IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #30 kdy: 07. 12. 2019, 21:53:31 »
to AFAIK nejdůležitější je eventuální vydíratelnost, tedy kostlivci ve skříních, závislosti, mimomanželský vztahy a promiskuita, nepřiznaný nemanželský děti, ulitej majetek, a podobně.


f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #31 kdy: 08. 12. 2019, 00:39:48 »
No a k Vašemu dotazu konkrétně: na danou funkci je vypsáno výběrové řízení a jedním z požadavků je mít "bezpečnostní prověrku" (přesněji její pozitivní výsledek - Osvědčení fyzické osoby). Buď je uchazeč vlastní a není co řešit, nebo nikoliv a pak je musí do stanovené doby získat dodatečně, musí tedy absolvovat bezpečnostní řízení s kladným výsledkem. Detaily si stanovuje ten, kdo vypisuje výběrové řízení, zjednodušeně lze ale říci, že dokud uchazeč Osvědčení fyzické osoby nemá, není přijímací řízení ukončeno.
Ne, bezpecnostni proverka je neco jineho, jelikoz ta trva nejakej ten mesic i 6 mesicu u stupne Tajne, tento stupen je bezne uveden uz v inzerci jako pozadavek.
Zatim co tato klauzule je uvedena, ale tyka se toho kdyz je clovek teprve pozvan k pohovoru. Tedy musi to byt provedeno jedine na miste v den pohovoru :) Navic se tam spis predpoklada ze uchazec proverku nema, pokud v CV ma uvedeno normalni prace a nema tam ze delal v nejakem security rezimu (u BIS, NBU, jine napr Ministerstvo a dle pozice). Tudiz jsem si to vylozil jako uchazec, ze toto je jeste nejaka jina mensi proverka k pohovoru a pak zvlast jsou ty stupne na zadost pri nastupu do zamestnani :)

To jste si vyložil špatně. Znovu opakuji, podívejte se na zákon 412/2005 a hlavně se koukněte na web NBÚ, na vyhlášku 363/2011 (o personální bezpečnosti a o bezpečnostní způsobilosti). Dále pak na https://www.nbu.cz/cs/ochrana-utajovanych-informaci/personalni-bezpecnost-oznameni-pro-v-osvedceni-d-t-pt-certifikaty/1040-jak-pozat-o-osvedceni-prvni-zadost/ a https://www.nbu.cz/cs/bezpecnostni-zpusobilost/ . Co je tam psáno, to je dáno - nikoliv názory v diskusi na root-u včetně mého. Smysl má ptát se na něco, co Vám v zákonu nebo ve vyhlášce není jasné. Mimochodem, na druhém odkazu naleznete přímo odstavec "Bezpečnostní řízení" s tím, že je vede NBÚ; jinými slovy buď je Vaším záhadným zaměstnavatelem sám NBÚ, nebo někdo použil onen termín tak nějak volně. Bezpečnostní řízení (podle zákona) je ale něco jiného nežli "řízení o vydání osvědčení fyzické osoby" (pozor, toto je přesný termín!).

A vůbec, aby bylo od čeho se odpíchnout, je nutné používat správnou terminologii. Pojem "bezpečnostní prověrka" podle zákona 412/2005 již neexistuje (užíval se v minulosti). To, co byste asi potenciálně potřeboval, je osvědčení fyzické osoby. Vydává je NBÚ na základě úspěšného "řízení o vydání osvědčení fyzické osoby", přičemž podle výše uvedeného zákona (§ 4) máme čtyři stupně utajení informace:
a) Přísně tajné, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit mimořádně vážnou újmu zájmům České republiky,
b) Tajné, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit vážnou újmu zájmům České republiky,
c) Důvěrné, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit prostou újmu zájmům České republiky,
d) Vyhrazené, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může být nevýhodné pro zájmy České republiky.

"Prověrku" na stupeň utajení "Vyhrazené" řeší zaměstnavatel (minimálně chce čistý trestní rejstřík), vše ostatní je věc NBÚ a to i s lhůtami (v měsících: PT-9, T-6, D-2). Jo - zpravodajské služby si své příslušníky prověřují samy.
Ohledně onoho potenciálního zaměstnavatele a pojmu "bezpečnostní řízení" -  nejspíše používá pojmy bez znalosti věci. Pokud se nejedná o stupeň "Vyhrazené" a pokud do podmínek přijetí nenapsal "doložit čistý trestní rejstřík", nelze očekávat prověření na počkání.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #32 kdy: 08. 12. 2019, 09:21:53 »
ripper6: Teda, pěkně z toho šílíš. Jinak, musíš rozlišovat, zda prověrku chceš pro působení v normálním úřadu/firmě, Policii ČR, armádě, zpravodajské službě. U těch dalších totiž to probíhá trochu jinak, dělají si to přímo a navíc u zpravodajců je tam třeba i detektor lži. :-)
Moc to prožíváš, zahraniční cesty vyplňuješ jen v úvodním dotazníku a jsou to jen ty neslužební nad 3 měsíce a ne 30 dní, manipulaci s penězmi za dobu platnosti hlásíš jen ty v hotovosti nad 100 kKč (nebo pětinásobek čistého příjmu, co je výše).  A příklad s tím, že jsem si převedl z boitcoinové burzy 1 bitcoin vůbec neřeš. Dneska mají beztak banky nakázáno jakoukoliv operaci, která je svázána s ČR nebo zahraničními účty napojenými s coin burzami hlásit okamžite ČNB, analytickému úřadu finančáku a asi i BIS, takže to stejně vědí dříve, než ty to máš na výpise. :-(

Pokud se hlásíš někam, kde máš opravdu tu formulaci, že proběhně "bezpečnostní řízení", tak to znamená, že potřebuješ získat "doklad o bezpečnostní způsobilosti". Tohle na počkání není, trvá to 3 měsíce a při nejasnostech se může prodluživat, platnost 5 let. Fakticky to znamená, že nemáš prověření na konkrétní stupeň utajení a nebudeš přímo mít přístu k utajovaným věcem (respektive vlastnictví dokladu znamená možnost přístupu na utajení vyhrazený), ale hlásíš se do nějaké bezpečnostně citlivé oblasti, kde je to zkrátka vyžadováno, aktuálně asi: jaderný, chemický, hornický průmysl, zadávání státních zakázek, exekutorství, obchod se zbraněma,  ...
Tenhle papír bude postupně vyžadován po kde kom, jak se ten požadavek postupně objevuje v dalších zákonech. Takže s trocohu štestí, když utečeš za 2-3 roky ze státního IT a půjdeš se třeba hlásit na elektirkáře do úpravny pitné vody nebo výpravčího na krajském nádraží, tak se s ním potkáš třeba znovu. :-)
Nicméně, fakticky je pořád to stejné, jak když chceš záskat papír na nějaký stupeň utajení, jen se liší délka, důkladnost a časová zpětnost prověřování.

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #33 kdy: 08. 12. 2019, 17:36:18 »
A background check je hlavně o dokládání spousty papírů, a to zejména, pokud jsi měl hodně zaměstnavatelů může být dost opruz. Teď už zaměstnavatele tolik neměním, ale bývaly doby, kdy jsem to docela měnil, a pak to dokládat byla smrt.

Jako jak jsem psal, jsou firmy, co prostě chtěj mít ze zaměstnancem "VZTAH", ale jak říkám, na výplatní pásce to nepoznáš. To, že jsi věrnej, loajální, tvrdě pracující a spolehlivej rozhodně neznamená, že bereš víc...
Pekny teda, takze kdyz nekomu je 31 let a delal treba 24 praci, muze A - jit do toho a nebo B radsi zdrhat pac to ani nedolozi a zvlast potom co se stehoval nekde ruzne  ;D
Me prislo ze cim vic je nekde prace tim se bere min  :( Tudiz bych tomu i takto veril, udelam klidne Prisne Tajne, a pak me mozna i po roce zrusi misto :D

Kazdopadne jsem to chtel vedet od zkusenejsich, nebot jak rikam znelo to jak zde zminene Tesco Club Card :D
Proste nezavisle potkas pana a ten ti povi... co mas za problem? V StB jsi byl? Komunistickej strane? No tak vidiiis, prece dolozis, pokejves hlavou a mas proverku T a plat jako zakladni IT 50 000kc fakt nic to neni  ;)

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #34 kdy: 08. 12. 2019, 18:31:51 »
Bezpečnostní řízení (podle zákona) je ale něco jiného nežli "řízení o vydání osvědčení fyzické osoby" (pozor, toto je přesný termín!).
Je to psano ruzne, to je ten problem proc to je matouci.
Napric internetem se nalezne prave "Bezpecnostni proverka Tajne", je to i v inzeratech :)
Inzerat pise treba u ministerstva casto jen pouze toto:
Bezpecnostni proverka na stupen „Tajne" .
Nic vic se clovek nedocte, pouze takto vetu.
NBU co pise? Tak treba jeji ukazka pozice:
https://www.jobs.cz/rpd/1419197146/?searchId=cc36db77-a34e-466c-838c-5b3515d8cbb6&rps=233

Ano i tam jsem mel driv zajem, ale proste dle takove inzerce to pro me bylo nedostacujici, proto jsem to nechal byt :(
Uz to zacinam chapat, proste me to zmatlo.
Takze dle treba ukazky z jobs cz na NBU bych mel toto
https://www.nbu.cz/cs/bezpecnostni-zpusobilost/881-bezpecnostni-rizeni/

lhůta pro provedení bezpečnostního řízení o vydání dokladu je 75 dnů.
Důležitými úkony, které lze v průběhu řízení využít, jsou dále výslech svědka, pohovor s účastníkem řízení a ustanovení znalce.

A jeste svedka, takze by tam shaneli treba nekoho ci kamose to zni drsne jen prace na NBU  ::)
a vecne vyhrozujou pokutama, vyslechem, to hlaseni do prace zni jako kdyby vysetrovali rovnou zlocince :D

Ok takze bezpecnostni rizeni dle inzeratu je - setreni provadi primo NBU kdyz se prihlasim na takovou pozici dle zakona jak pise 412/2005 Sb  :)
a pokud jinde ctu Duverne, Tajne (proverka) tak to je zase uz zadost o vydani Osvedceni, kde se zada pak treba pro ministerstvo, jiny urad abych dostal osvedceni ze muzu treba resit zakazku za 300 milionu  :)
 
a pisou to ruzne treba
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/proverky-na-stupen-tajne-nic-neznamenaji-poucuji-aktiviste-johna-50223


2019 rok,
https://www.lidovky.cz/domov/neprijemne-svlekani-bezpecnostni-proverky-povinne-pro-vsechny-sefy-velkych-nemocnic.A190208_171302_ln_domov_ele

« Poslední změna: 08. 12. 2019, 18:37:27 od ripper6 »


Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #35 kdy: 08. 12. 2019, 20:21:58 »
Pekny teda, takze kdyz nekomu je 31 let a delal treba 24 praci, muze A - jit do toho a nebo B radsi zdrhat pac to ani nedolozi a zvlast potom co se stehoval nekde ruzne  ;D
Me prislo ze cim vic je nekde prace tim se bere min  :( Tudiz bych tomu i takto veril, udelam klidne Prisne Tajne, a pak me mozna i po roce zrusi misto :D

Kazdopadne jsem to chtel vedet od zkusenejsich, nebot jak rikam znelo to jak zde zminene Tesco Club Card :D
Proste nezavisle potkas pana a ten ti povi... co mas za problem? V StB jsi byl? Komunistickej strane? No tak vidiiis, prece dolozis, pokejves hlavou a mas proverku T a plat jako zakladni IT 50 000kc fakt nic to neni  ;)

Hele pokud do 31 let stihneš 24 zaměstnání, tak jsi fakt borec. Řekněme, že dokončíš střední a jdeš hned pracovat, to máš skoro 2-3 změny práce ročně v průměru. Ale ono bohatě stačí, když měníš práci jednou ročně, dolož všechny smlouvy, výstupáky, pásky za posledních 7 let, když jsi měnil práci jednou ročně.

Stejně tak dokládání jak udáváš najemních smluv apod... Jako ten background check je v různých firmách různý, ale rozhodně je to věc, která dokáže odradit.

Moje osobní zkušenost, přesně jak uvádíš, děláš víc, bereš míň. Často si lidi myslí, že když děláš nebezpečnou, stresující, náročnou nebo třeba reprezentativní pozici, že to automaticky je placeno líp, kdyby to tak bylo, nejvíc berou policajti, hasiči a hostesky.

Naopak je to často o tom, že děláš něco, po čem je poptávka, zejména v IT. Letí nějaká technologie, tak se jí naučíš a jdeš vydělávat, děláš admina, teď letí OpenShift nebo Kubernetes, tak si uděláš kurz a jdeš se tím živit, v první práci prachy průměr, za 2 roky bereš 2x tolik jako senior člověk na danou technologii, kterou tolik lidí neumí.

Třeba když jsem před půl rokem hledal práci, tak všichni sháněli Kubernetes, byla po tom obrovská poptávka. Nebo hodně letí Javascript, naopak Linux je spíše na ústupu, a i když jsi hodně dobrej v Linuxu, tak to není až tak ceněný skill.

Stejně tak před 15-20 lety letěli sítě, měl jsi Cisco certifikaci, byl jsi bůh. Paradoxně Cisco je dneska hodně okrajový obor, jako začátečník to není moc výnosné, na druhou stranu, když se v tom staneš extrémní senior - třeba po 5 letech usilovného studování a práce, tak to může být tím, jak je to okrajové, a ty certifikace co máš ty bude mít v ČR 10 lidí, tak to může být velmi výnosná a jednoduchá práce.

Paradoxně stát se velkým expertem v něčem jako fakt masově rozšířeným (Linux) může být poměrně problém.

Moje doporučení, pokud nechceš na pozici zestárnout, uvažuj o profesní kariéře, ne o jedné firmě. Být fixovaný na jednu firmu, jeden stát je poměrně riskantní krok. Osobně bych řekl, že ideální je být fixovaný na jednu firmu jako její konzultant, typicky konzultant Cisco, RedHat apod. Zaplatíš si on-line školení, uděláš 2 větší certifikace za rok (náklad 10.000 Kč ročně) a za 5 let jsi certifikovaný expert a 50.000 Kč měsíčně budeš brát jako sranda prachy.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #36 kdy: 08. 12. 2019, 22:29:15 »
ripper6: Upřimně, přijít mi maník, věk 31 a za sebou 24 zaměstnavatelů(?), tak budu hodně opatrnej na jakékoliv vážnější pozici, než měnič tonerů. S takovou mi utečeš dříve, než nějaké bezpečnostní řízení doběhne, natož pochopíš o čem je práce. :-)
Jinak neschopnost doložit pracovní historii a její příjmovou stránku je dost značným znakem lehkovážného počínání dané osoby v případě zaměstance. Protože pokud se jednoho dne stane, že se dostaneš do věku, že budeš chtít státní důchod nebo i jen podporu v nezaměstnanosti, tak se  občas někomu stane, že sociálka řekne - sorry, ale dost dat nám chybí, takže doložte svoji pracovní historii a příjmy XXX let zpět. Takže složka, kde mám pracovní smlouvy, kopie zápočtových listů při odchodu a evidenční listy důchodového pojištění za každý rok je "must have" pro každého zaměstnance, pokud hodlá přežít Ježíše a chce dostat aspoň to málo, co ho čeká.

Inzerát od NBÚ je napsán zcela jasně, co budou provádět, dospění k zmíněnému "doklad o bezpečnostní způsobilosti". Že si v řadě jiných míst nevšimli změny terminologie, tak to je normální, ale "bezpečnostní prověrka na stupeň tajné" asi zvládneš přeložit, že je po novu "osvědčení fyzické osoby pro stupeň utajení důvěrné/tajné/přísně tajné". Pak ještě existuje "oznámení o splnění podmínek pro přístup k utajované informaci stupně utajení vyhrazené" - pro nejblbější, ale aspoň nejdelší název (existují i další, ale to už není k fyzické osobě, vyjma poučení).
Od novináře je třeba nečekat nic, natož odbornost. Jendak jeden článek je 9 let starej, to platila jiná verze zákona a druhý, ač nestarý, to také mate. Veřejná soutěž s částkou nad 300 MKč je pro zadavatele "citlivá činnost", k její provádění potřebuješ "doklad o bezpečnostní způsobilosti". Ale s tou pracovní historiií asi něčekáš, že tě někdo vezme a budeš řešit akce 300 MKč+?

Opět, šílíš zbytečně, zmíněné nástroje - pohovor, výslech svědka, stanovený znalec, šetření Policie/tajné služby jsou nástroje, co může NBÚ využít, ale dost často se tak nestane, pokud dotazník, pohovor, co zjistí dotazem u banky/finančáku/... je nekonfliktní (pomíjím stupeň přísně tajné, tak musí použít). Zmíněný dědeček u Hitlera nehraje roli, pokud neuvedeš, že s jeho duchem udržuješ pravidelné styky a pokud jsi sám stihl vystoupit z Frakce Rudé armády před dovršením patnácti let, tak pohoda - ověřuje se u většiny těchto prověrek, zda jsi od 15 nevykonavál činnost proti zájmum ČR nebo se nesetkákal s lidmi ji vykonávající.
Pokud ti to stále vadí, jak radí greenlinuxguru, je třeba se směrovat jinam, kde toto nechtějí.

A když se podíváš na ty starší data od NBÚ, co mají někde na webu, tak neúspěšných žadatelů o nějakou formu toho papíru se pohybovala kolem 3,5%. Na druhou stranu, lidi, co jsme se letos pokusili nabrat, tak 70% neprošlo ani přes pohovor u psychologa na takové minimum, aby mohli mít samostatné právo jít na oběd v Dukovanech/Temelínu. :-(

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #37 kdy: 08. 12. 2019, 23:00:00 »
Jinak neschopnost doložit pracovní historii a její příjmovou stránku je dost značným znakem lehkovážného počínání dané osoby v případě zaměstance. Protože pokud se jednoho dne stane, že se dostaneš do věku, že budeš chtít státní důchod nebo i jen podporu v nezaměstnanosti, tak se  občas někomu stane, že sociálka řekne - sorry, ale dost dat nám chybí, takže doložte svoji pracovní historii a příjmy XXX let zpět.

Hele ne, eviduje si to sociálka sama, na požádání ti dá kopii. Na úřadu práce stačí poslední zaměstnání, pokud je dostatečně dlouhé a dá ti alespoň rok, tak to stačí, případně součet zaměstnání pro potřebnou dobu.

Mezi náma, ne každý je ve dvaceti, nebo do třiceti nějak zvlášť odpovědný, je to dost dáno i rodiným zázemím, prostě ne každý má totálně funkční rodinu a skvělé vzory, a tak si na spoustu věcí musí přijít sám, takže ten přístup k životu se dostává do kolejí teprve později, kdy už si člověk vše organizuje sám.

Na druhou stranu, lidi, co jsme se letos pokusili nabrat, tak 70% neprošlo ani přes pohovor u psychologa na takové minimum, aby mohli mít samostatné právo jít na oběd v Dukovanech/Temelínu. :-(

Psychologické pohovory, to je věc co letěla v IT 10+ let zpět, na pár jsem byl. Otázky tam byly zcela nemístné, myslím že pokud je součástí pohovoru psychologický dotazník, který se ptá na sexuální chování, je to spíše na nahlášení na příslušné úřady, do toho zaměstnavateli opravdu nic není.

Obecně problém psychologů vnímám v tom, že to jsou velmi často emočně založení lidé (většina), a tak výsledky mnohých testů, které jsou dělány na míru emočně založeným lidem nemusí moc dobře fungovat pro jiné osobnostní druhy. Hodně emočně založený člověk ti je schopný říct, že starost o starší je pro něj priorita, a pak si druhý den od babičky půjčit na auto s tím, že jí to neplánuje splatit, a nevidí v tom konflikt.

Analytický člověk s nižším sebevědomím co se za babičkou ukáže jednou za měsíc, to může vnímat tak, že pro něj starost o starší není priorita a vyčítat si to.

No a pak je v testu "je pro vás starost o starší priorita?". A člověk co si půjčí nevratnou půjčku od babičky na auto napíše "ano, je to pro mě priorita" a člověk co navštíví babičku jednou za měsíc napíše "ne, není to pro mě priorita". Znám dost emočně a analyticky založených lidí, abych věděl moc dobře, že emočně založení lidé se většinou vidí mnohem lépe než analytičtí co mají nižší sebevědomí, a psychologové to často žerou, že jo... Takže tyhle testy bývají dost pochybné.

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #38 kdy: 10. 12. 2019, 17:45:18 »
Hele pokud do 31 let stihneš 24 zaměstnání, tak jsi fakt borec. Řekněme, že dokončíš střední a jdeš hned pracovat, to máš skoro 2-3 změny práce ročně v průměru. Ale ono bohatě stačí, když měníš práci jednou ročně, dolož všechny smlouvy, výstupáky, pásky za posledních 7 let, když jsi měnil práci jednou ročně.

Stejně tak dokládání jak udáváš najemních smluv apod... Jako ten background check je v různých firmách různý, ale rozhodně je to věc, která dokáže odradit.

Naopak je to často o tom, že děláš něco, po čem je poptávka, zejména v IT. Letí nějaká technologie, tak se jí naučíš a jdeš vydělávat, děláš admina, teď letí OpenShift nebo Kubernetes,
Ano tak jsem to mel bohuzel (3 prace za rok tos i trefil), jelikoz jsem byl nekde na dedine, tam prace manualniho typu ze te pak i moc nebavi, dojdou zakazky a za 2 mesice povine letis na pracak. Potom ti volaj ale ty uz to zas nechces, takze zkusis treba vyrobu neceho jinyho, to ti zas nejde a vyrazej te. Vyrabis koberce, to ti pak zas moc nejde a vzal jsi to treba ze te tam donutil pracak.
Jdes do security, tam zase se nedohodnes s vedenim casem, tak koncis i po mesici. Jinde zase prodavas, naslibujou ti, takze pak koncis. Potom zkusis recepcniho, tam ti zase neco nejde. Jinde zase delas tisk a polygrafii, ale pak ti tam se naplete manualni prace, to ti pak treba zase taky nejde. Call centra – tam zas ti padne casem zisk, jdes delat tanciho obchodnika – merchendaiser (bez smouvy, podepises jen dan 15% ale nemas smlouvu a ani vyplatni pasky - neni sance to kdy dolozit), kde zase te sikanujou skoro, casem to jde ke krachu. Potom delas nekde referenta, kde zase chodis skoro zadarmo do prace a musis si brat pujcku na praci a tak dal.

Zapoctaky se daj jeste, ale mam firmy kde treba vypocteni na duchod nedavali, alespon jsem papir takovej nedostal do ruky, pak treba pasky to se nekde spis vyhodilo, skartovalo. Neni na to kapacita to skladovat. Ted casem je to lepsi, jelikoz lze ulozit pasku na externi disk, scannovat, ale to jsem treba driv nemel.
Najemni smlouvy treba nemas, jednoduchy bydlel jsi u rodicu, ty strelili byt, zemreli. Potom jsi byl u nekoho anonymne a uz nemas sanci dolozit kde, uvedes leda na ulici :D

hmm to zni zajmave, priznam se ze tohle neznam a asi bych to mel zvazit zda bych to zvladl. Otazka je jak je to narocne, zas ne kazdej IT ma schopnost typu programator aby neco joo vymyslel, udelal specialniho. 

Vidis a po me casto jako po supportu IT chtej site aspon, servery zaklad. Inzercich ale Cisco stale ctu.

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #39 kdy: 10. 12. 2019, 17:49:06 »
ripper6: Upřimně, přijít mi maník, věk 31 a za sebou 24 zaměstnavatelů(?), tak budu hodně opatrnej na jakékoliv vážnější pozici, než měnič tonerů.

Jinak neschopnost doložit pracovní historii a její příjmovou stránku je dost značným znakem lehkovážného počínání

Veřejná soutěž s částkou nad 300 MKč je pro zadavatele "citlivá činnost", k její provádění potřebuješ "doklad o bezpečnostní způsobilosti". Ale s tou pracovní historiií asi něčekáš, že tě někdo vezme a budeš řešit akce 300 MKč+?

Na druhou stranu, lidi, co jsme se letos pokusili nabrat, tak 70% neprošlo ani přes pohovor u psychologa na takové minimum, aby mohli mít samostatné právo jít na oběd v Dukovanech/Temelínu. :-(
Jasne, tak taky tech 24 firem neuvedu ze jo :D Jednak se to nevejde do CV (ani by to nikdo necet z HR), nevejde se to ani do kolonek v dotazniku a nejde to napsat ani dokonce do zadosti o bezpecnostni stupen osvedceni (na tajne jsem tam nasel max 20 praci jako kolonek).
A neutecu, pokud je to práce v IT, da se tam domluvit, je tam plat aby neumrel zamestnanec hlady tak muzu vydrzet klidne leta s ideal na smlouvu na dobu neurcitou. Problem jsou prave casto smlouvy na dobu urcitou, kde vydrzim rok ve firme a oni me i statni podnik proste smlouvu neprodouzi (povedi ze treba na ne tlacej divize ci neco jinyho).

300kk vse je mozne kor dnes :D Staci se podivat na nektere poslance a jejich proverovani :D

Neni, malo kdo s mladych podle me doma sbira vsechny vyplatni pasky co kde vydelal vcetne listu na duchod respektive vypocet :D Od rodicu jsem byl ucen ze hlavne zapoctak, ten prej staci jako ze jsem tam pracoval, nic ze mam mit prijem nerikali :( Problem byl ze papiry se me casto doma nekde zahazeli, zmizeli, tudiz az co to uz scannuju je to lepsi, ale muze mi tam dost chybet kdyz to jeste
nebylo :( Mam i takove zname, treba kamaradka nemela ani obcanku vek 19 let pro zajmavost.

To jsem ja nedelal, zda od 15 ti let jsem ale nekoho potkal kdo vykonava neco proti zajmum CR, to ani sam netusim a nebo jsem to nevedel :D

70% lidi neproslo to je mozne? A u techto osveceni vzdy prochazim pres psychologa? My mame to v rodine, segra u cvokare, ja taky byl takze to nevim jak hodne by tohle vadilo pak.

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #40 kdy: 10. 12. 2019, 17:52:50 »
Hele ne, eviduje si to sociálka sama, na požádání ti dá kopii. Na úřadu práce stačí poslední zaměstnání, pokud je dostatečně dlouhé a dá ti alespoň rok, tak to stačí, případně součet zaměstnání pro potřebnou dobu.

Mezi náma, ne každý je ve dvaceti, nebo do třiceti nějak zvlášť odpovědný, je to dost dáno i rodiným zázemím
Presne jak pises, casto jim staci 1x zapoctak a neresej :)  Psychologicky pohovory jsem teda do prace nikde nezazil, to je radost. Mno a sexuani veci to by je fakt nemelo zajmat a clovek to pak rad popre tim spis. Opravdu to nekde tak bylo? Jako dotaznik na sexualni chovani skutecne nekde?
A co napr se ptaj, abych mel predstavu? A co kdyz si nepamatuju vsechny partnerky? :)
A vlastne jaky to ma ucel to sexualni chovani? Jako abych nesvedl nejakou kolegyni v praci? :D

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #41 kdy: 11. 12. 2019, 01:51:40 »
Co se tyce moji zkusenosti s praci na projektu v rezimu Tajne, hlavni duvod utajeni byl IMHO v tom, ze kdyby se o tom prokektu dozvedel agent cizi moci, utloukl by se smichy.

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #42 kdy: 07. 02. 2020, 22:51:41 »
Standa Blabol ma z moji zkusenosti pravdu, ale nejakej patek uz to je cca. 9 let. Snad to je dneska jinak, ja teda ani tu proverku nemel, protoze jsem byl v retezci nejaka 5-6 strana. Kolega co programoval ten system a v ty dobe o QA vedel tak mozna jenom Stackoverflow se to holt jelo "punk", to ze byl z nejaky krajiny byvaly Jugoslavie holt uz asi nikdo neresil, hlavne, ze to bylo vcas. O zbytku toho projektu radsi pomlcim, ale ano: "you're being watched" konec koncu mame post-snowden eru. Ty proverky jsou jak tady mnozi zminili spis o tom "osobnim kruhu", a relativnim potencialu, ze nejaky "Pussy" reknete v navalu euforie pin ke karte. Je rozdil mezi civilni a armadni, u obou proklepavaj i vase znamy a rodinu s tim pocitejte. Nemyslim si, ze tomu prikladaj velkej vyznam, je to spis u ty uprimnosti a "osobni stabilite/loajalite", takze az se vas zeptaj na jaky koukate porno, doporucuju odpovedet po pravde (fekal je neprekvapi), odpoved uz dopredu znaj. Jestli se to vyplati nebo ne, podle me tak prvnich 5-10 let ne, pak kdyz si budete mozna hledat praci v komercnim sektoru treba v bance nebo tak nekde, urcite ano. Penize navic za to necekejte, to je jako cekat penize od guglu, za to, ze pouzivate android. Z toho co jsem videl, tak se nepredrete, technologie jsou zajimavy a pro nekoho to muze stat za to. Ja za zivot mel 2 pohovory, kde mi rekli, ze me proverej a ze mi reknou, za dva tydny, no ozvali se za 3 dni, ze prej ne, vim, ze technicky/znalostne jsem prosel. Kazdej to mame jinak :)