Problém s mazáním souborů z externího disku

m1x

Re:Problém s mazáním souborů z externího disku
« Odpověď #15 kdy: 06. 12. 2019, 03:40:12 »

Že ty si windousák. Formátování disku znamená inicializaci stop a sektorů na povrchu disku atd. a už cca 30 let to dělá výhradně výrobce disku. Nijak to nesouvisí ani s rozdělením disku na oddíly (=partitions, používám třeba cfdisk), ani s vytvořením resp. znovuvytvořením souborového systému (mkfs.*, třeba mkfs.ext4 nebo mkfs.ntfs apod.).

Nejdřív si ujasni pojmy. Pak teprve přemýšlej co chceš a co nechceš.
Ách, ty jsi jedním z těch lidí, co z nesprávně použitých termínů, hned vyvodí, že musím být windowsák, a tedy blbec co linuxu vůbec nerozumí. (...)

Nejen že jsem špatně vyvodil, ale tímhle způsobem jsem odpovídat neměl. Promiň.


2.3) Dá se otestovat filesystém na konkrétním oddílu, když je předpoklad že hardware je OK.
nějaký příklad tohoto způsobu, z těch to tu ještě nikdo neuvedl?

Pro tenhle případ se už snad nedá nic dodat.

Jinak mívám kompletní md5sum těch složek na kterých mi záleží a v případě problémů můžu ověřit že nedošlo k poškození dat v některém souboru nebo ke ztrátě souborů.


4) Nebo ho prostě znova rozděl a znova vytvoř filesystém. A uvidíš. Budeš mít za pár minut hotovo a jestli je hardware v pohodě tak máš prázdný disk k použití. Jestli je hw v nepohodě, časem znova narazíš.
To je právě to, lze to v linuxu s ntfs udělat?
A pokud to s ntfs nejde, jaký souborový systém, který tam z linuxu mohu dostat, by to měl být? Aktuální disk je > 2TB, tudíž tam tuším nemůže být FAT, ale já chci, aby disk mohl být přístupný i pro ostatní operační systémy (prostě se může stát že to někdy budu potřebovat připojit k něčemu jinému než vlastnímu počítači)

Podle mě snadno. Párkrát jsem jakési mkfs.ntfs použil na USB flash a fungovalo mi to bez problému, kamkoliv jsem přišel (jen windows, nevím jaké, kdo co měl). Jen když jsem potřeboval víc oddílů a linuxový jsem dal před windowsový tak mi to jakési windows nevzaly. Víc jsem nezkoušel. (Zajímavé. Disk je nejrychlejší na začátku a velmi pomalý na konci. Windows si vynutily začátek.)

Přihodí někdo vlastní zkušenosti s přenosným souborovým systémem?

Nevím jaký je nejkompatibilnější fs pro různé OS. Použil bych nfts, i když nerad.



Výpis pomocí parametru --help je nepřehledný a často ho člověk špatně pochopí. Používám ho jen když už vím co potřebuju připomenout.
man je nejen kompletnější, ale i mnohem srozumitelnější. Navíc se dá dobře prohledávat. Doporučuju používat jako první.


Re:Problém s mazáním souborů z externího disku
« Odpověď #16 kdy: 06. 12. 2019, 07:58:37 »
S NTFS formátem sice umí Linux pracovat, ale ne opravit a občas se stane právě toto.

Jak to, že se mi to teda s utilitou ntfsfix běžně daří?
No, přečtěte si celý popis u ntfsfix:
"ntfsfix is NOT a Linux version of chkdsk.  It only repairs some fundamental NTFS inconsistencies, resets the NTFS journal file and schedules an NTFS consistency check for the first boot into Windows."
ntfsfix NENÍ linuxovou verzí chkdsk. Pouze opraví některé základní nekonzistence, resetuje NTFS žurnál a nastaví kontrolu konzistence při prvním startu Windows.
Takže ten disk by bylo dobré připojit k Windows nechat zkontrolovat tam. Mohlo by to pomoct.

Jsem si omezení ntfsfix vědom. Ale já reagoval na to, že Linux to opravit neumí, což jsem chápal jakože vůbec a i z vašeho příspěvku je jasné, že to není pravda.
ntfsfix neumí opravit konzistenci (strukturu) systému souborů (security descriptory, osiřelé soubory a adresáře, ...), takže ne, neumí. Udělá něco málo a pak příznakem požádá chkdsk, aby to dokončil. Téměř jistě neumí opravit příčinu problému z dotazu.
Tohle má dvě řešení:
1) zkusit chkdsk ve Windows
2) zkopírovat data na jiný disk a tento znovu naformátovat (tedy vytvořit systém souborů: mkfs.ntfs -Q -L MujDiskLabel /dev/sdxxx - aby tady zase někdo nepsal o formátování disku) a data vrátit zpátky
Potíž u 2) je, že s poměrně zaplněným 4TB diskem to bude poněkud časově náročné.
Vzhledem k tomu, jak k události došlo, by to chkdsk mohl spravit.
NTFS čistě v non-Windows prostředí je trochu problém právě kvůli tomu chybějícímu chkdsk, ale dosud nebyla rozumná alternativa. Teď by možná stál za úvahu exFAT.