNU/Linuxu vuci HW raidu) tak rozhodne swraid, protoze nejsi omezen radicem pro pristup k datum, disky muzes v pripade potreby pripojit klidne pres USB/UASP prevodnik k NB a raid tedy zpristupnit na uplne jinem HW, jine(instalaci) OS, pouze za pouziti stejneho balicku pro danej swraid...
JJ ten software RAID sa mi zacina celkom pozdavat. Zaujimalo by ma len tak orientacne o kolko je to horsie s performance ako s HW. Stale som nepochopil ci potrebujem cokolvek z tohoto, v pripade ze chcem SW RAID:
HPE smart array P222, HPE smart array P221, HPE smart array B120i.
Predpokladam ze nie ale jeden nikdy nevie.

Re:Domácí NAS na HP MicroServer Gen8
« Odpověď #13 kdy: 09. 12. 2019, 09:04:56 »
Uz druhým rokem mě běží v pracovně Gen8 po menším upgrade:

CPU: Intex Xeon E3-1220LV2
RAM: 16GB
RAID: P420
HDD: 2x 6TB SATA + 2x 480GB SSD = RAID 1 na 2 disky

Běží mi tam VmWare na MicroSD karte. Pod nim bezi virtuály jako DATA(DLNA,Samba, File Server), Zabbix, ZoneMinder, Home Assistent, PfSense etc

Premyslel jsem nad hdd do odd s Proxmox, ale VmWare vyhral disky SD/USB bootu bez vetsiich problémů

 V zivote jsem neudelal lepsi rozhodnuti jako pořídit toto domu :) Sice investice to byla vyšší ale stálo to za to :)
Ten VMware mate ESX ako bare metal hypervisor, alebo nieco ine? Cim to chladite? Spravne Chapem ze mate 2x6TB disky v RAID1 a potom v dalsom RAID1 mate 2x489GB?

Presne tak 2x 6TB RAID1 + 2x 480GB SSD RAID 1 = vse na HPE SmartArray P420.

VmWare jako klasicky bare metal hypervisor

Zadne specialni chlazeni neni, server je v mistosti s pokojovou teplotou.

Nezaznamenavam zadne probley
Když chceš, dokážeš vše!