Ako nainštalovať arch?

Ako nainštalovať arch?
« kdy: 05. 12. 2019, 16:41:50 »
Pred nejakým časom som si nainštaloval Antergos (RIP) bol to vlastne čistý Arch linux + grafický inštalátor.

Po čase som prešiel na čistý arch. Inštaláciou som zabil asi hodinu... Problém bol ale v NVIDIa driveroch pre moju novú hi end kartu ktoré som jednoducho nevedel za žiadnu cenu nainštalovať takže som musel používať grafiku v tom štandartnom režime (či čo to je) žiaľ štandartný režim neni tak rýchly ako keď ide grafika priamo cez ovládače od výrobcu.

Nakoniec som to vzdal a vrátil som sa k systému Antergos ktorý mi NVIDIA drivery nainštaloval automaticky.

Lenže tento prtojekt (Antergos) pred pár mesiacmi umrel - čo mi je ľúto lebo aj ja som vďaka nemu na linux zmenil názor. Kým som skúšal ubuntu, elementary os, mint či debian tak som linux nemal rád (tie prvé dve distribúcie mi pripadali zabugované, mint je také vylepšené ubuntu a debian zase nemá moc v láske kommerciu a stable verzia má dosť zastaralý SW testing som ani neskúšal).

Keď som prešiel na archlike dsitribúcie svoj názor na linux som úplne zmenil - ich filozofia mi vyhovuje oveľa viac ako filozofia debian a ubuntu like distier. Proste je tam dostupný obrovský výber softwaru. Netreba pridávať žiadne  repozitáre tak ako v Ubuntu / Debian. Čo neni v bežnom repe dá sa nájsť v AUR repe. A oproti Ubuntu alebo Elementary OS je to aj omnoho stabilnejšie. Taktiež updaty sú občas aj niekoľko krát denne. A žiadne patchy od autorov distribúcie. SW je v takom stave ako ho releasol jeho autor. Pre mňa je to ideáln  - aspoň teda na desktope.

Teraz som bol nejaký čas pri CentOS, ktorý je tiež fajn ale Arch je arch a vyhovuje mi viac takže sa k nemu vrátim. Existuje nejaká alternatíva k Antergos alebo budem musieť zabiť hodinu inštalovaním Archu pričom nemám istotu že mi budú fungovať všetky drivery?
« Poslední změna: 05. 12. 2019, 16:43:35 od fortran1986 »


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako nainštalovať arch?
« Odpověď #1 kdy: 06. 12. 2019, 06:57:48 »
zkusil bych manjaro

Re:Ako nainštalovať arch?
« Odpověď #2 kdy: 06. 12. 2019, 08:40:34 »
Po konci Antergosu se par vyvojaru pustilo do noveho projektu, ktery se jmenuje Endeavour OS.

Doporucuji kouknout na https://endeavouros.com/news/hi-meet-endeavouros/ , treba to bude to, co hledas.

Re:Ako nainštalovať arch?
« Odpověď #3 kdy: 06. 12. 2019, 10:14:07 »
zkusil bych manjaro

Manjaro ne-e. Mají vlastní repa, nepoužívají Archová. Což je na pytel.

Kouslo Antergu bylu právě to, že to byl, až na pár balíčků, čistý arch.

BoaR

Re:Ako nainštalovať arch?
« Odpověď #4 kdy: 06. 12. 2019, 11:40:37 »
https://www.anarchylinux.org/
tady je v podstate installator arch linuxu.
Jinak na instalaci NVIDIA grafiky je celkem hezkej a dlouhej a slozitej clanek na archlinuxu.

Mozna by stalo za to zjistit, jakej ovladac konkretne pouziva aktualni distro, a ten otestovat na archlinuxu.


Re:Ako nainštalovať arch?
« Odpověď #5 kdy: 06. 12. 2019, 21:51:37 »

Mozna by stalo za to zjistit, jakej ovladac konkretne pouziva aktualni distro, a ten otestovat na archlinuxu.

Píše že antergos mu tie ovládače nainštaloval, problém bol asi v neschopnosti ich nainštalovať a nie vo verzii. Ak som teda správne pochopil.

Inak Arch based distribúcií je teraz plná ( . ) pretože "BTW I use Arch" je populárne.

https://sourceforge.net/projects/arcolinux/ - napríklad